Jeste jeden podstatny problem to ma - prumyslove stroje. Casto maji jako ovladaci pulty bezne PC a obvykle je to tak, ze zatimco stroj muze bezet po desitky let, pocitac vam po par letech klekne. Vyrobce uz na stary model stroje nedrzi podporu a tudiz nejde nova verze softwaru pro novy OS. Doted se nic nedeje, proste koupite nove PC a nainstalujete dnes jeste bezne Windows XP nebo dokonce Windows 2000 a na ne preinstalujete ovladaci software. Pokud ovsem novy pocitac bude umet jen Windows 10, tak je prumyslovy stroj na vyhozeni, protoze nepujde nijak ovladat.
Abych rekl pravdu, ac nejsem zadny fanda linuxu, tak tohle me na techto strojich stve, ze jsou "Windows only". Tohle treba nakopne firemni sektor, aby vic zadali linux, kde nebyvaji s kompatibilitou az takove problemy do minulosti, takze ovladaci soft pojede i na nejnovejsim Ubuntu a nebude s UEFI problem.
Já myslim že tady přijde na řadu tradiční česká kreativita a fakt, že starého haraburdi je pořád všude plno. Když uvážiš že dneska pořád běžně dostaneš všude možně koupit ty nejstarší Pentia a kdekdo si dneska umí PC postavit sám, tak bych se toho jejich "pokroku" ani moc nebál. Než bude ta mašina zralá na odjezd do hutí, bude snad možné sehnat něco, na čem poběží XPčka ????
A nebo halt to pojede na nějakém Linuxu, jako už dneska vlastně "všechno" vyjma PC, stejně to k tomu nevyhnutně směřuje ....
Ve zmíněných případech asi zbyde jako poslední naděje virtualizace ve spojení s PCI passthrough (při HW závislosti řešení na určitých PCI/PCIe kartách). HW nezávislé části si mohou vystačit při nejhorším s emulací. Horší je to ovšem s případnou dostupností licencí starších verzí OS (například nákup FPP licencí z druhé ruky je, mírně řečeno, trochu zoufalstvím).
Uvažovat v letech místo dekádách (v životnosti průmyslových řešení asi ne zas až tak neobvyklých) je patrně součástí DNA původních tvůrců BASICu pro 8-bitové počítače.
Pro ten embedded svět bude podle mě k dispozici potřebný svět ještě dlouho, už jenom proto, že kolikrát mají platformy podporu třeba 7-10 let, procesory pro ně se můžou vyrábět třeba ještě řadu let po tom, co se pro normální účely zapíchnou. A je možné, že se pro tenhle trh budou dál vyrábět i vyloženě speciální legacy platformy, i když spotřebitelský svět dávno bude jinde. Když ne AMD, Intel, tak třeba VIA, Vortex86: https://www.cnews.cz/cpu-vortex86-ma-dvoujadrovou-verzi-architektura-x86-od-rise-a-sis-zije-dal/
Akorát, že se bude muset platit embedded vysokohorská přirážka místo normálního spotřebního PC.
Naběhnou (např. bootem z USB - můžeš vyzkoušet např. UBCD), ale nefungují správně (nejsou vidět disky, nebo všechny disky). ISA je (pokud vím - už jsem tohle dlouho nezkoumal) z velké části stále emulovaná, včetně starých adres a přerušení.
Problém je (u MS DOS) neschopnost OS zvládat moderní HW přes emulaci (např. více disků než 4), u Win9x zase absence ovladačů (plus stejný problém jako u MSDOS).