Odpovídáte na názor k článku Intel chce koupit SiFive. Hlavního výrobce RISC-V čipů, jenž by mohl být příštím ARMem. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Alich:
Ano, vše je subjektivní. M1 zcela jistě není špatný procesor, ale nelze o něm říct, že je spásou pro budoucnost. Ty jsi s ním spokojen, mně třeba jeho výkon a schopnosti nestačí. Souhlasím, že pro běžného notesistu je to dnes (a to "dnes" je poměrně důležitý pojem) velmi zajímavé řešení, protože díky akceleraci se jeho výkon jeví vyšší, než by byl, kdyby tu akceleraci neměl. Strkat intel do notebooku je taky nesmysl, s tím souhlasím, protože jsem viděl, jak běhají notesy s AMD - a to je vážně úplně jiné kafe. A nyní k těm bodům:
ad 1. Viz
https://diit.cz/clanek/jak-si-vede-apple-m1-v-cinebench-r23
https://diit.cz/clanek/apple-m1-v-passmark-dorovnava-rocket-lake-zen-3
Můžeš namítat, že to jsou "testy pro kočku" - ale o tom to je, každý používá počítač jinak a nelze obecně dovodit, že "M1 rulezz" - ukazuje se, že jsou úlohy, a nikoli z ranku těch "nepraktických", kde M1 selhává.
ad 2. Opět si pomůžu DIITem a No-Xovou dobrou analýzou:
https://diit.cz/clanek/x86-jadra-zen-3-jsou-proporcne-blizsi-malym-nez-velkym-arm-jadrum-apple-m1
.. a jestliže má M1 nějakých 16miliard tranzistorů a Zen3 cca 4, tak ten nepoměr k výkonu je poměrně dobře vidět.
ad 3. Nevím, ale zpětná kompatibilita je binární hodnota, buď je, nebo není. Něco jako "částečná" se dá označit jako "není", protože se na to nedá spolehnout a nasadit něco takového si nikdo nedovolí.
ad účetnictví: Asi žijeme každý v jiné bublině. :-) Když si odmyslím účtaře na volné noze s Účtem20xx od Tichého (jež se jako DOSové sice tváří, ale valná část kódu je už Windowsovská a zůstává jen korpus FANDu), tak větší společnosti už dávno jedou Pohody(SQL), Heliosy (Orange, Green), K2, Navision, nebo SAP. Ale právě i to "naběhnutí" jen ukazuje tu sílu zpětné kompatibility, kdy si firma podrží výhody již jednou utracených investic (SW, know-how, procesy) výměnou za "zabetonovaný" software, který bude fungovat i po letech. Tohle nevidím jako negativum, ale naopak, jako vysoce pozitivní věc. Není třeba měnit to, co funguje.
ad intel: ono se to asi moc neví, ale Intel těch architektur historicky měl spousty, kromě itania (na které si asi každý vzpomene), to byly třeba i ty RISCy i860, takže to, že investují i jinam než do x86 neberu jako něco mimořádného, ona x86 se nehodí úplně všude. To ale taky neznamená, že RISC-V jednou nahradí x86...