Toľko rokov to nešlo na 14nm "Lake-och" (až na Rocket Lake) zvyšovať IPC o desiatky percent a zrazu sa to dá, sice už na 10 nm++(+)....len mám taký pocit, že tých Alder-ov bude ako šafránu, keď ich vypustia do celého sveta, iba ak by úplne zaškrtili výrobu Tiger Lake a Ice Lake-SP a to neurobia, lebo sú to segmenty, kde sú najvyššie marže.
Zaujímalo by ma ako jej na tom Alder Lake s veľkosťou čipu na tých najnovších 10nm Intelu.
No tak snad zase bude konkurence, tedy více peněz do vývoje na všech stranách. A nebo to intel, jako vždycky, vyřeší tak, že znemožní konkurenci vyrůst? Samozřejmě záleží na tom, jak to bude reálně žrát, a po jakou dobu se ten ST výkon udrží, kolik děr v architektuře se pak začne zalepovat po první vlně benchmarků, jestli vůbec dojde i na mainstream (60-100W 8C cpu) a nebo už navždy se bude řešit jen hiend (250+W), který pak stejně kupuje naprosté minimum lidí, ale jsou na tom marže a výrobní kapacity toho stejně víc nezvládnou.
Výkon slušný ,hlavně ten singl - klobouk dolů. Po těch letech kdy ten výkon moc nestoupal.... Když takhle budou boostovat ve hrách všechna silná jádra tak to bude hodně slušné.
Bohužel jde vidět že i 10nm není žádná bomba ,dosažené frekvence slušné ,ale proti 14nm -30W není žádný zázrak ,ale chápu že to ženou na maximum .... Škoda že nemají 7 nebo 5nm ,tam už by ten produkt byl TOP. Nicméně ten pomalejší model který není hnaný na max by se mohl vlézt do nižších příkonových hodnot.
Dávám bolševikům z AMD a jejich tzv. výrobkům kup a dodělej si sám, rok, max rok a půl, a to jsem momentálně vlastník 2X 5950 a 2X 5900, ale po každém zapnutí a vypnutí kompu si to dělá co chce, ať ladím bios jak chci, už mě z toho mrdá rozum. Okamžitě kupuji znovu Intel a šrot od AMD ani nebudu prodávat, letí do popelnice i s ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO.
Proste pred pár rokmi si veľký brat zrátal (nasimuloval) keď zistili čo ich reálne čaká so Zen-om (Zen+, Zen 2, Zen 3 ...), že bude ich veľký problém efektívne implementovať na uchopiteľnú kvalitu výrobného procesu (litografie) 16 a viac BIG cores na vysokých taktoch a proste dali na stôl čo mali reálne kade tade vo vývoji a snajväčšou pravdepodobnosťou im vyšlo v reálnom čase (v konzervatívnom výhľade) dosažiteľné big.LITTLE.
Ostatne je to problém Intelu ako sa stým vysporiada - dal sa pred pár rokmi konečne na boj tak nech ukážu čo v nich je. Pre mňa ako jednu dekúdu fungujúceho na malých jadrách je to sympatické a som zvedavý tiež čo z toho reálne výjde či povestné "Pentium M alebo až Core2 Duo" alebo "stavebné stroje". Jedno je isté horšie ako v súčasnosti to nebude. Ale povestná peliškovská veta znie: A bude to stačiť?
Naozaj výkon malých jadier a hlavne tých od Intelu sa posunul úplne do inej dimenzie ako tomu bolo v minulosti.
link: https://www.forum-3dcenter.org/vbulletin/showthread.php?t=607246
Samozrejme z podstaty veci malé jadrá nemajú architektonicky ako aj zacielením možnosť výkonom presiehnuť tie veľké, ale pokiaľ sa namieša tá správna alchímia, ktorú zrejme Intel namiešal tak to má potenciál nielen výkonovo, ale aj efektivitou.
