No vida, a mame tady 256 bitove zpracovani a la AMD.
Jeste se domluvit na revizi instr sady a x86 muze dal zit.
No právě že ne, udělali to mnohem víc složitě, nekompatibilně s předchozíma procesorama a existujícím softwarem a s potenciálníma nevýhodama, výměnou za... asi hlavně to, že budou mít o něco menší malá jádra. Nevím.
Nejdřív když jsem si to v hlavě hodnotil, tak mi to vycházelo víc pozitivně/neutrálně, ale když se to srovná s tím přístupem AMD, tak si říkám, že je to možná u Intelu špatné rozhodnutí. Ale jako to je hodně z dálky viděno, nevím, s čím interně pracovali, jestli třeba měli studii, z které vycházelo, že by AVX-512 a la Zen4c navždy bylo nezanedbatelná zátěž na efektivitu a tak...
AMD zpracovává úplně normálně ty původní 512bitové instrukce (takže externě je šířka 512 bitů, zatímco interně jsou jednotky 256 bitů), takže na tom automaticky jde existující kód (a kdykoliv může část nebo všechny jednotky uvnitř rozšířit pro lepší výkon).
Intel teď zmenšil tu externí šířku těch instrukcí na 256 bitů, takže existující software musí být minimálně překompilovaný a automaticky nepůjde. Kdyby chtěl zase zvětšit tu interní šířku na 512 bitů, tak software to bude moct využít, jenom když zase bude mít tu druhou verzi kódu pro 512bit (buď proto, že ji má z minula, nebo že ji zase znovu přidá...)
Přesně takový pocit z toho mám taky.
Linus Torvalds je největší žijící vizionář.
(Vzpomínáme i na vás Jobsi, Moore...)
Takže když něco řekne, tak to ku*a musí platit.
Jak si o Applu v poslední době nemyslím nic hezkého, tak se jim musí nechat jedna věc - nebojí se zahodit neužitečné a jít za novým. Přechod z x86 na ARM jim zafungoval parádně.
Ano, ve světě PC/HEDT/Server/laptop je to trochu složitější, ale razantnější inovace s pročištěním balastu i za cenu nekompatibility už je na čase. Je ale dobře, že tu máme více funkčních konceptů (x86, ARM, RISC-V), které se navzájem stále posouvají dopředu.
tak vlastní uzavřený ecosytem, kde si můžu diktovat vlastní pravidla, takový přechod činí podstatně schůdnější než ve světě x86. Holt na kompatbilitě pořád hodně záleží, byť bych se přimlouval za odtřižení starých a nepouživaných legacy 32-bit and 16-bit instrukcí. které se dají emulovat a pročištění toho balastu který na sebe x86 nabalila za ty roky.........
https://videocardz.com/newz/intel-proposes-x86s-a-64-bit-only-architecture
x86 nemůže zahodit 32-bit a 16-bit, protože 64-bit pořád používá stejné CISC kodování z roku 1978 se všemi prefixy a postfixy s variabilní délkou instrukce. Teoreticky to může zahodit, ale pořád tam zůstane to prehistorické kodování se všema nevýhodama, ale ztratí se zpětná kompatibilita.
64-bit ARMv8 je úplně nově vyvinutá ISA, něco jako kdybys měl 32-bit MIPS a 64-bit RISC Alpha. Proto ARM musel mít v CPU 2 dekodéry pro "MIPS32" i pro "Alpha64", což byla komplikace oproti evolučnímu vylepšování u x86. Ale dnes to umožnilo ARMu úplně kompletně zahodit celý prehistorický "MIPS32" a jedou s úplně nově vyvinutou "Aplha64". Na tohle nikdo v x86 světě nemá odvahu a proto dostávají od ARMu těžce naprdel v efektivitě a výkonu (2048-bit vektory SVE a matice SME).
Zrovna MIPS a Alpha bez ohledu na 32 nebo 64 bit formát, by klidně mohly běžet v jednom procesoru, pokud tam jsou větší rozdíly tak v ardesaci. Jedná se o příbuzné z rodiny Berkley RISC, kam patří SPARC, AMD Am29000, Motorola 88000 i ARM, RISC-V, Open RISC a nejméně asi 12 dalších.
Vždyť píšu že tohle přesně udělali a měli tam dva dekodéry, přičemž ten 32-bit před dvěma roky zahodili (s jádrem Cortex X2 jako prvním čistě 64-bit). Apple přešel na čistě 64-bit CPU už v roce 2017, ale ti jedou úplně jinou samostatnou ligu.
Ostatně AMD se Zen & K12 se pokoušela udělat to samé. Každý x86 procák stejně uvnitř běží jako RISC, takže Keller navhl K12 jako modifikovaný Zen 1 kdy zahodili komplikovaný x86 dekodér a místo něj dali jednodušší ARMový (ušetřené tranzistory použil pro naboostování výpočetních jednotek kdy K12 měla podobnou architekturu 4xALU+1xBranch jako Zen 3, kdežto Zen 1 měl 4xALU).
