Intel a AMD zastavují prodej svých čipů do Ruska kvůli uvaleným sankcím

28. 2. 2022

Sdílet

 Autor: Intel
Ruská asociace výrobců elektroniky potvrdila, že výrobci procesorů přestali dodávat čipy ruskému průmyslu.

Jak jsme psali o víkendu, součástí sankcí, které byly uvalené na Rusko kvůli zaútočení na Ukrajinu minulý týden, je i embargo na čipy a technologie ze strany USA, EU (a také třeba Japonska). Tyto sankce znamenají mimo jiné zastavení prodeje procesorů Intel i AMD pro ruské firmy, jak obě firmy potvrdily.

Přímo sankce schválené jednotlivými státy by se měly týkat dodávek čipů pro vojenský průmysl a podobné cíle a čipů, které mohou mít jak civilní, tak vojenské využití. Kromě toho také existuje seznam firem, s kterými je zakázáno veškeré obchodování (respektive vyžaduje žádost o exportní licenci, u které se dá předpokládat, že většinou nebude udělena).

Například Intel již potvrdil, že se sankcemi řídí, od AMD zatím nějaké potvrzení veřejně nepřišlo, ale firma prakticky jistě bude všechna nařízení také respektovat. V ruských médiích se již objevilo vyjádření asociace ruských výrobců elektroniky (ARPE), že prodej procesorů AMD a Intel do Ruska byl zastaven. Podle ruských zdrojů by mělo jít o zastavení prodejů průmyslovým odběratelům.

Intel údajně také informoval čínské firmy, které jeho čipy kupují, že nesmí produkty do Ruska přeprodávat. Nad čínskými společnostmi sice nemají sankce jurisdikci, jenže Intel jimi vázaný je a je povinen své klienty, kteří by je porušili, odstřihnout. Případně by se takové firmy mohly dostat sekundárně na sankční seznamy. To samozřejmě v případě, že se na zakázané obchody s Ruskem přijde. Je pravděpodobné, že se objeví snahy embargo skrytě obcházet.

Sankce se nevztahují na spotřebitelskou oblast, takže je možné, že se do Ruska budou moci prodávat procesory pro PC a notebooky nebo herní grafické karty (ty nicméně výrobci čipů přímo neprodávají). Sankce také obsahují výjimky pro určitá odvětví, která si zasluhují ochranu před potenciálními problémy, například řízení a bezpečnost letového a námořního provozu.

Přechodně ale asi Intel a AMD mohou přerušit úplně všechen prodej svých produktů do Ruska a budou čekat, než se vyjasní, které čipy do země mohou být vyváženy a které ne. Zatím proto není jasné, jak moc z oblasti PC hardwaru bude na tamním trhu chybět.

AMD Epyc 7003 Milan ilustrace 1600 AMD Epyc 7003 Milan (Zdroj: AMD)

Rusko je asi 1% polovodičového trhu

Na obě firmy budou opatření mít určitě nějaký ekonomický dopad, ovšem nemusel by být zrovna drastický. Ruský průmysl není příliš velkým odběratelem, přímo ruský státní sektor prý odebírá asi jen 0,1 % světové produkce čipů. Podle Semiconductor Industry Association představuje celý ruský trh včetně toho spotřebitelského asi 50,3 miliard dolarů z celkového polovodičového trhu, jenž má objem 4,47 bilionu dolarů – asi 1,1 %. I pokud by Intel a AMD měli výpadek ročních tržeb ve výši jednoho procenta, příliš by je to neovlivnilo, šlo by asi o číslo, které by se schovalo v rezervě, kterou si nechávají ve svých prognózách ekonomických výsledků. Reálně to ale může být o dost menší škoda.

Dodávky západních čipů, které mohou být (částečně) odříznuté, nebudou ale jediným problémem pro ruský průmysl. Kvůli provázanosti s americkými technologiemi a také politickému spojenectví USA a Tchajwanu bude pro ruské firmy odříznuta možnost vyrábět čipy v TSMC, tedy nejpokročilejších a největších křemíkových továrnách dneška. Právě v TSMC mělo Rusko vyrábět své lokálně vyvíjené procesory jako Baikal a další.

bitcoin školení listopad 24

Jejich výroba bude teď tedy zřejmě znemožněná. V globálním měřítku měly tyto ruské technologické firmy marginální význam, nicméně zemi se tímto problematizuje snaha je rozvinout a dosáhnout nějakého většího významu a samostatnosti v počítačové technologii. Samo Rusko má jen zastaralé výrobní linky schopné vyrábět čipy na jeho území.

Zdroje: Tom's Hardare, RBC.ru