Gracemont bude výborný na malé jadro. Už 6W Tremont dosahuje výborné IPC na úrovni Ivy Bridge pričom ten Gracemont bude mať SIMD AVX, AVX2, omnoho vyšší power limit pre TDP ako aj omnoho väčšiu využiteľnú L3 cache. V neposlednom rade nezabúdajme na šesť dekodérov v dvoch klastroch už v Tremonte, (kde jeden z klastrov deaktivovaný a CPU beží len na tri dekodéry) čo zrejme Gracemont odbrzdí... Aj pamäťový radiť DDR5 to posunie niekte inde.
Ostatne nástupca Alder Laku tj. Raptor Lake bude navyšovať práve len tie malé jadrá up to 16 cores.
Zrejme na jeseň zažijeme revolúciu vo zmene paradigmi sveta x86/x86-64 a to hlavne čo do efektivity.
Mne všetky indície s malými jadrami feat. sledujúc vývoj veľkých hovorí, že možno, ale sympatické mi v tom je hlavne tie možnosti výhod malých jadier nielen v nečinnosti a malej záťaži (kancelarina, multimédia).
Osobne dúfam, že šetriace režimi a profily kde nebude treba max výkon tj. v nečinnosti a malej záťaži (kancelarina, multimédia) úplne odpoja veľké jadrá Golden Cove a nechajú to na malé jadrá Gracemont tj. v podstate len na niektoré z nich v jednom clusteri.
P.S. stále má máta tá predstava ako by u nás napísal portál zomri "ten pocit keď sa aj osem "ATOMOV" pri pohľade do spätného zrkadla pozerá na konkurenčých 16 jadier s 32 vláknami" :)
Eufória AMD trvala veľmi krátko...je koniec...
Referenciou výkonu sa stane Intel s Apple.
Tieto dve úspešné firmy odlifrujú AMD do
úzadia, červení už nebudú len tí druhí,
červení budú až tí tretí...
AMD odsunulo Ryzeny na báze Zen4 až
na záver roku 2022, to znamená celý rok
budú ponúkať staré čary na starej
platforme paralelne s úplne novou
konkurenčnou platformou Intel
Alder Lake...
I v tejto, pre AMD priaznivej dobe si Intel
procesory zvolilo 4x viac zákazníkov, následný
vývoj predajnosti AMD procesorov neveští
pre červený team nič pozitívne, práve naopak
odliv zákazníkov bude decimujúci...
AMD sa ocitne v patovej situácii, keď bude
výkonom slabšie procesory ponúkať za
ceny, ktoré nebude schopné nejak
podstatne ovplyvniť smerom dole, pretože
celá firma stojí a padá na externom
dodávateľovi. Jedinná možnosť sa javí
siahnuť na vlastné marže, čo znova povedie
k tradičným problémom...
Frustrovanému AMD nedopraje Intel
životodárny nádych ani o rok, záver
roka 2022 bude totiž znova patriť
spanilej jazde Intelu, kedy proti 16-jadru
AMD postaví 24-jadrový Raptor Lake
disponujúci okrem navýšenia +8jadier
Gracemont tiež vylepšené jadrá
Golden Cove a špeciálnu game cache...
Proti takto vyzbrojenému Raptor Lake
nemá AMD Ryzen ani len teoretickú
šancu...slovom klasika, Intel s AMD
vytre podlahu...
Sláva modrému víťazovi, česť rudému
porazenému !
Ćervené berušky neplačte, nastal čas
prezliekať kabáty !
Privítajme nového desktopového Boha,
privítajme Intel Alder Lake !
50 miliónov vyrobených procesorov Tiger Lake oslavuje Intel !
