Intel Atom v roce 2013: čtyři jádra, integrovaný čipset a grafika z Ivy Bridge

30. 8. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Tento týden jsme se dozvěděli první detaily o procesorové architektuře Jaguar, která bude v příštím roce základem úsporných čtyřjádrových APU od AMD. Prakticky současně ovšem na internetu začaly kolovat i zprávy o konkurenci ze stáje Intelu, 22nm Atomech s kódovým označením Valleyview. Ty se mají na trh dostat nejdříve koncem příštího roku. Jelikož ale na veřejnost unikly slajdy o těchto procesorech, dozvídáme se leccos s předstihem už nyní.

22nm Atomy bude Intel nabízet ve variantách s jedním, dvěma, nebo čtyřmi jádry. Na každé z nich bude připadat blok L2 cache o velikosti 512 KB, čtyřjádro bude mít tedy k dispozici dohromady 2 MB. Jádra budou údajně taktována mezi 1,2 GHz a 2,4 GHz. V slajdech se ovšem hovoří i o frekvenci v režimu „Burst“, což znamená, že Valleyview bude jako správný vícejádrový procesor podporovat turbo. Není úplně jasné, zda tyto čipy budou stále využívat původní architekturu in-order. Anand Lal Shimpi, šéfredaktor AnandTechu, se domnívá, že na 22nm nasadí Intel zcela novou architekturu typu out-of-order. Tato informace však není potvrzená, takže ji berte s rezervou.

22nm procesory Atom Valleyview

Naopak víme, že Intel upustí od licenčních grafických jader PowerVR z dílny Imagination Technologies. Ta ostatně přinášela různé problémy zejména co se týče ovladačů. Atomy z rodiny Valleyview proto dostanou osvědčené grafické jádro z procesorů Ivy Bridge. Slajdy naznačují, že bude vládnout čtyřmi výpočetními jednotkami. Pro srovnání, grafické jádro HD 2500 jich má šest, zatímco silnější HD 4000 dokonce šestnáct. K dispozici bude zřejmě i technologie Quick Sync pro rychlé hardwarové kódování do formátu H.264 (a co je zajímavé, i MPEG-2). Díky němu bude Valleyview podporovat technologii Intel Wireless Display.

 

Hardwarový dekodér pak zvládne obvyklé formáty H.264, MPEG-1 až MPEG-4 a VC-1 či WMV9). Specialitou nových Atomů bude pak přídavný multimediální obvod VXD392 (od Imagination Technologies), který poskytne sekundární hardwarový dekodér. Ten přidává podporu formátu JPEG (očekávám, že i variantu pro video, tedy MJPEG) a také VP8. Hardwarovou podporu tohoto formátu z dílny Googlu jsme přitom doposud prakticky neviděli. Vedle podpory multimediálních formátů bude zřejmě Valleyview mít i hardwarovou podporu pro DRM (dost možná přímo technologii Insider). Alespoň některé verze by měly podporovat i přehrávání chráněných disků BluRay.

22nm procesory Atom Valleyview

Zajímavý je paměťový řadič Atomů Valleyview, který zřejmě bude značně flexibilní. Vedle klasických pamětí DDR3 a 1,35V DDR3L přibude podpora pamětí LPDDR2, které znamenají značnou úsporu energie (používají se hlavně v telefonech). Vedle 64bitové šířky sběrnice bude podporována i poloviční 32bitová. Pro náročnější nasazení zvládne Valleyview dokonce i ECC. To nejlepší jsem si ovšem nechal nakonec. Tyto Atomy budou u některých modelů obsahovat dvoukanálový paměťový řadič. To znamená dvojnásobnou paměťovou propustnost, což jistě ocení integrované grafické jádro. Paradoxně to vypadá, že AMD u APU založených na architektuře Jaguar zůstane na jednom kanálu, takže zde Intel bude mít značně navrch.

22nm procesory Atom Valleyview

Na Intelu je znát určitá snaha Atomy přeorientovat z procesoru pro netbooky na řešení pro mobilní zařízení, ale i různé průmyslové a embedded aplikace. Procesor opouští klasické uspořádání s externí čipovou sadou, jižní můstek se vším příslušenstvím je nyní integrován. Z Atomu se tak stal čip typu SoC se vším všudy. Vedle běžných funkcí jako jsou řadiče SATA a USB nebo integrovaný zvuk a Ethernet nabídnou Atomy zvláštní obrazová rozhraní pro embedded nasazení (CSI, DSI, embedded DisplayPort), nebo sériové rozhraní. Některé varianty budou navíc schopné pracovat ve větším rozsahu teplot, než typické čipy.

bitcoin_skoleni

Tyto specifické vlastnosti vycházejí vstříc různým „nepočítačovým“ nasazením, například v automobilech. Pro tyto role bude také Valleyview k dispozic v alternativním menším pouzdru, s určitými vlastnostmi deaktivovanými za účelem snížení spotřeby. Zároveň ale Atomy bezpochyby zůstanou i na tradičních trzích, tedy v nettopech a netboocích. Nově se jim také otevírají možnosti v tabletech, neboť Windows 8 již budou dobře uzpůsobené pro dotykové ovládání. Zároveň se Intel může opřít o operační systém Android, který již má verzi pro architekturu x86 zásluhou snahy Intelu protlačit se na trh chytrých telefonů.

Zdroje: AnandTech, Expreview