Tím chtěl Keller elegantně zachovat prachy z x86 trhu a zároveň paralelně dodávat výkonnější a úspornější ARM procáky, aby bylo AMD připraveno na smrt x86. Keller věděl že x86 nemá proti ARMu žádnou šanci a je jenom otázka času kdy chcípne. Nevím jestli jste někdo slyšel o inženýrce z Intelu Renee James co uprchla z Intelu a spoluzaložila Ampere, který dodává 128-jádrový ARM Altra Max. A ne sama, ale s celou bandou inženýrů z Intelu.
A to ti inženýři neprchali z Intelu protože z vás cítili chlast, ale protože jim došlo že x86 nemá proti ARMu šanci. Teď chystají dokonce vlastní jádro a 192-jádrový CPU Ampere One.
To je zajímavé, nejméně 20 let je x86-64 přisuzována brzká smrt a stále se potvora drží a ještě dominuje nejvyšším příčkám výkonu superpočítačů. Tak asi tábor ARM dělá něco blbě, když takovou obrovskou výhodu nedokáže využít. Leda že by nezáleželo jen na samotných procesorech a rozhodovali hlavně zákazníci. A někteří se proti trendu u ARM vyloženě rouhají, když využívají zpětnou kompatibilitu x86.
Ha, ha. Nejvýkonější superpočítač je ARM Fugaku s CPU Fujitsu A64FX a vektory SVE. Čistě CPU-only a drtí superpočítače s GPU + x86 jako podavač dat (na nic jiného se ani nehodí). http://top500.org
Však by taky x86 chcíplo, kdyby Intel nekoupil Alpha divizi a nezařízl vývoj revolučního procesoru EV8 Tarantula, který uměl 4-way SMT. Odkud myslíš že Intel vzal Hyperthreading?
Intel taky překecal HP aby zrušilo vývoj vlastních PA-RISC a přešel na Itanium.... to si kluci od HP "pomohli" drátem do voka a vlastní CPU vývoj už nikdy neobnovili. Intel prakticky zlikvidoval konkurenci v serverech a desktopu.
Ale protože budoucnost je v mobilních zařízeních, tak ARM tiše makal a chodil do posilovny, zatímco x86 kynulo jako těsto na švestkovej knedlík. Dnes se břichatej Intel a prdelatá Lisa Su strašně diví, že ARMy mají o 30 - 50% větší IPC, efektivnější čistě 64-bit RISC instrukční sadu, revoluční 2048-bit SVE vektory a násobení matic SME.
Možná sis nevšiml, ale AMD s Intelem mají masivní problémy a potácí se na hranici nulových výdělků či přímo v mírné ztrátě. Proč asi? Protože AWS nabízí serverové cloudy s ARMem za poloviční ceny oproti x86. Do 3 let budou mít ARM procáky víc jak 50% v AWS cloudu a x86 bude minorita. To všechno díky tomu že si za cenu 500 USD bouchají vlastní 64-jádrové ARM Gravitony s SVE vektory. Za to nekoupíš ani grafárnu, natož AMD Epyc za 10 000 USD.
x86 je potápějící se Titanic, ale to vím jenom já, umouněný topič z kotelny kterou právě zaplavila voda.
AMD a Intel se nepotácí, protože jsou drcení ARM, ale proto že celý trh počítačů i elektroniky je v recesi. Pokud to nevíš, tak bohaté a chudší období v IT se střídá už řadu let.
Summary: Multithreading first appeared in the 1950s, and simultaneous multithreading (SMT) was investigated by IBM in 1968.
Multi-threading vymysleli v 50. letech v IBM pro sálové počítače, tedy v době kdy ještě ani mikroprocesory neexistovaly. Americký patent na technologii hyper-threading byl udělen Kenneth Okinovi ze Sun Microsystems v listopadu 1994, kdežto Intel ho uvedl u Xeonu až v roce 2002. UltraSparc, IBM Power i procesory řady Z včetně Telum jsou ty výkonnější, které multithreading umí. Ale vývoj byl i u MIPS a dalších. Ostatně Intel Itanium v pozdějších verzích a Larabee taky.
Ale je to pěkná náhodička, že se Intelu dostane do pracek revoluční Alpha EV8, která umí 4-was SMT a pár let poté se objeví Intel Xeon s 2-way SMT.
S tím trhem máš pravdu jen částečně. Celý IT jde dolů, ale třeba Qualcomm spadl o 23% dolů v příjmech a přesto je v solidním zisku (na rozdíl od Intelu a AMD co se potácí na hranici bankrotu). Já za tím vidím útok ARMu na servery, poloviční cenu za stejný výkon, to prostě nejde ignorovat.
