Problém novinářů ve světě i u nás je stejný. Je daleko levnější napsat článek o spekulacích, kdy se vyjde z nějakého jedna paní povídala a trochu se to okecá kolem a kolem, místo nějakého skutečného a časově náročného testu.
A tak jsme v situaci, kdy čteme o tom, jestli budou v roce 2022 na trhu 7, 10 nebo 14nm procesory (bez ohledu na další parametry), ale dočíst se o tom, jaký je v reálu rozdíl mezi stejnými notebooky jednou s ice lake a jednou s kaby lake R, je prakticky nemožné, přestože i ty novější jsou už nějaký čas běžně dostupné pro každého, natož pro novináře.
Ano, objevilo se pár benchmarků, kdy jeden novinář něco otestoval (ve skutečnosti to spíše stáhl z nějaké benchmarkové databáze) a všichni ostatní to přetiskli a opět jen okecali vlastními slovy. Ale nějaký reálný test, kde by se člověk dočetl přímé porovnání, nejen co se týče špičkového výkonu v krátkodobém benchmarku, ale i výdrže na baterku v různých scénářích nebo třeba o tom, jestli je na rychlosti poznat lepší wi-fi, se na internetu prakticky nevyskytuje.
Je taky celkem zajímavé, že nové desktopové procesory se testují vždycky ve velkém a magazíny se předhánějí v tom, kdo to otestuje dříve, lépe a obšírněji, ale testovat notebooky, kterých se prodá násobně více, se nikomu nechce. A není to jen případ ice lake. Kde je třeba na českém internetu nějaká pěkná srovnávací recenze mezi Učkovými Ryzeny a konkurencí? Naopak článek o tom, co bude mít Intel v roce 2022 v desktopu za procesory bude mít během dne maximálně dvou naprosto každý IT web u nás.