Medziročne tento kremíkový gigant zvýšil o 40%
predaj notebookových procesorov o 15% desktop...
https://www.tomshardware.com/news/intel-reports-q2-2021-pc-volumes-up-33-percent-servers-continue-decline
Śéf Intelu potvrdil dodávku pár miliónov Alder Lake ešte
tento rok. Už sa teším na prvé testy, jak budú recenzenti
unesení z prťavého systémového príkonu novej
platformy v idle.../úsporné jadrá CPU + DDR5 + nové zdroje/
https://thetechnodiary.com/techno-news/intel-ceo-predicts-chip-shortages-through-2023/
Z historických zkušeností víme, že kabáty převlékali a stále převlékají hlavně nejzarytější fanatikové. Hlavně když se režim otočí o 180. Abys nepřevlékal jednou sám. Až uvidím reálné testy, tak se k tomu vyjádřím. Do té doby klasika. Nějaké grafy z Intel’s Lab. Už to tady bylo. A pokud to bude pravda, tak samozřejmě klobouk dolů. Není třeba hned onanovat nad nečím, co není vydané a co si navíc firma sama obenčuje. Ale bača se nezapře. A teď můžeš začít tu o Wendulce :D
Som zvedavý na dostupnosť Alder Lake v roku 2021 a 1H/2022...aby ho nebolo toľko ako šafránu.
Podľa zvestí Raptor Lake prinesie oproti Alder Lake čo sa týka "cores" iba ďalších 8 malých jadier Gracemont, ...som zvedavý na tú "CPU cache for gaming", neviem čo si o tom mám myslieť, žeby obdoba 3D V-Cache od AMD predvedená nedávno (uvedenie na trh 1Q/2022)?...myslíš, že to bude stačiť na 16 veľkých jadier Zen4 s 3D V-Cache (u vybraných modelov)?
AMD uvedie dosky AM5 v 2Q/2022 sprevádzané APU Rembrandt (Zen3/+/) na 6nm procese, takže nejaké dlhé čakanie tam nebude. A komu bude málo 8 jadier Zen3(+), tak si počká ná 6-16 jadier Zen4 na konci roka.
A prestaň brať tie rekreačné drogy, nerobí ti to dobre....strácaš schopnosť vnímať realitu a prechádzaš plynule do rozprávok až ilúzii.
Nakoľko Tiger Lake-H (8jadro - Willow Cove) má cca 190mm2 (podľa Tomshardware)...a Alder Lake má až 8+8jadier (8jadro Golden Cove + 8 jadro Gracemont) resp. jeho veľké jadrá majú o 20-30% vyššie IPC oproti Tiger Lake (Willow Cove jadrám), čiže je zjavné, že na rovnakom výrobnom procese nezanedbateľne narastú, tak sa obávam, že to bude hravo cez 230mm2 a to som zrejme ešte optimista...môj tip...cca 250mm2 ...predsa len to má konkurovať (či ich prekonať) 16 jadrám Zen3 a má to byť zároveň monolit.
zero8324, tomu fetu zrejme nedokážeš odolať práve ty...
a/ napíšem ti jasne +8jadier Gracemont v Raptor Lake a ty
odpíšeš iba ďaľších 8 jadier Gracemont ...
b/ v susednom vlákne tvrdíš - 5950X PBO 142W, pritom
to žere takmer 200W
c/ plačeš, že Intel nemá možnosť ladiacich profilov, pritom
to platforma podporuje jak v BIOS, tak pod OS...
Takže šupito na odvykačku...
a/ písal si tam aj o "vylepšenom" Golden Cove jadre a CPU gaming Cache, čo súvisí jedno z druhým...stále to bude Golden Cove len s inou Cache (uvidíme akou) a tie "iba" +8xGracemont som zdôraznil, že ide iba o zvesti a skôr by som čakal zvýšenie jadier Golden Cove ako Gracemont.
b/ nemáš pravdu, Ryzen 9 5950X má TPD s aktívnym PBO na 142W (CPU package)...a tá spotreba cca 180-190W (podľa testu) je pre celý systém...zdôrazňujem celý systém....preto si myslím, že máš z nejakého dôvodu poruchu vnímania, lebo nevieš pochopiť rozdiel medzi "celý systém" a iba CPU package.
zdroj: https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-9-5950x/19.html
c/ na Intel si odborník ty (ja ho už nejakú dobu nepoužívam), takže keď budeš svoje tvrdenia mať podložené aj pádnymi dôkazmi (linky na testy a pod.), je vysoká pravdepodobnosť, že zmením názor. A s Intel XTU sa už netráp, už viem, že to existuje.