Aneb 3 roky starý článek jak ARM cenově masakruje x86 servery v roce 2020. Si představ jaký masakr to je dnes po 3 letech masakrování - to vidíme na financích Intelu & AMD dnes, totiž začalo už v roce 2020:
https://www.anandtech.com/show/15578/cloud-clash-amazon-graviton2-arm-against-intel-and-amd/9
Tohle jsem ještě "nezažil" ale minimálně podle wikipedie Intel z DECu získal věci okolo divize Strongarm zatímco divizi Alphu ne, takže tahle teorie možná bude potřebovat dostudovat historii, aby to nebyla spíš konspirační teorie...
Tak ses s tou výkonností slabého ARMu usvědčil sám, Fugaku trotle. Dokonce i ten Xeon je výkonnější a s lepším příkonem. Když si top500 posílal, i jsi to četl, nebo jsi koukal na svém routeru na Youtube?
Přechod z x86 na ARM jim zafungoval parádně ze dvou důvodů - jednak už měli nácvik z přechodu Power - x86 ale co je důležitějí (a co činí na x86 podobné pokusy velice rizikové) Apple má na platformě naprosto vše pod kontrolou a vládne neomezenou diktaturou.
Hehe... zapomněl jsi na přechod 68k -> PPC, mladej. Ale to už asi nepamatuješ.
A to nebyl zrovna úplně bezproblémový přechod, ostatně ani z PPC na x86.
Hele, dědku, chtělo by to zbytečně neurážet.
Když už teda tahat přechod 68k na PPC, tak by se nemělo zapomenout na eskapády Microsoft Windows. i860, DEC Alpha, Itanium, MIPS, PPC, x86, AMD64, ARM, ARM64, IA-32 a IA-64 (snad jsem na nic nezapomněl).
Tak původní myšlenka byla, že Apple má koule (čti: peníze, skalní fanoušky a sebevědomí) udělat takovou změnu. Jasně, mají v rukách HW+SW, tedy skoro plnou kontrolu, ale to je zároveň i riziko. Nicméně si sladili všechna zařízení a výkonu mají dostatek i pro pracovní stanici.
A nemá cenu si nic nalhávat, x86 není nejlepší řešení a Intel se v tom už dlouho pleská. Ostatně si stačí přečíst i Janův článek s komentáři.
A teď vážně: Intelovi chybí revoluční vektory a ALU, už teď jsou jejich CPU 10 let po smrti ;-)
To byl seznam architektur, pro které existovaly Microsoft Windows.
Trh ukazuje, že x86 je docela dlouho pro desktop nejlepší řešení. Budu jen rád, když se ukáže nějaké lepší.
x86 není zcela určitě nejlepší, nikdy nebyl. Ale je nejrozšířenější, a to mj. proto, že je nejsvobodnější. A to zase proto, že kdysi IBM chtěla alespoň dva rovnocenné dodavatele. Já si prošel mnoha platformami a PC to nakonec těžce převálcovalo.
Že se intel teď trochu hledá, to ničemu nevadí, stále tu je co kupovat, právě proto, že vývoj netáhne (a ani nikdy netáhla) jen jedna firma. Ta platforma vznikla jako kočkopes, do kterého se vlamoval kdekdo, Compaqem kdysi počínaje a různými konsorcii dnes konče. Výsledek je možná trochu obludka, ale ošlehaná větry evoluce - co se nechytí, to prostě umře a jede se dál. Ve srovnání s vyšlechtěným/přešlechtěným Applem to vypadá všelijak, ale na rozdíl od toho Apple to funguje a funguje to všem, ne jen těm, kteří se podřídili diktátu z Cupertina.
Souhlas.
Ale je tu jedna věc - Intel nemá revoluční vektory a revoluční počet ALU, takže je už teď 10 let po smrti. A AMD také. ;-)
Tam ale nešlo u toho MS o migraci, ale o rozšíření na nové trhy. Mělo se jednat o alternativu k UNIXu na pracovních stanicích. Jenže v té době už se trh UNIX / RISC stanic blížil ke konci.
Já bych naopak řekl, že nyní AVX512 teprve zažije boom, protože prakticky všechny relevantní serverové procesory (tj. od AMD) jej umí a dokonce u nich to produkuje i nějaký ten výkon navíc. K tomu je třeba připočíst, že jej mají implementovány i relevantní desktopy, takže situace je "nadmíru výtečná" :-) - takto to ještě nikdy nevypadalo.
A co se týká AVX10... je to další těžký start, takže dokud nebude mít pokrytí alespoň 30-40% trhu, tak šancí moc není, a to zase znamená několik let postupného pokrývání trhu, což je v současné době a tristním Intelově stavu dost odvážný záměr.