V případě Intelu ano, jeho HT má přínos výkonu kolem 8%. SMT AMD má přínos téměř čtyřnásobný, je udělané mnohem lépe. A protože Ryzen 5 bude mít víc ALU, bude mít pravděpodobně i vyšší přínos SMT, než Ryzen 4.
Naštěstí Intel není směroplatnej a u AMD nic takového nehrozí, naopak to vypadá, že kutí na vyšší efektivitě HT a výhledově uvolní 4T na jádro. Ono to totiž s rostoucím počtem ALU (tm) dává smysl.
intel má naopak v HT tragickou efektivitu a navíc hromadu děr. Je tedy logické, že dělá to co dělá.
Ten koncept "spojovani" jader za ucelem vyssiho vykonu, neni nezajimavy. Rekl bych ze prave naopak. Jsem zvedavy, jak to v Intelu vymysleli, prakticky prinos a jak na to, pokud vubec, zareaguje AMD.
6. 10. 2023, 13:24 editováno autorem komentáře
Podobně spojuje ARM svá jádra v Cortex A-510, přesněji FPU jako u Bulldozeru. SVE jednotky jsou také pro dvojici jader společné, takže spojené mohou poskytovat větší šířku operandu.
S tím HT mi to přijde jako kachna. Out-of-order CPU bez HT?
jj, ludia si už na HT boost pri napr. encodingu/renderingu zvykli. Odobranie môže zákazníkov priviesť ku konkurencii :/ Tiež teda verím, že ide o fake ...
To není např. To je pouze encoding/rendering.
A je to dost úzká skupina lidí co to potřebují.
V notebooku a v domácích/herních PC je HT k ničemu.
Smysl má jen v segmentu HEDT/WS.
Jo čas od času nějaké to video upravuji i na domácím PC.
Ale nějak mě netrápí jestli to trvá 10 nebo 12 minut.
Da se rict, ze cim min fyzickych jader mas, tim vetsi prinos SMT ma, v zavislost na zatezi. 2c4T byla podstatne lepsi varianta, nez 2C. To stejne platilo o 4C/8T vs 4C a stale to plati i u hypotetickeho 6C vs 6C/12T. U nekterych her je to min do te 6C/12T taky poznat.
Pak uz zalezi na typu a delce zateze. Je jasne, ze u web/office uloh, pokud mas relativne moderni 4C+ tak poznas prd. Zkus ale treba preencodovat 60m video a poznas to okamzite i na 8C, jestli tam mas nebo nemas zapnute SMT.
Dalsi vec je, ze pokud mas k dispozici vic threadu k dispozici, tak se obecne ten system bude chovat pruzneji, pokud jej bude treba na pozadi zatezovat, atd.
7. 10. 2023, 10:43 editováno autorem komentáře
"Dalsi vec je, ze pokud mas k dispozici vic threadu k dispozici, tak se obecne ten system bude chovat pruzneji"
No tohle je blbost.
Když jedno jádro zatížite dvěma plikacemi.
Tak výkon obou klesne zhruba na polovinu.
8. 10. 2023, 08:15 editováno autorem komentáře
Neni to blbost. Se na to divate jen moc zuzene. Pokud bych vzal pro nazornost hodne zjednoduseny priklad, kdy mam k dispozici 2C vs 2C4T a vezmu velmi zjednodusene, ze 1T obsluhuje 1aplikaci a vsechny aplikace maji stejny cas na zpracovani.
Tak u 2C spustite 2 aplikace paralelne a dalsi 2 aplikace budou cekat ve fronte, nez nektera z tech prvnich 2 skonci. Kdez to u 2C4T jsem schopen spustit vsechny 4 aplikace naraz a tim, ze SMT obecne pridava treba +20% bude i celkova doba vykonavani tech 4 aplikaci kratsi, oproti 2C konfiguraci. Zaroven pro uzivatele se to bude chovat responzivneji, protoze vsechny aplikace rozbehne ve stejny cas a nemusi cekat, az neco nejprve skonci.
Krome toho si staci podivat treba na herni testy 4C vs 4c8T typicky nejaky Intel 7600 vs intel 7700. Rozdil v momente, kdy 7600 dosli volne thready oproti 7700 "mega" :)
8. 10. 2023, 09:32 editováno autorem komentáře
Váš příklad předpokládá že uživatel potřebuje 4 aplikace naráz.
Což je blbost. V popředí má jen jednu. Ty další 3 mohou běžet na pozadí a dělit se o jedno jádro.
Těch 20% to je zbožné přání dosažitelné jen při renderingu.
Ano 4core je málo. 4/8 bude lepší. Ale ještě lepší bude 6 jader.
A to je správná cesta. Přidávat poctivá jádra. Ne thready.
Herní testy právě ukázali propady výkonu při zapnutém HT.
Výrobci her to většinou opravili příznakem noHT.
Nějaký odkaz na ty "mega" přínosy HT?
Dokud bude OS na druhý thread posílat zátěž a brzdit proces který potřebuji mít rychlý, tak smůla.
HT nechci.
Možná pod Linuxem a nebo když M$ opraví scheduler.
A to nemluvím o bezpečnosti.
Ked CPU podporuje HT a ty ho nechceš sa dá vypnúť podobne ako RT u puritanov v grafike. My ostatní si ho však raďi necháme zapnutý, preto by som uvítal keby ho CPU od Intelu nadalej podporovali. Dik (:
Po poslechu níže uvedených přednášek jsem zjistil, že vše co vím, znamená že nevím vlastně vůbec nic. Je tam více přednášek, všechny stojí za poslech.
https://www.youtube.com/watch?v=bPvqGZqQhLg&list=PLQL6z4JeTTQla6OFD1JAAtAt7Zw_3Ys61&index=4
https://www.youtube.com/watch?v=l_kmW373JfU&list=PLQL6z4JeTTQnq6kjJ9JO-Fb7Md-ofJ-zL&index=5
Takže zkoumat proč, ev. nebo zda vůbec je lepší či horší HT a nebo SMT, nebo Intel nebo AMD, jsou zde pouze akademické diskuze.
Jak říkal Cimrman: „Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat.“