Emiráty vyrábějí čipy pro USA vojáky ... zajímavé ... co se týče toho vývoje, GloFo nevyvíjí skoro nic konkurenceschopné, pokud tam nějací vývojáři z IBM zbyli, pravděpodobně dávno odešli jinam, možná zpátky do IBM, kde vývoj pořád běží ... Intelu může jít jen o ty továrny s obsluhou, i když ty je nutné modernizovat ... pořád lepší nakoupit 30 skenerů, než stavět 10 nových továren na "zelené" ... Pro AMD myslím že těch pár levných pseudočipů vyráběných u "Intelu" nemusí být žádný problém ...
myslím že to projde, továrny pro IBM vyrábí i citivý hw a pod majetkem Intelu by to bylo zpět doma.
Chápu jistou averzi amdfans, ale pořád lepší než aby se ty bývalé elitní továrny potácely někde ve třetí lize. Navíc, pokud dojde ke koupi tak Intel elegantně bude mít továrny bez toho aniž by musel kopnout do země v EU, dokonalé řešení s minimem práce.
OT/Aktualitka - už tu máme porovnanie kvality prevzorkovania
rozlíšenia v rovnakej hre. Kto si myslel, že nVidia má kvalitnejšie
riešenie proti AMD, tak sa nemýlil :
https://videocardz.com/newz/amd-fsr-and-nvidia-dlss-comparison-shows-similar-quality-and-performance-at-4k-resolution-in-necromunda-hired-gun
zajimave ze ve spojeni USA a tyto transakce ctu skoro pokazde : ten chce koupit toho. Tak snad je to na tom druhem subjektu jestli se chce nechat koupit. V tomto pripade to vypada jako velky nesmysl, prodavat fabriku co produkuje kvanta penez a ma zakazky na roky a roky dopredu, ne li na desetileti a vlastne nic jej nemuze ohrozit ze by o takove zakazky prisel.
Presne. Souhlasim, pro AMD to zadny problem neni, u GFka vyrabi jen kvuli platnym smlouvam a z toho plynouci cene. GloFo je firma na odpis a pro Intel to muze znamenat levnejsi variantu nez stavbu vlastnich tovaren, sem jenom dodaji technologii a budou si to ridit.
Skutecny problem nejen pro AMD a naopak vyhoda Intelu je, ze Intel ma a bude mit dalsi vlastni tovarny, kdezto ostatni se musi spolehat na dvojici Samsung a TSMC. Zrovna pro AMD velky problem, nebot nebyt nedostatku vyrobnich kapacit u TSMC, mohla AMD dneska slapat na paty NVidii v hernich grafikach, takhle generaci RDNA2 temer odepsala a ze ten vyvoj musel stat balik penez!
DLSS podání závěsných 1080/1440p lan překonává i native. Ve 4K autor videa nevidí rozdílu.
"Overall impressions from Bang4BuckPC Gamer are that FSR is a very compelling alternative to DLSS at this resolution and at the highest quality settings. The FSR has a slight advantage in both the performance and image quality in motion."
Osobně mi obraz z DLSS2.2 přišel ve 4K měkčí, u té odkazované výřezové fotografie tváře vypadá DLSS ofina sice lépe, ale trpí na plošné moare na rozdíl od FSR/native.
"Tak snad je to na tom druhem subjektu jestli se chce nechat koupit."
Ne. V článku je to napsané. O prodeji nerozhoduje druhý objekt, ale současný vlastník.
"V tomto pripade to vypada jako velky nesmysl, prodavat fabriku co produkuje kvanta penez a ma zakazky na roky a roky dopredu, ne li na desetileti a vlastne nic jej nemuze ohrozit ze by o takove zakazky prisel."
Ohrozit jej může spousta věcí. Není to tak dávno, co měli volné kapacity a pravděpodobně byli ve ztrátě. Kdyby byli současní vlastníci stejného názoru jako Vy, nechtěli by dát GloFo na burzu.
Diky, pekna srovnavacka. Za me je to jednoznacny:
FSR je uplnej odpad, ale zase se jedna o prvni implementaci od AMD a vzpomenme na DLSS 1.0 jaka to byla tragedie.