Kámo, i kdyby měl intel nejhorší procesory na světě, na kterých by nejel ani Wolfstain 3D, tak si ho koupím. Protože AMD mě celej život krmilo tím, že jsou levnější a stejně výkonou alternativou k drahýmu intelu. Měl jsem K5 100MHz, měl jsem durona 700MHz, měl jsem Athlona X2 2000MHz, a furt se všechno sekalo, nic pořádně nefungovalo, pády windows, pády programů. Nebo třeba Doom3 jel plynule, dokud se na obrazovce neobjevila postavička, okamžitě FPS padla pod hratelných 15FPS. Pak jsem se jako podnikatel rozšoupl a řekl, nebudu šetřit a koupím si pracovní stroj intel, alespoň ušetřím za grafiku. A samozřejmě po poskládání jsem zkusil co to vydrží, a zarzu Fallout 3 ve FullHD plynule. Ano můj první intel procesor v životě byl SkyLake a prostě z toho jsem se posadil na zadek. Jak najednou je všechno plynulé, všechno funguje, žádnej pád windowsů ani her ani programů. Trošku jsem to aji obrečel, v jakém bludu jsem to žil. Když jsem si pak koupil Káčko a začal ho taktovat, hned jsme pochopil proč všichni básní o intelu, protože jej taktovat je sranda. Ne jak u AMD, kdy jste museli po každém přetočení restartovat BIOS a všechna nastavení mít napsaná na papíře znovu nastavovat. Pamatuju že u toho Athlona to byl porod s milionem restartů a stejně tak z deseti benchmarků, alespoň jeden zahlásil chybné výpočty a přetečení dat. U intelu dvakrát klikneš a všechno funguje téměř na třetí pokus to máš vyladěný. A není to jen o přetaktovávání, jak píšu, u AMD všechny hry i běh windowsů byl vždy takovej trhanej. Mikrozáseky, když jsem klikl na nějaký sobour a dát otevřít, tak prostě na půl vteřiny zamrzl a mýš se při pohybu taky zasekla když s tím pracuješ, tak ty mikrozáseky, tě serou. U intelu jsem to v životě nezažil, kliknu a okamžitě otevře, žádný trhání apod... Nebo v nějaké hře, dvacet postaviček a FPS pořád 60. Nic nepadá jak tenkrát v Doomu. Vím, že to hodnotím subjektivně, ale prostě takové mám zkušenosti. Kdo to nechce vidět, tak ať to nevidí, třeba to je slepej jednoduchej člověk. Takovýmu je jedno jestli to je intel, AMD nebo Apple. Ale prostě pro ty, kteří musí mít kvalitu, protože s tím počítačem tráví nějaký ten čas, nebo na něm pracují, tak prostě potřebují kvalitu a tou je prostě intel. A není to o fandovství, kdyby takový procesory vyráběla třeba rožnovská Tesla, tak budu pět ódy na Teslu.
Logo Intel má +80% počítačov a v blízkej budúcnosti
to budú mať všetky, AMD transformuje výrobu na:
https://www.pcmag.com/news/amd-starts-selling-custom-bikes
Často sa to stáva aj skúseným užívateľom (aj mňa vedia niekedy potrápiť mašiny), ale v tomto prípade k nestabilite stačí taká "drobnosť" akou je frekvencia, či časovanie RAM-iek, prípadne napätie pri XMP profile ...pri zen 3 je oficiálna podpora 3200Mhz, všetko viac je už vlastne OC (pritom Zen3 zvládne aj 4000Mhz cez XMP profily a s deličkou aj viac), prípadne si nesedia RAMky s doskou a procesorom pri požadovaných XMP frekvenciách.
