Jestli se ukáže, že umí dělat Ryzeny a ty nové Ryzeny tak je to fantastická zpráva. Jednak tím případně padá monopol TSMC a Intel jde tou správnou cestou oddělení vývoje a výroby. Navíc by to potvrdilo, že se poučil od AMD které oddělilo výrobu již dávno. Pak už by zbývalo aby se od AMD poučil v oblasti vývoje.
No fakt dnes není apríl. Tak snad se to potvrdí.
Ryzeny by nezvládl s dostatečnou výtěžností a tedy s přijatelnou cenou. Možná by je mohl pouzdřit, tam má dnes AMD úzké hrdlo (proto budou letos vydané Radeony zase monolity).
Kdysi vyráběli skvělé procesory. Třeba jim to kazí design jejich vlastních procesoru. Třeba se dostanou na lepší úroveň. Uvidíme jak se jim to podaří nebo nepodaří. Hloupé by bylo jim v tom nedržel palce.
Kazí jim to neschopnost dokopat nové technologie do produkční fáze. Holt Číňani na Tchajwanu to umí lépe.
No to nebude ten hlavní problém (přechod vývoj - výroba). Jednak Tchajwanci na rozdíl od amíků jsou pracovití a makají jako o život protože tahle dovednost jim zajišťuje ochranu USA před Čínou. Mají díky tomu nejlepší výrobní procesy. Ohledně nových technologií Intelu to už je také minulost. Když vidím jak jim to natírá AMD tak jim moc nevěřím. Říkám si jak by to dopadlo kdyby vývoj dělali pracovití Tchajwanci. Možná by to natřeli i AMDčku. Duopol je přece jenom duopol.
Ale AMD výrobu oddělilo konkrétně prodejem. Jak to udělá Intel zatím to nevíme. Teoretický muže prodat taky uvidíme jakou metodu k oddělení zvolí. Já ji v článku nevidím.
Zadnou. Na nove tovarny dostava ted dotace z kaped danovych poplatniku jako prase. Proc by je oddeloval..
23. 2. 2024, 16:23 editováno autorem komentáře
On je samozrejme muze oddelit/vyclenit v ramci jedne firmy. Pokud ale ceka, ze budou ziskove, at uz diky stedrym darum z kapes poplatniku, diky tomu, ze si najdou zakazniky i jinde nez interne Intelu nebo obojiho, z pohledu bussinesu, tak zustanou porad pod Intelem jako takovym. Situace ala AMD se nekona.
Ale koná se obdobné rozdělení jako u AMD. Protože stejně jako náklady tak i dotace půjdou do jedné části společnosti. Vlády nyní dotujíc výrobu polovodičů a proto jestli myslí vážně u Intelu oddělení půjdou dotace do výroby ne do vývoje Intelu. Vlády si budou hlídat co se bude dít s jejich penězi.
No nekona :) (alespon zatim)
A jinak vlady si pohlidaji prd, statni dotace jsou nejvetsi black box...ale je hezke, ze mas stale onen pohled, ze "vlady preci neco, protoze vlada" :)
24. 2. 2024, 10:19 editováno autorem komentáře
Ale koná se. Alespoň slovně to Intel deklaruje. Jaké to bude mít v budoucnu obrysy je věc druhá. Start dotačního programu bude jistě vázán na umístěni v USA. Ne že bych neznal vládní šlendrián ale umístění továrny to by neměli zfušovat. Továrna se těžko sraze stěhuje na nové místo.
"Alespoň slovně to Intel deklaruje."
On tu foundry prodava?
Foundry je porad soucast Intelu, 'obrysy' z toho pohledu jsou fuk, Ty prachy budou porad Intelu.
Tovarny Intelu nejsou jen v USA..
Vlády dotují výrobu polovodičů na svém území aby měli továrnu pod kontrolou. Prostě vlády jenom přiznávají, že stavět továrny v rizikových regionech i když je to levné byla blbost za kterou nyní platí. Podnikatelé na tom vydělali a politici to podělali.
"TSMC zde bude vždy mít výhodu, protože žádné vlastní produkty nevyrábí."
TSMC má hlavně výhodu, že není v U.S.A. Až tak nehrozí, že v rámci politikaření zahraniční zákazník dostane embargo.
Každopádně je jen dobré rozložit možnou výrobu na více míst.
Další výhodou TSMC jsou zaměstnanci, kteří makají a zlepšují. Nefetují, jsou inteligentní a vzdělaní, ochotní dělat přesčas, když je třeba. Prostě jsou to Číňané.
Jaké úspěchy předvedla AMD za posledních 10 let?
Co je klíčem k úspěchu?
1) Chiplety
2) 3D V-cache
Oboje ve spolupráci s TSMC.
Ani jedno intel neumí. A velice rád by se to naučil.
Jestli tam bude AMD něco vyrábět, tak jedině APU. To jediné nemá žádné extra know-how
Na druhou stranu. Co AMD získá výrobou u intelu? Před příchodem ZEN 4 jim chyběli takty.
Dnes? Kdo by chtěl 6GHz a pokazit si značku kvůli nestabilitě.
Cena je netrápí. To je pro ně položka kterou přenesou na zákazníka.
Sice to teoreticky zhoršuje pozici proti konkurenci. Ale AMD žádnou konkurenci nemá.
Kdyby rozhodovala cena, tak intel neprodá nic.
Já bych řekl, že to co jsi sepsal jsou výsledky. To podstatné je jinde: jmenuje se to "úspěšná inovace v jasně daném časovém rámci" a "zdravá míra riskování."
AMD se nebojí zkoušet nové metody a technologie. Ne vždy to vyjde, ne vždy je to úspěch, ale ono to takto bohatě na ten zaprděný intel stačí a možná by to stačilo i na tu nvidii... pokud AMD s Intelem spojí síly (což už se nejeví jako úplně nemožný scénář)
Co se týká výroby u Intelu, ono to taky může dopadnout úplně jinak, protože AMD má úplně jiné paradigma (TM) ke konstrukci/návrhu CPU než samotný intel. Že to pomůže Intelu (a tím i x86 platformě jako takové; nakonec z toho bude profitovat i AMD) je zcela logické. Dokázal bych si taky představit výrobu AMD GPU u Intelu.... těch variant je mnoho a některé dávají smysl.
AMD umí grafiky a intel se je snaží už >5 let marně vyrobit. Ani to APU mu zadat nemůžou. Aby to neobšleh.
No zrovna to čipletové pouzdření Intel umí (Foveros), jeho pouzdřící linku by asi AMD klidně mohlo používa.
"Funguje, ale neseje."
Parametry Foverosu (jako cena a energetické nároky na provoz) jsou tak daleko za TSMC, že to je pro AMD nepoužitelný.