Kéž by výsadou Ryzenů bylo 64 PCIe linek.
Pozn. Threadrippery Pro nabízejí až 128PCIe linek.
https://www.amd.com/en/processors/ryzen-threadripper-pro
Tak to jste tady v menšině. Většina zdejších hejkalů vykládá, jak je skvělé, že AMD přišlo do maistreamu a až 16 jádry, zatímco Intel dlouhá léta končil na 4, ale dodat, že v té době existovala platforma 2011 či poté 2011-3, kdy bylo k mání i víc než 4 jádra a za ceny často nižší, než dnes stojí šestnáctijádro do AM4, jim už přes pysky nejde.
Milý tombomino. Jaká byla cena toho šestijádra může zjistit každý celkem snadno. Otevřete si ark.intel.com a najdete si příslušný procesor. A jelikož Intel ceny nesnižuje (alespoň ne oficiálně), vidíte tam přesně tu cenu, jaká tehdy byla.
Tedy, když se podívám, kolik stálo nejlevnější šestijádro od Intelu v roce 2011 (pardon, že jsem si vybral o pět let starší datum), tak přesně 594 dolarů. Ale abyste nedržkoval, tak v roce 2016 to bylo už jen 434 dolarů.
Takže se propleskněte a pokud máte dost slušnosti, tak se i omluvte.
Co kdy by jste s tim prupleskem zacal u sebe a rozsiril to i na ty dalsi hlouposti, co jste tady kdy napsal? :)
"Ale abyste nedržkoval, tak v roce 2016 to bylo už jen 434 dolarů."
.. tak se podivete vy "drzko", AMD uvedlo jen o rok pozdeji 6jadro za polovicni cenu 219$ s deskama, za 80$.. a ted muzete drzkovat :))
Co holecek, uz jste si jednu flaknul?
i7-950 - 7.000Kc
Xeon E3-1231v3 - 7.300Kc
Core i7-6700 - 9.100Kc
Ryzen 3800X - 10.000Kc
Ryzen 5800X - 12.000Kc
Uvedomuju si, ze Ryzeny by snesly srovnani sveho casu s i7-6700K, ktery byl za 11.000Kc.
Ale i tak myslim, ze je z toho patrne, ze ceny procesoru se s ubyhajicim casem pomalu zvysuji, ovsem je fakt, ze ceny nove 5000 rady AMD jsou extremni. Sice chapu, ze proste je to dane tou omezenou vyrobou, diky ktere se i za vysoke ceny proda vsechno, ale faktem je, ze AMD nasadilo hodne sebevedome ceny a v tomhle je srovnani s Intelem z doby, kdy mohl nasazovat sebevedome ceny, celkem ferove. AMD se proste chova stejne trzne jako se choval Intel a rozhodne netrpi nejakym sentimentem a dobrocinnosti.
hele tombíku, kolik stojí dnes maximum do mainstream patice a kolik v době Ivy Bridge? Já kupoval Xeon 4/8 lehce pod 7 tisíc - a to byly takty na Z77 na 3,7Ghz. Tehdy byly čtyři jádra a osm vláken maximum do "spotřebního" PC. Dnes je sice i 16 jader, ale prakticky za dvojnásobek ceny. V přepočtu na jádra to vypadá dobře, ale v přepočtu na cenu v mainstream platformě tragicky. Navíc bolístka v podobě pouze dvoukanálových pamětí, ty tři by šestnáctijádrům slušely mnohem víc.
@holecek
A co ma byt, ze 6 jadro bylo levnejsi nez dnesni 16 jadro? Vsiml jste si, ze favorit byl kdysi levnejsi nez octavka?
To jsou demagogicke "kalkulace". Musite pocitat celkovou hodnotu v prepoctu na vykon. To je to co delat nechcete. Krome toho 16jadro si kupovat nemusite, 12 jadro si kupovat nemusite ani 8jadro a dokonce ani to 6jadro. Pokud chcete zustat na "urovni pred Ryzenem", muzete si kupovat inteli i3ky za ceny dsleko nizsi nez byli dtiv. Diky cemu asi?
Proc jsem "vydkocel jak cert z krabicky"? Protoze pisete jednostrane nekorektni nesmysly.