a/ není dôvod na zvyšovanie počtu Golden Cove,
keď Gracemont disponujú solídnym výkonom v
efektívnom pásme a konkurenciu to skolí...
b/ ak veríš spotrebe 142W v OC režime, potom si
neuveriteľný optimista
c/ fajn, že si uznal existenciu ladiaceho nástroja
pod OS...čo sa týka profilov v BIOS - aké že to
linky a testy chceš...stiahni si manuál k doske
trebárs Rocket Lake a nájdeš profily...
blbečku, co jsi napsal ty? Cituji "Samozřejmě záleží na tom, jak to bude reálně žrát, a po jakou dobu se ten ST výkon udrží" ... ptám se poněkolikáté, proč by ST neměl udržet neomezenou dobu? Místo těch pedofilních žvástů můžeš normálně odpovědět ... pokud to nezvládáš, vyhledej odbornou pomoc ...
"b/ nemáš pravdu, Ryzen 9 5950X má TPD s aktívnym PBO na 142W (CPU package)…a tá spotreba cca 180-190W (podľa testu) je pre celý systém…zdôrazňujem celý systém" ... nechci být sprostý, ale větší nesmysl jsem nečetl už dlouho ... nastuduj si ty grafy ... pro "celý systém" je tam ještě jeden ... hodnota někde mezi 300-400 watty ...
Víš ono nemá smysl argumentovat a dávat zdroje někomu, jehož intelekt je silně snížený. Protože stejně bude jen brečet, přesně tak jak to stále předvádíš. Najdi si to sám, vše co jsem řekl je dohledatelné. Vyburcuj zbytek své vyhlazené mozkové kůry a najdi si to. A nebo to udělej jako vždycky, pořádně křič lži nesmysly a výmysly, třeba někoho sobě podobného přesvědčíš. Minimálně jeden tu je, ale dobrá zpráva pro tebe, ten někdo je na tom ještě hůř.
Na starší kousky nebudu reagovat - nemám s nimi zkušenost, ale například na mé R5 3600X žádné mikrozáseky, zámrzy apod. prostě nepozoruji. V BIOSu jsem byl asi 4X, protože jsem aktualizoval a musel tedy znovu nastavovat RAMky, ale jinak jsem do něj nemusel po nastavení lézt jak je rok dlouhý...
To je nějaké divné. Od devadesátek jsem to střídal různě, podle toho co bylo aktuálně v lepším poměru cena/výkon a nikdy jsem žádné velké problémy neměl. Ano, občas to člověk musel poštelovat, ale to co popisuješ vypadá na klasiku - že problém je/byl mezi klávesnicí a židlí. Dovolil bych si parafrázovat: I ty guru :D Nejsi náhodou rodina od bači?
Rozlišujte PBO a PB.
PB = Precision Boost (2.0) je ormální turbo, které mají procesory AMD aktivní vždycky (až na Athlony), ale spotřebu zvýší vždy jenom do limitu PPT podle specifikací (65W modely to 88 W, 105W modely do 142 W). Výjimka jsou Threadrippery a Epycy, tam je jejich TDP současně rovno PPT a výš už nejdou, dokud se nepřetaktují.
PBO = Precison Boost Overdrive.
PBO používá mechanismum normálního boostování (PB), ale dovoluje vám zvýšit limit proudu a limit spotřeby (to PPT), takže tím se můžete dostat a většinou opravdu dostanete na vyšší spotřeby než těch 88/142 W. PBO už je provoz mimo specifikace a jde o přetaktování.
