Alich: je ovšem třeba vidět, že M1 je na n-1 nodu. Srovnával bych až se Ryzen dostane taky na 5nm. Co se týká spotřeby na baterii, možná by taky bylo vhodné zmínit, že ten Ryzen pak nežere jako Intel a taky to, že zatím se "kupodivu" Ryzeny neprodávají v těch nejlepších konfiguracích a s nejlepšími baterkami. I proto třeba já s nákupem nového stroje čekám... Jinak ale souhlas.
Hnízdo: ano, to je pravda, RPi4 má dost výkonu, alespoň na jednodušší Lin desktop, ale totéž můžeš říct o 5 let starém prašivém Atomu, který se prodával za směšné peníze už tehdy, a to s displejem, baterkou a klávesnicí s touchpadem. Jenže v obou případech, jakmile po tom chceš nějakou reálnou práci, tak jsi nahranej (na RPi2/3/4 jsem pár projektů spáchal, pokrok to byl obrovský, ale taky za dost velkou cenu (teplo) a i tak to stále není úplně bez ztráty kytičky).
Co se architektury týká, tam se opravdu moc neděje, ale na poli vlastní mikroarchitektury s tebou nesouhlasím - ty změny jsou poměrně zásadní, a to jak u Intelu, tak (hlavně) u AMD. Výrobní proces tomu sekunduje, jsou to spojené nádoby. A opět to platí i pro ten M1, který by těžce vyrobitelný na 7nm a na 14nm by byl nevyrobitelný zcela.
CKčko: M1 má to, Ryzen zase ono, třeba PCIe linky, I/O devs... I kdybys u M1 půlku tranzistorů alokoval grafice, tak stále je to dvojnásobek.