@tombomino
Oni se ti snazi rict, ze kdyz jsi sel pred 10 lety do obchodu s tim, ze si koupis nejaky vykonny procesor, co bude drzak na x let, tak jsi zaplatil 7 tisic. Kdyz pujdes se stejnou uvahou do obchodu dneska, das 12 tisic. Zjevne je pro tebe jako zakaznika dneska procesor drazsi nez pred 10 lety. (Ten rozdil je tak velky, ze to nevychazi ani, kdyz zapoctes inflaci.)
2 all: Zohledňujete ve svých výpočtech výše, že za posledních 10 let (od 2500K) ztratil US$ díky inflaci skoro 18% své hodnoty, takže nárusty cen do 20% v mezidobí teoreticky nelze považovat za reálné zdražení?
https://www.usinflationcalculator.com
tombomino:
Ujasněte si, proti čemu vlastně protestujete. Já jsem v tom svém prvním příspěvku napsal, že "bylo k mání i víc než 4 jádra a za ceny často nižší, než dnes stojí šestnáctijádro do AM4".
Vy vyskočíte jako čert z krabičky a začnete s "Holecek, vite vy vubec, kolik stalo Inteli 6 jadro okolo roku 2016?"
A když vám dokážu, že šestijádro bylo opravdu levnější (a navíc celkem o dost), než to dnešní šestnáctijádro, tak místo abyste se omluvil, tak začnete vytahovat cenu nějakých AMD Bulldozerů, o kterých jsem neřekl ani slovo.
Myslím, že na vaše ubohé bláboly si každý může udělat názor sám.
@redmarx
Jak jsi prisel na to, ze das 12k na to aby ti vydrzel par let?
Koupis cokoliv co je 6jadro od zen2 nahoru, coz je v principu nejakych od 4k a mas porad na par let vystarano. I ten 1600af za 3+ ti vydrzi par let, pokud nehonis fps. Pokud mam byt konkretni a chces to pres hry.. tak si muzes koupit 5600x za 8k a jsi presne tam, kde jsi byval za doby haswellu. Mas TOP herni procak.
Ta situace dnes je neporovnatelna se situaci pred 2017. Kdo chce jadra, koupi si jadra. Kdo chce herni koupi si herni, kdo chce oboji koupi si oboji. Kdo chce budget, ma daleko lepsi vyber nez driv.
Jedine co se zmenilo je cenovka - 'nastupni' bod pro HEDT. Jenomze k tomu musis rict i tu druhou stranku, ze ta platfor.a je apriori pro lidi, co s tim vydelavaji penize. Neni to konzum. Casti lidi, kteri driv museli do HEDT staci dneska desktop, prave diky tomu, jak se ten vykon posunul.
Proc jsem se ptal holecka na to, kolik stal 'nastupni" hedt byl samozrejme zamer, protoze ve 2016 jsem si stavel novy comp a chtel jsem jit do neceho vic nez 4jadra. Pri tech cenach 12k za cpu a 5k za desku, jsem se na to vyprdl a srl jsem radeji do budgetu. Kdyby tenkrat Intel nabizel 6jadro treba za8-9k s rozumnou cenou desky do 3k, tak jsem ho koupil. Tak jsem 'musel' cekat dalsi 2 roky, nez jsem poridil Rizka.
Svalovat vinu na AMD za to, ze ceny procesoru porostly nahoru, mne prijde demagogie prvni tridy. Staci se podivat co udelal Intel s RL.. 540$ za posrany 8jadro, ktery se prehriva a vytapi saunu.
tombomino:
Tak najednou co má být, že šestijádro bylo před 10 lety levnější, než dneska šestnáctijádro? Nemá být nic. Já jsem to konstatoval a nikdo vás nenutil to napadat, když je to pravda.
Jenže vy jste se jak potrefená husa musel ozvat, protože tu roky neustále omíláte, že Intel roky seděl na 4 jádrech a víc nám chudáčkům zákazníkům nedal. Kdežto skvělé AMD nám do mainstreamu přišlo i s šestnáctijádry.
Omlouvám se, že tomu AMD netleskám. Když přišlo v roce 2011 s prvním osmijádrem, stálo nejlepší 245 dolarů. Po dalších 10 letech stojí nejlepší osmijádro 449 dolarů. Ano, výkon trochu narostl (cca 3-4x), poměr výkon/cena narostl taky, ale už jen na dvojnásobek. Dostat za své peníze po 10 letech jen dvojnásobný výkon, je dost k pláči. Za předchozích 10 let klesla cena z 1299 dolarů za 1GHz jednojádrový Athlon na 245 dolarů za 8jádro na cca 4 GHz, tedy poměr výkon/cena se zlepšil cca stonásobně.