Ku K5-ke sa neviem vyjadriť, začínal som K6-2kou (300Mhz a potom 500Mhz), ale mal som aj Celeron 800Mhz a potom Duron 1000Mhz a práve Duron bol veľmi vychýrený procesor...výkon/cena bezkonkurenčný, Ale ani na ten Celeron (Coppermine-128) nemôžem povedať krivého slova. Neskôr AMD Sempron 2400+ potom Sempron 3000+, Athlon X2 3800+ EE (35W), Athlon II X3 440 (odomknutý na Athlon II X4 640), Phenom II X4 940 BE, Phenom II X6 1090T, potom bulldozer som nebol ochotný si adoptovať tak Intel (Haswell) Pentium G3220T - 35W...a čakal som na dobrú bazárovú kúpu Core i7 4770K/4790K, ktorá neprišla skôr ako vyšiel prvý Zen, takže skok bol obrovský, Ryzen 5 1600 a neskôr Ryzen 7 1700 a posledný upgrade na Ryzen 5 3600. Na žiadnej zo zostáv som nemal nestabilitu, lebo inak by letela "von oknom" . A ak niečo taktuješ, alebo odomykáš, tak si musíš byť vedomí toho, že z vysokou pravdepodobnosťou príde aj nestabilita a môže sa stať, že skončíš na default nastaveniach a "šmitec"..nič s tým nespravíš.
Ten Doom 3 ti nešiel, resp. sekal na Athon X2 3800+ (2Ghz) preto, lebo DOOM3 má medzi minimálnymi požiadavkami: Dual Core 2.4Ghz, 3GB RAM, Geforce GTX 260/Radeon HD 5850. To si zrejme v jednom alebo vo viacerých bodoch nespĺňal.
Ak si upgradoval z Athlon X2 3800 s HDD na nejakú i5ku Skylake s SSD, tak to bol skok ako sviňa (pocitovo upgrade z cesny na mig-29)...hlavne to SSD dá tú neskutočnú svižnosť.
dá ti jen tu z Mindfactory ... samozřejmě celosvětově je to nesmysl ... jak psal Honza Olšan, Ryzeny se kvůli nožičkám špatně pašují :D
ta statistika prodejů u Mindf... ukazuje vlastně jen to, kolik (všichni) němců nebylo spokojeno s předchozími řadami AMD, všichni přecházeli na Ryzeny ... Inteláky tak bota netlačí...
Ale to už se tu přece řešilo víckrát. Těch obchodů, které statistiky uvádějí, není moc, proto je to vždycky MindFactory. Neznamená to, že je Mindfactory jediněj obchod, kde se AMD prodává, to je přece stupidní úvaha. Respektive, zavírání očí před realitou.
Vždycky, když se objevíí data z nějakého jiného obchodu nebo trhu, tak to víceméně potvrzuje, že v retailu AMD fakt jede proti Intelu tvrdě a není to žádných 20 %, ale 50 %, nebo i víc.
Takže věta, že v OEM Intel má větší podíl proto, že tam si to CPU zákazník moc nevybírá, je IMHO pravdivá. A naopak, že u DIY PC/retailových komponent, kde si to CPU zákazník vybírá, má AMD podíl vyšší (a o něčem by to mělo svědčit), mi taky přijde jako něco, co se dá triviálně akceptovat.
Hoši to tenkrát byly doby, kdy jste museli na disketách schánět ovladače, to nebylo jak dneska dáš flashku, a všechno se ti nainstaluje samo. Tenkrát jsi musel hledat přesně typ zařízení co máš a to manuálně instalovat. A overclock bylo scifi, tenkrát byl každej rád že to fungovalo. Když spadli osmadevadesátky nebo dvoutíscovky, mohl jsi celej systém přeinstalovat. Dneska to za běhu vyndáš ze zásuvky, nic se nestane, system ti jen nahlásí že byl nestandartně vypnut a dáš spustit běžným režimem a jedeš dál. Rychle zapomínáte a vytěsnujete ty vzpomínky, když jste lítali po brně po kámošech s disketama aby vám stáhli ovladače.
to Felix Jaeger: áno, malo by to hodiť do defaultu, ale jeden nikdy nevie, čo tam má všetko ponastavované, keď tvrdí, že "si to robí čo chce"...pod tým si môžem predstavovať aj to, že to nenabehne, alebo že sa mu to stále resetuje do základu, alebo aj jedno aj druhé...pripadne náhodné reštarty....Možné je aj to, že je to agentúrou platený troll, deje sa to bežne aj pri hodnoteniach pri produktoch na eshopoch (či už kladne alebo záporné), tak nemôžeš vylúčiť ani túto možnosť, keď odmieta sa baviť o detailoch a je dosť všeobecný (zatiaľ).
