Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku Intel prý chce za 30 miliard $ koupit GlobalFoundries, továrny kde se vyrábí čipy AMD. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

  • Tento text je již více než dva měsíce starý. Chcete-li na něj reagovat v diskusi, pravděpodobně vám již nikdo neodpoví.
  • 17. 7. 2021 14:14

    Jan Olšan

    Ty jo to je IMHO fakt mimo, ty zákulisní praktiky byly skutečné, doložilo se to u soudu jak v EU, tak v USA (Intel nucen mimosoudně urovnat).

    AMD sice tehdy mělo vysokou cenu akcií, ale Intel mu zabránil získat víc trhu a uchytit se pevněji na následující období. Nezapomínejte, že tehdy AMD Intel fakt válcovalo, v serverech fakt získávalo protože Opterony byly výrazně napřed a Intel měl Pentium 4 a ještě v případě 90nm technologie horší proces (což se potom už neopakovalo). Jen v noteboocích vedl. Tehdy než Intel vydal Core 2 mělo AMD asi větší šance proti Intelu narůst a trošku ty pozice přiblížit, aby vznikla konkurence víc rovnocených firem, než mělo teď v době, kdy se Intel plácal s 14nm procesem. Teď mělo AMD technologickou výhodu, ale za těch 15 let Intel tak posílil, že si všechny ty nejdůležitější pozice v noteboocích, OEM a serverech úplně hravě drží.

    Jako marketingová podpora, různá technická asistence je normální, ale když Intel platil Dellu (to není konspirace, to je doložené) prostě cash, aby nepoužíval Athlony? Ani ne slevy, ale prostě cash.

    Když vyšly úplně první Athlony (K7), tak se pro ně výrobci desek báli uvést nějaký podvozky a ty co existovaly, vyšly úplně bez publicity (ne že bych tehdy v té době HW zprávy sledoval, to jsme ještě akorát tak mohli číst skóre na gymplu :), ale takhle jsem to viděl popisované na Tom's Hardwaru v článku k tomu launchi). Jako úplně čisté to u Intelu fakt nebylo, ty klacky pod nohy byly tehdy dost reálné.