Prvne Holecek, ja jsem o Buldokovy vubec nemluvil. To jste si do toho zatahl sam, ale budiz.
"Tak najednou co má být, že šestijádro bylo před 10 lety levnější, než dneska šestnáctijádro? "
.. mozna, ze jste to uplne technicky nepochytil, ale posledni opravdove 6jadro od AMD byl Phenom 2. Takze pokud se chcete odkazovat na nejake vydane 6jadro, mel by jste se odpichnout od toho. Nicmene ja nikde nic o 6jadro pred deseti lety a jeho srovnani s dnesnim 16 jadrem nepisu. Ale tak si klidne povidejte sam se sebou dal :))
"Intel roky seděl na 4 jádrech a víc nám chudáčkům zákazníkům nedal. Kdežto skvělé AMD nám do mainstreamu přišlo i s šestnáctijádry."
.. samozrejme je to pravda, minimalne pro oblast desktopu. Pokud tohle chcete rozporovat, tak lzete. Intel mel jasnou hranici mezi desktopem a HEDT. V desktopu nic vic nez 4jadro nebylo. HEDT zacinal uplne na jinych cenach, desky zacinali na jinych cenach.
"Když přišlo v roce 2011 s prvním osmijádrem, stálo nejlepší 245 dolarů."
.. opet, Buldok nebyl plnohodnotne 8jadro. Tudiz vase srovnani je apriori mimo, pokud chcete srovnavat 8 jadro vs 8 jadro. Tudiz dal nema smysl vasi hypotezu o 8 jadrech ani rozvijet.
"Ano, výkon trochu narostl (cca 3-4x)"
.. :)) to jsou perly..
"Dostat za své peníze po 10 letech jen dvojnásobný výkon, je dost k pláči."
.. ja bych rekl, ze k placi, nebo spis k smichu jsou Vase demagogicke komentare :D
Kdyby jste se radeji venoval financim vysledkum..
Jenze narusty cen jsou prave vic jak 20%. Takze i pri zapocteni inflace se proste zdrazilo.
A tombomino core i3, i5, i7 a proti tomu Ryzen 3, 5, 7.
Stale se teda pohybuju ve stejne procesorove rade a cena je minimalne o 30% vyssi, je tam zdrazeni a je to drazsi, jak u Intelu, tak u AMD.
Jak uz se tu pise, neco udelala inflace, neco udelal stale drazsi vyrobni proces. Faktem ale je, ze Zen 3 ma to zdrazeni opravdu velke, takze jedine vysvetleni bude, ze na nem AMD hodne vydelava. Aspon se konecne zbavi dluhu. :-)
Jeste poznamka.. Vase demagogie mne neprestava fascinovat. Jak si nekdo, kdo dokaze rozume argumentovat u financich vysledku, muze prijit najednou o 100 bodu sveho IQ..
Jeste k Bulldozereu a vaseho cenoveho srovnani. Opet, protoze porovnavate bez souvislosti, dopoustite se demagogickych argumentu. Prvni je ono "8jadro", ktere technicky plnohodnotnym 8jjadrem z dnesniho pohledu nebylo. Druhe byla cenova trida, kterou tomu AMD prilepilo, vzhledem ke katastrofalnimu prijeti, ktere se Bulldozeru dostalo. Pokud se ale oprostite od cenove politiky tehdejsiho AMD a prevedete to na MT vykon Intelu, tak jste napr. s jeho 8370 na urovni skoro 2600k a jste zpatky na cene 320$ Intelu. Pokud si vezmete tuhle cenu jako zaklad a porovnate ji napr. i s predrazenym 5800x, tak uz Vam ten pomer "2x" asi vychazet nebude. CO kdyby jste to prevedl oproti 3900x za cenu 400$, za kterou se prodava (prodaval) a jeho MT vykon, to by neslo? To by neslo, protoze by Vam vychazeli uplne jina cisla :D
Jinymi slovy jste si vybral neco, co se Vam hodi do kramu. Pokud chcete nejdrazsi 8jadro, proc jste si nevybral i9 11900k? Opet se Vam to nehodi?
Nechme toho, tohle je uz trapne i pro mne, Vam na to vubec odpovidat