kdyby 5800x byla za lepší cenu, byl by to stejný trhák ... jak ale čtu zprávy z oboru, bude VELKÁ bída ... asi i proto AMD nespěchá se zen 4, intel píše, že bude vyrábět v první řadě serverové a mobilní čipy, co zbude, zůstane pro Alder lake, ale ceny poletí vzhůru ... rýsuje se dlouhodobý nedostatek "ABF substrátu", Intel (kromě svých výrobních kapacit) si prý už v roce 2019 zabookoval veškeré kapacity Taiwanského "Unimicron" na roky dopředu, stejně to ale prý stačit nebude ... a těch "substrátových" výrobců moc není ...
Vec sa má tak, že pravdu má čiastočne každý z nás a to preto, lebo PBO/PBO2 je veľmi závislé na teplote procesora (tak ako XFR 2.0) a teda veľmi veľa spraví vodné chladenie pri testoch v kombinácii s prípadnými ramkami na 4000Mhz to tiež nepomôže spotrebe (THw recenzia).
Pripúšťam, že už aj mňa zmiatli tie "neskutočné" skratky a názvy...Precision Boost 1.0/2.0, XFR 1.0/2.0, Precision Boost Overdrive 1.0/2.0 ...už je toho naozaj dosť. Dobrý článok na túto tému je tu: https://www.svethardware.cz/amd-vysvetluje-taktovaci-funkci-precision-boost-overdrive/47306
Na druhú stranu ja vychádzam zo skúseností s mojim Zen2 (Ryzen 5 3600) a ten má PBO aktívne stále a nikdy neprekročí ani nenarazí na bariéru nastavenú v Ryzen Master (88W PPT, 60A TDC, 90 A EDC)...drží sa na cca 80% maximálnej povolenej hodnoty pre PPT aj EDC....pri cca 75 stupňoch v záťaži handbrake x265 alebo AIDA stress test, drží takt cca 4000Mhz na všetkých jadrách. Ak by som dokázal schladiť procesor k 60 stupňom, zrejme by spotreba začala narážať na nastavené limity a zároveň na limity dosky (Asrock X470 Master SLI) a frekvencia by držala na 4200Mhz (čo je maximálny boost pre tento kúsok).
Pripúšťam, že Zen3 s dvomi čipletmi sa na špičkovej doske vie pekne odviazať a snaží sa čo najviac priblížiť maximálnemu boostu 4.9Ghz... ak sa dobre chladí, čo pri malých čipletoch je extrémny problém s bežným vzduchovým chladičom. Preto je taký veľký rozptyl v spotrebe pri rôznych recenziách a záťažových testoch.
Napriklad amazon tvrdi uz mesiace(od ryzen rady 2XXX), ze best sellers cpus su AMD (hodinovy refresh)
https://www.amazon.com/Best-Sellers-Computers-Accessories-Computer-CPU-Processors/zgbs/pc/229189
Jarouši, první PC co jsem postavil, byla 286 v roce 1990, takže zase se svou disketou s Windrivery zalez, protože to je už počítačový novověk.
Mimochodem, když ti padly Win95/98, tak se až tak nic moc většinou nedělo, jen se automaticky spustil checkdisk, protože to jelo na FAT32. Přeinstalovávat Windowsy, to byla úloha pro prasátka, ti kdo se o ně starali a nezasírali je hnojem, tohle dělat nemuseli - já se pamatuju, že jsem dělal opravnou instalaci Win98 na svém PC snad jen jednou.
Napríklad Amazon alebo Helmuta, aby
to krásne pasovalo...
A čo tak veľký Ruský trh kde to je už
50:50 ?
