Odpovídáte na názor k článku Intel prý chce, aby desky pro Alder Lake přešly na zdroje ATX12VO. Výrobci se ale brání. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Že zdroj vám vydrží 10-15 let, bych chtěl vidět. Pokud si koupíte levný zdroj, tak zdechne daleko dřív, pokud drahý zdroj, tak za tu dobu z něj bude zdroj extrémně neefektivní, proti aktuální nabídce na kterém vám budou chybět ty konektrory, které potřebujete.
Za těch 25 let, co se ATX zdroje dělaly, tak několikrát člověk musel zdroj měnit, i když standard se pořád tvářil podobně. Přešlo se z 20pinu na 24pin, přidaly se konektory pro přídavné napájení procesoru a grafických karet, přešlo se od molexů a napájení FDD mechanik k SATA.
Nevím, co byste chtěl k desce připojovat, ale všechno co žere, jede na 12 V už dneska. Takže když tam dáte žravou grafiku, tak ji připojíte opět ke zdroji, když dá výrobce na desku 10x SATA, tak holt tomu musí uzpůsobit napájení.
Přínos je v tom, že ta napětí, co dneska dává zdroj, jsou k ničemu. Když Intel vymyslel ATX, bylo tam +-12 V, +-5V, 3,3 V a ještě jedno +5 V. Tedy 6 různých stabilizovaných napětí (ve skutečnosti ještě více, protože některé tam byly v několika nezávislých větvích). Záporná napětí se postupně přestala používat, 3,3 V si už dneska deska taky raději dělá sama (aby ho mohla regulovat), takže se vlastně dneska používá už jen +5 a +12 V. No a v okamžiku, kdy už tu máme USBčka, která musí umět až 20V napájení, tak už ani pro ně se nedá použít těch +5 V ze zdroje, ale to napětí musí deska vyrábět (a líp se vyrábí z 12V větve).
12V napětí se po desce také daleko lépe distribuuje. Na vodičích jsou menší ztráty nebo jim stačí menší průřez.
Z mého pohledu má to jednotné napájecí napětí samé výhody. Žádná technická nevýhoda neexistuje.