DLSS 2.0 je sice lepsi a pro cloveka honiciho FPS je to i pouzitelne, ale co si budem nalhavat, original je original. Takze za me zustava vitez jasny: potrebuju nabusenou grafiku, abych si uzil "native" a nejake ochcavky typu FSR nebo DLSS rad vynecham.
je to tak ... proto jsem moc nesouhlasil s hlasy které před nedávnem říkaly něco o tom, že by pro intel bylo lepší zbavit se vlastních továren ...
takhle by to bylo lepší možná pro všechny ... intel by odlehčil TSMC od zákazníků se slabšími procesy, to by se mohlo soustředit na 7nm a menší, získal by asi každý ... samozřejmě s tím, že by Intel neusnul s vývojem toho nejlepšího ... uvidíme, co nám řekne Pat 26. července ...
Když si Intel není jist svou technologickou převahou, uchyluje se trikům za pomoci finanční své síly. Toto (koupení dodavatele svého konkurenta) je holt jen jiným levelem toho co jsme tu viděli již v minulosti.
https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/eu-rekordni-pokuta-1-06-miliardy-eur-pro-intel-plati_309836.html
Už jsem ti to psal zde: https://www.cnews.cz/specifikace-125w-procesory-intel-alder-lake-pro-desktop-tdp-pl2-spotreba-p-jadra-e-jadra/
Jestliže jeden z majoritních výrobců chce "spolknout" dalšího, bude to vždy předmětem velmi podrobného zkoumání protimonopolních úřadů - tím spíše, pokud byl Intel za monopolistické praktiky již minimálně jednou trestán. Nemyslím si, že polknutí GloFo je košer, a to z mnoha důvodů - hromadění patentů, potenciální omezování konkurence a snižování počtu nezávislých dodavatelů jsou ty nejmarkantnější argumenty.
Redmarx 18.7.2021 at 19:18
"ale co si budem nalhavat, original je original. Takze za me zustava vitez jasny: potrebuju nabusenou grafiku, abych si uzil „native“"
Pozor, toto prave poprel v komentari "19.7.2021 at 11:16" CeKacko padesat trojka all core. Ale reagoval jen na me, kdyz jsem poukazal, ze je repa zelena :)
ale hovno, vidíš něco tam, kde to není ... ty tvoje triky jsou taky na pováženou, "obraceči" ... pokud se jen potřebuješ vyblít, pak to beru, pokud nemáš nic jiné, je tohle docela trapný pokus o dehonestaci tebou nenáviděneho výrobce ... jasně, můžeš psát, jak má tvoje babička Atom a bratránek Celeron, na věci to nic nemění ... ptám se ještě jednou, jaký je to trik, když chce Intel, pokud vůbec chce, tímto způsobem rychle rozšířit výrobní kapacity, kterých má nedostatek? Stavba továrny trvá dva roky, osazení kompletní linky do funkční továrny dva měsíce ... tak to jo, to je trik triků ... jednu dobu píšeš o byznysu, jinou zase o tricích, asi podle toho, koho se to týká ... a že je glofo dodavatelem amd? No, možná ne dlouho, co ty víš o jejich "partnerství"? Často to vypadá pro AMD jako "za trest" ...
jinak, je celkem zábavné sledovat tyhle pokusy ... dle tvého linku v inkriminované době, za kterou Intel dostal v EU tu pokutu, byla cena akcí, i tržní hodnota AMD mnohem vyšší, než INtelu, a podíl cpu na trhu byl v těch létech 50:50 ... takže z toho mi vychází, že nějaký uplakánek z AMD lobboval u EU do té doby, až se mu to povedlo ... další uplakánek nevím odkud to dnes vytahuje ... "jsme tu viděli" ... kdo tohle napíše? Kdo vy? Ty, DD a kdo ještě?
K ty pokute, pokud vim, stale neni rozhodnuto
2020:
https://www.svethardware.cz/intel-bojuje-proti-vice-nez-deset-let-stare-pokute-za-protikonkurencni-praktiky/51514
c.k. polni marsalek 17.7.2021 at 20:54
Mene fanatismu, vice realismu by nezaskodilo.