A obrovský Ćínsky trh, kde skutočne
Intel s 76% slovom jedného diskutéra
drtí AMD:
https://www.hardwaretimes.com/intel-continues-to-lead-heavily-in-the-chinese-cpu-market/
@c.k. špatně hledám vysvětlení... Za současné produktové nabídky není důvod, aby AMD někde vyrázně vedlo, a někde dostávalo od Intelu naloženo. Než přijde Alder, tak Intel dává smysl, jen pokud nejde sehnat AMD, nebo na low endu. Tam uznávám že třeba 10400F/11400F můžou dávat smysl.
dle IDC čína ve 4/2020 nakoupila 23% všech prodaných serverů, Intel, AMD, ARM ...v 1/2021 to nebude jiné ... co je podle tebe čínský trh? Ten nejvíc ovlivnil nedostatek grafických karet poslední půlrok ... pořád nic? Jen "cha cha"?
Alibaba, JD.com taky prodali tisíce Ryzenů a to jsou obchody s obratem cca 100x vyšším, než MF ...
čínský online herní trh je bez konkurence největší na světě, 150 tisíc registrovaných heren, kdo ví kolik černých, menší s osmdesáti compy, větší klidně s tisíci, tam už si rozmyslíš, co nacpat do těch strojů ... přes půl miliardy aktivních hráčů ... atd atd ... a ano, retail ... neřešme ... uvidíme koncem roku, co se na nás nahrne, když místo GPU budou v obchodech chybět CPU ... je jedno, od kterého výrobce ... snad nám za dva dny Pat řekne víc ...
Prečítaj si aspon článok v linku,
na margo ekonomickej sily a
potenciálu Číny :
https://byznys.ihned.cz/c1-66910350-cina-rostla-v-prvnim-ctvrtleti-o-18-procent-uz-za-sedm-let-ma-byt-nejvetsi-svetovou-ekonomikou-pro-zapad-je-to-sance-i-hrozba
aha hehehe tak jo, to pak ať takhle zůstane napořád ... AMD se budou skládat, Intely kupovat v sestavách ... ono to asi bude jinak, že ... oem sestavami se myslí kancelářský bordel firem jako Dell, HP, Acer a podobné, ne "alza gamer, linx" a jiný herní bordel ... klidně se můžeme bavit i o tom "tvém" retailu ... mindfactory není malý obchod, ale určitě ne největší třeba i jen v Německu ... dle jejich čísel prodali za 3 roky cca 250 tisíc zen2 a 3, kolik to pak bude celosvětově při stovkách takových, resp. větších prodejců, když se všude prodává stejně dobře a Mind nemá jakousi exklusivitu? 25 milionů zenů? 100 milionů Zenů? Kdo je vyrobil? Z čeho? Kde jsou tržby za ta kvanta, pokud AMD vyrábí ještě Epyc, TR, APU, mobilní čipy, grafiky a taky haldy čipů do OEM ... ? Mě to tak nějak nesedí ...
ved do minuleho roka retail trh klesal, len korona to otocila
https://www.lenovo.com/sk/sk/desktops/legion-desktops/legion-t-series-towers/c/legion-t-series-towers
https://www.hpobchod.sk/product.asp?ccode=pocitac&sid=AMD-Radeon,NVIDIA-GTX-1650,NVIDIA-RTX-2060,NVIDIA-RTX-2070,NVIDIA-RTX-2080,NVIDIA-RTX-3070,NVIDIA-RTX-3080,NVIDIA-RTX-3090&sidG=5#sb
https://www.dell.com/en-us/shop/gaming-and-games/sr/game-desktops/all-amd-graphics?appliedRefinements=28592,28591
lenovo/hp/dell
mas tam "gaming" zostavy, ale v podstate OEM
Mindfactory ako pises predalo v nemecku 250K ryzenov, hore bol link na amazon, kde od 2019 roku je v prvej 20tke skoro pernamentne len amd, sem tam sa tam objavi nejake Intel Kacko. a amazon je trosku vacsi ako mindfactory