Intel se během pekingského IDF 2013 pochlubil, že SATA Expres budou podporovat jeho chystané čipsety „devítkové“ řady, tedy H97 a Z97 (a možná i jejich levnější deriváty). Ty přijdou společně s generací procesorů Broadwell, tedy příští rok koncem jara nebo v létě.
Levou nohou za pravým uchem
Pokud ve specifikaci SATA Express není nějaká zrada, o které nevíme, pak je čekání přece poněkud absurdní: nové jsou vlastně jen konektory a kabely, použitá rozhraní a komunikační protokoly už dnešní řadiče zvládají. Výrobní náklady na rozšiřující kartu s konektorem SATA Express tak budou v řádu „za pár šupů“ a přidání konektoru na desku již z výroby ještě levnější.
WCCFTech sice hovoří o rychlosti až 16 Gb/s (2000 MB/s), ta by ale vyžadovala linky PCI Express verze 3.0. Originální zpráva na čínském VR-Zone je přitom opatrnější a hovoří o propustnosti 1000 MB/s, která odpovídá dvěma linkám PCIe 2.0. Bohužel není známo, jak rychlé linky PCI Express čipsety Z97/H97 nabídnou. Jejich předchůdci z osmičkové řady pro Haswell bohužel pokrok nepřinesou a zůstanou u PCIe 2.0.
Teoretická rychlost 1000 MB/s na překonání SATA stačí, přesto se ale SSD do slotu PCI Express, které bychom mohli označit za cenově dostupné pro běžného nadšence, zatím neobjevilo. To může souviset zas s jiným problémem a sice absencí slotů PCIe x2 na základních deskách. Že by takový slot nebyl od věci, tušil Intel už před dvěma lety, prosadit se mu ho ale (zatím?) nepodařilo. A více než jednu linku lze na platformě LGA 1155 získat jedině tak, že o polovinu linek okradete grafickou kartu. (A nebo o SSD pro PCIe není zájem a úzká skupina uživatelů, kterým výkon nestačí, si prostě pořídí RAID 0, když už Intel zprovoznil trim.)
Celkem vzato jde asi hlavně o to, aby se za SATA Express postavil silný hráč (nejlépe tedy Intel), teprve pak nabídnou kompatibilní produkty menší výrobci SSD. Proč se tak doposud nestalo, nevíme. Nejspíš to souvisí s tím, že SSD bez zpětné kompatibility si nikdo prodávat netroufne a první produkty s obojetným řadičem s podporou SATA i PCIe jsme viděli teprve na letošním CeBITu. V době, kdy přijdou na trh procesory Broadwell, bude ale Intel působit výhradně jako dodavatel čipsetů a výrobce SSD, nikoliv už jako výrobce základních desek. Modely „Kinsley“ pro Haswell budou tak z jeho dílen nejspíše posledními.