"Ten portrét FSR úplne zprznilo…"
Tak to asi ne, spis je mnohem bliz k Native, nez DLSS 2. Takze z pohledu "native autenticnosti" je DLSS 2 horsi nez FSR. Z pohledu "reality" a rekneme "koukatelnosti" obrazu, je FSR a Native mimo, oproti DLSS, ketere myslim jednoznacne vede, zrejme diky AI.
1080p a 1440p opet FSR mnohem bliz Native, nez DLSS 2. Ale opet DLSS 2 nejhezci / nejverohodnejsi obraz (AI?).
Co se tyka tech vrchnich 4k, tak tam mi zase prijde hezci FSR, DLSS je takove rozmazane. Ale v tomto pripade uz jsou ty rozdily tak male, ze v pohybu si toho asi tezko nekdo vsimne.
Takze za me celkove DLSS 2 vede kvalitativne (ocekaval nekdo neco jineho?), i kdyz FPS ma o nejake necele procento nizsi (dle meho vubec nehraje roli - minimalne v tomto pripade).
No Alichu, aby si toľme neplakal, vysvetlím
to tej tvojej nechápavej tekvici ešte raz a
dávaj bacha, druhýkrát to opakovať nebudem:
- metóda AMD je jednoduchá - dopočet pixlov
na vyššie rozlíšenie a zvýšenie lokálneho
kontrastu /hrany/...výhodu má jedine v tom,
že je aplikovateľná/akceptovateľná širšiemu použitiu...
- metóda nVidie je sofistikovaná s využitím
vyhradeného hardwéru a trénovaním AI...
Konečný efekt je už v súčasnosti vyššia obrazová
kvalita nVidie, ktorá sa bude kvalitatívne zlepšovať...
To znamená, že AI je schopná rekonštrukcie
obrazu, odstránanie nedokonalého vykreslenia
natívneho rozlíšenia a vykreslenie nových
obrazových informácií...
P.S. Ak je to nad tvoje sily Alichu, nedá se svítit...
Můj nejdražší Intel procesor je QX6700(2017) a byl dražší než můj nejdražší AMD procesor (1950X) a to bez ohledu na inflanci v mezidobí. Oba dodnes běží k mé plné spokojenosti.
AMD si patrně je vědomo svých závazků vůči GloFo a jelikož nebylo(není?) ve finanční situaci, aby se z nich mohlo vyvázat tak zvolili návrh svých řešení, aby tuto nasmlouvanou výrobu využili ve svůj prospěch. Z mého pohledu v tomto byli úspěšní.
K samotnému konání se Intel přiznal v rámci řízení probíhajícím s dozorovými orgány v U.S.A. a v rámci urovnání (bez pokuty?) souhlasil, že tak již nebude činit.
https://www.crn.com/news/mobility/226500301/intel-ftc-settlement-ends-exclusive-deals-payouts-for-pc-makers.htm
V EU holt za toto konání dostal pokutu(tu snad uhradil již v roce 2009). V současné době snad již mohou vyšší instance přezkoumávat pouze dosavadní procesní řízení, nezabývají se podstatou přestupku.
Ty jo to je IMHO fakt mimo, ty zákulisní praktiky byly skutečné, doložilo se to u soudu jak v EU, tak v USA (Intel nucen mimosoudně urovnat).
AMD sice tehdy mělo vysokou cenu akcií, ale Intel mu zabránil získat víc trhu a uchytit se pevněji na následující období. Nezapomínejte, že tehdy AMD Intel fakt válcovalo, v serverech fakt získávalo protože Opterony byly výrazně napřed a Intel měl Pentium 4 a ještě v případě 90nm technologie horší proces (což se potom už neopakovalo). Jen v noteboocích vedl. Tehdy než Intel vydal Core 2 mělo AMD asi větší šance proti Intelu narůst a trošku ty pozice přiblížit, aby vznikla konkurence víc rovnocených firem, než mělo teď v době, kdy se Intel plácal s 14nm procesem. Teď mělo AMD technologickou výhodu, ale za těch 15 let Intel tak posílil, že si všechny ty nejdůležitější pozice v noteboocích, OEM a serverech úplně hravě drží.
Jako marketingová podpora, různá technická asistence je normální, ale když Intel platil Dellu (to není konspirace, to je doložené) prostě cash, aby nepoužíval Athlony? Ani ne slevy, ale prostě cash.
Když vyšly úplně první Athlony (K7), tak se pro ně výrobci desek báli uvést nějaký podvozky a ty co existovaly, vyšly úplně bez publicity (ne že bych tehdy v té době HW zprávy sledoval, to jsme ještě akorát tak mohli číst skóre na gymplu :), ale takhle jsem to viděl popisované na Tom's Hardwaru v článku k tomu launchi). Jako úplně čisté to u Intelu fakt nebylo, ty klacky pod nohy byly tehdy dost reálné.
2 Radek Holeček:
V článku níže se píše, že Intel pokutu (z roku 2009) ve skutečnosti zaplatil, ale že jí od té doby zpochybňuje.
"The appeals process being what it is, this case has dragged on for nearly 11 years since the fine was issued. Intel did actually pay the fine, but has been challenging it ever since."
https://www.pcgamer.com/intel-is-still-fighting-a-10-year-old-euro106-billion-antitrust-fine-for-cpu-rebates/
jj, možná je to opačně a závazky nemá AMD u glofo, ale glofo u amd ... že pro ně něco vyrábí, nic nedokazuje ... vid IBM poslední dobou a podrazy glofo na něj ... ta firma může být ráda, že vůbec ještě existuje a snaha Mubadaly o zalistování smrdí vším možným, jen ne seriozním byznysem ... čekal bych takový "český" tunel ...
Z toho co je snad známo to vypadá na závazek odběru, za výhodné ceny.
https://diit.cz/clanek/amd-s-globalfoundries-uzavrela-posledni-povinnou-smlouvu-na-wafery-za-16-mld
Oprava předchozího příspěvku: QX6700(2007), 1950X(2017)
závazek k odběru za výhodné ceny ... tohle se dělá od dob "vynalezení" obchodu a v každém odvětví, prostě všude ... často se ale v této souvislosti píše, že Intel AMD kompletně odstřihl na půl dekády, přitom prokázáno (údajně) bylo Intel 70%, AMD 30% po nějakou dobu u některých z těch oem partnerů ... k tomu si ale přece Intel nemusel nikoho zavazovat, jen prostě nasadil agresivní ceny ...
že se Intel "přiznal"? K čemu konkrétně? Že měl nižší marže? To má dokazovat co? Dozorové orgány si vynutily nějakou odezvu a po dohodě to bylo bez postihů ... opravdu? Tohle? :D Musím se smát ... a to, čím se zabývají orgány teď ... to je hodně odvážné tvrzení ... podklady ke všemu mají i z té doby ...
Proti různým maržích podle výše odběru by FTC asi nic nenamítalo (to je nakonec běžnou praxí). Problém byl mj. patrně v odměnách při exluzivitě odběru. Aspoň je to prvním bodem settlementu.
https://www.ftc.gov/news-events/press-releases/2010/08/ftc-settles-charges-anticompetitive-conduct-against-intel
PetebLazar:
Intel tu pokutu EU nezaplatil. Jediné, co zaplatil, bylo 1,25 miliardy dolarů v rámci patentového vyrovnání s AMD (to bylo v tom roce 2009), kde jednak uzavřeli další (po mnoha předchozích) patentovou smlouvu a dále je jeho součástí dohoda o "co jsme si to jsme si, odteďka začínáme s čistým stolem".
No a v ten okamžik byly nějaké žaloby států či jiných útvarů dost na tenkém ledě, protože těžko lze pokutovat někoho za to, že ubližuje konkurenci, když konkurence sama říká "on nám neubližuje".
jak čtu vyjádření lidí z oboru, byl to spíše dell, který chodil škemrat o slevy, že prý to pro šéfa dellu bylo jako droga, pěkně si řešili špatnou finanční kondici ... dalá, že s etohle dělo, děje v celém tomhle technologickém odvětví, že snad neexistuje významnější firma, která by to nedělala, nebo nezkusila ... že byl Intel první na ráně, je pochopitelné ... jedna věc je, jestli tohle potřeboval, druhá, jestli a jak to udělal a tvrdit, že je něco doložené, když soudy trvají více, než 10 let a případ není uzavřený ... no, nevím ... dále, co píšeš o deskách a nevím čem ... mohlo to být takhle, mohlo to být jinak ... amd bez fabrik, resp. se špatnými fabrikami toho mohlo naslibovat a jen těžko plnit ... nevím, netvrdím, ale když se už tady hází "fakty" ... já neříkám, že to bylo čisté, ale že to bylo běžné, ve velkém a za běžné se to považovalo v těch kruzích ...
ještě k tomu dell ... říká, píše se, že intel platil ... neplatil cash, platil formou slev, ne obvyklých ... v podstatě je to to samé, ale lze to zaúčtovat ...
Myslím, že výhradní distributor zde typicky znamená omezení počtu distributorů produktů v dané oblasti (typicky pak existují další prodejci jež odebírají zboží od distributora). Nakonec jsou tu firmy, které jsou výhradním distributorem pro několik zahraničních společností.
https://www.financniblog.cz/co-to-je-vyhradni-distributor-vyhradni-zastoupeni/
Problém patrně nastal když dohledali případ(y) kdy odběratel s menšími odebranými objemy (ale s exluzivitou) získal větší finanční bonus/slevy proti většímu odběrateli (bez exluzivity). Jelikož i bonus programy zachovávají účetní stopu (na obou stranách) nemusí být obhajoba snadná(úspěšná), Což byl patrně tento případ.
2 Radek Holeček:
V článku níže se píše, že Intel pokutu (z roku 2009) ve skutečnosti zaplatil, ale že jí od té doby zpochybňuje.
„The appeals process being what it is, this case has dragged on for nearly 11 years since the fine was issued. Intel did actually pay the fine, but has been challenging it ever since.“
https://www.pcgamer.com/intel-is-still-fighting-a-10-year-old-euro106-billion-antitrust-fine-for-cpu-rebates/
Prvotní shodný post (níže) šel do nesprávného vlákna, prosím redakci o jeho smazání.
2 RH:
Také si na to matně vzpomínám. Přišlo mi, že nechtěli zkreslovat finanční výsledky za předchozí období a tak prakticky jistý výdaj (fine) rovnou započetli. Vypíchnutí této částky nedovolí čtenáři finanční zprávy dělat snad chybné závěry o méně úspěšném hospodaření (kdyby částku jen přilepili do výdajů). Veřejně obchodovatelné společnosti mají značnou informační povinnost.
2 GG:
Od určité soudní instance již odvolání nemá odkladný účinek (došlo k nabytí právní moci predchozího rozhodnutí), pokud by Intel včas nezaplatil patrně by se vystavil riziku exekučního řízení. Dá se očekávat, že v případě úspěchu v následných řízeních (shledání procesní chyby, atd) by patrně získal zaplacenou pokutu zpět.
O tom, že DLSS2 je technologicky(kvalitativně) jinde asi málokdo pochybuje, ale jakkoli vysoká jeho kvalita nepomůže 80% hráčům nedisponujícím RTX GK. Ti často bojují o hratelné FPS, kvalita obrazu je trápí až v druhé řade. Obě technologie tu mají své místo, jelikož obě mají k ideálu (výkon, kvalita, dostupnost, ....) daleko.
souhlasím s Lazarem a Alichem, DLSS je dobrá věc, ale "trápí" možná tak 5% hráčů ... chce to klid ... :D
pro AMD je určitě lepší udělat alespoň něco, než neudělat nic a tvářit se, že se jich nějaké vylepšování netýká ... trefili se např. s "infinity cache" ... věc hodna k zamyšlení i u konkurence ...
Já četl "serverove Epycy jsou prece jen drazsi" a to mne zmátlo. EPYC Rome začíná na 12kKč (Tr/TrPro okolo 30kKč). Pro use case kde je rozhodující IO/RAM a ne tak výkon CPU, může EPYC být cenově dostupnějším řešením.
Jako spokojeného uživatele prvního Tr 1950X pro mne bylo zklamáním. že v 38xx generaci vynechali 16core. V TrPro jej sice zařadili, ale skluz využití Zen3 ubírá stávající gen TrPro přecijen na lukrativitě. Pokud snad později vyjde (Q1/Q2 2022?) bude zas vystavena očekávanému uvedení Zen4. :-(
Zpoždění (1,5 roku?) ThrPro vůči Epyc MIlan (jde o prakticky shodná CPU) považuji za ostudu AMD.