AMD je pro TSMC strategický partner, který dokáže využít vše, co zbude po Apple. Pokud by TSMC dalo přednost Intelu, ohrozilo by tím vlastní budoucnost.
TSMC by mohlo na požadavky Intelu kývnout, pokud:
1) podepíšou WSA na 5+ let.
2) Intel bude platit předem, respektive lépe než Apple
3) výroba pro Intel neohrozí další zákazníky TSMC / alokace pro tyto zákazníky
4) Intel přenechá objednávky EUV zařízení u ASML pro TSMC.
Alternativně by mohl vzniknout joint venture TSMC / Intel (70:30), kde TSMC dodá know-how, Intel finance a prostory. Intel by se mohl naučit pracovat se standardními postupy jako ostatní foundries a za 5 let by mohl začít konkurovat TSMC.
Dovolil bych si poukazat na fakt, ze zakazkova vyroba Intelu u TSMC je to posledni co bude chtit. A to z mnoha duvodu. At uz to budou interni trenice vzhledem k vlastnim tovarnam, omezene (omezenejsi) kapacity TSMC, velikost marzi, prestiz az po moznost proces inovovat mnohem flexibilneji, nez u externiho dodavatele.
Tudiz zpravy o tom, ze TSMC bude ve velkem vyrabet pro Intel bych osobne bral prozatim jako 'jednu z moznosti', ktera muze davat smysl jen v pripade, ze je Intel se svym "7nm procesem a jeho nasledovnikem" v "deep in shit" a nebude schpen dodat konkurencne schopny proces, at uz zhlediska kvality a/nebo kvality :)
Tiež som skorej proti tomu aby Intel outsourcoval akúkoľvek výrobu u TSMC. Dokonca by som zašpekuloval a TSMC dosť vyhovuje výroba intelu u nich práve s potenciálom, že ak všetko klapne viac ako dobré intel môže zas prehodnotiť strategiu a stať sa ďalším fabless vyrobcom u nich ????????
Som skorej zástancom Intelu ako nezávislého protipolu TSMC. Tak ako lacnejšej CPU dvojky AMD ako konkurencie pre Intel/nV. Inak práve to "lacnejšie" sa pomaly vytráca ako AMD rastie .
" Podle Nikkei se Apple a Intel účastní předběžné testovací výroby na 3nm procesu. "
Zdravá agresivita Intelu ohlásená novým šéfom už odštartovala...
Intel rozohral kráľovskú partičku, nové fabriky, vstup na trh dGPU,
výroba čipov pre automobilky, prudký vývoj zaklínadla dnešnej
doby AI, ba dokonca testovanie 3nm procesu...
Pridusené AMD nemá šancu držať krok, snáď si udržia aspon
minimálny podiel trhu...
AMD zjevně nesoutěží v nanometrech - jeho 5 nm čipy se teprve chystají, zatímco Apple je už využívá naplno. Podle mě se AMD snaží vyvážit poměr užitné hodnoty a ceny - proto se drží 7+ nm a dokonce má využívat ještě jednou vylepšený 7nm proces, přejmenovaný na 6 nm. Nejspíš to bude tím, že mu (zatím?) chybí okruh zákaznických ovcí, které zaplatí všechno - jako je má Apple a jako je koneckonců mají i Intel a Nvidia.
Intelu są darí na všetkých frontoch /viď vyššie/,
príčom zvýšený záujem prejavujú aj hráči...Na platforme
STEAM si Intel znova uzurpoval 72%, AMD prdlo
takmer o 2%:
https://store.steampowered.com/hwsurvey/processormfg/
celkem dobře, až na tu první větu a dalších pár detailů ... "Intel by se mohl naučit pracovat se standardními postupy jako ostatní foundries " ... Intel nemá problém se standardními postupy a roky tak pracuje ... které ostatní "foundries" máš na mysli, když před Intelem je jen TSMC a momentálně kulhající Samsung? Ta alternativa by možná byla, něco, jako licencování nových uzlů, myslím ale, že se Intelu spíše vyplatí financovat hotové čipy, WSAS na 5 let je určitě dávno sepsaná a podepsaná a s placením Intelu dopředu, resp. lépe, než Apple problém určitě není ...
...taky Apple je nejvíce nevyzpytatelný zákazník, nejprve sežere veškeré kapacity, ale kdykoliv může "projekt" zrušit, a přeskočit k jinému výrobci při náznaku prvních problémů ... u něj neexistuje žádná jistota ...apple je strategický partner jen co do kvantity ...
Ty body 1 až 4 jsou za jedna a bezezbytku s nimi souhlasím. Ale tahle Vaše alternativa "TSMC / Intel (70:30" mi připadá je hodně veliký odvaz. Proč by TSMC mělo tvoři svoji vlastní konkurenci?
Celé by pro to mohlo mít i nepříjemný dopad pro TSMC v tom, že by si AMD vyhlédlo jiného strategického partnera. Rozhodně bych neodepisoval Samsung a tím novým strategickým by se pro AMD mohlo stát právě Samsung. Od TSMC by bylo hloupé spoléhat na Intel jako na designera progresivních řešení které bude TSMC vyrábět. V tom mi dávají za pravdu jednak ty chyby v designu Intelích procesorů ale i to že Intel i koupil SiFive. AMD tak velké problémy s designem nemá a navíc si svoje arm řešení udělalo samo.
To poslední "TSMC / Intel (70:30)" mi nepřipadá rozumné. Proč si myslíte, že by do toho mělo TSMC jít?
U toho pozor, je možné, že je to spíš efekt prázdni, něco jako se děje na Vánoce. Proč si to myslím: je tam taky nárůst procenta počítačů, které nemají Windows 10. Tudíž ten nárůst podílu na Steamu mohou být staré počítače/procesory Intel, ne nově prodávané.
Vyšší prodeje Intelu teď po vydání Rocket Lake a Tiger Lake-H a proto, že se hodně levnějších AMD nedá sehnat, asi trošku roli hrají, ale myslím, že aby se objevil 2% rozdíl za jeden měsíc je asi moc na to, by ho udělaly změny v prodejích nových CPU.
tynyt 7.7.2021 at 10:19 No teď jsi to rozsek. Výrobní proces sám o sobě neznamená nic :) My tu dva roky posloucháme jekot o intelích procesech, jak jsou olllllld, inferior a podobně, Samsung je shit a průser. Objeví se první nepotvrzený náznak, že by někdo mohl amd u technologického koryta předběhnout, a kdo vylítne jako první, tynyt: proces sám o sobě neznamená nic :) No to mně dneska z večíra opravdu pobavilo náramně.
Tak já zůstanu naopak velmi konzervativní: proces znamená zatraceně hodně.
Tombomino souhlas. ARM budiž, grafiky Xe samozřejmě, FPGA akcelerátory taky, chipsety budou asi overkill, ale asi by se o nich dalo uvažovat. U následníků akcelerátorů jako byl Xeon Phi už bych byl skeptičtější, protože ten už byl postavený na jádru x86, leda by jádra Xeon Phi považovali za takové legacy IP, že by se nebáli úniku architektury. Ale cokoliv na architektuře Core? Tak úžasné "úniky" informací už tu byly, když poprvé Intel s TSMC oznámili, že budou spolupracovat pro nedostatek výrobních kapacit a nakonec se to ukázalo jako pořádná kachna. Opravdu někdo věří, že když Intel oznámí, že bude dělat "něco" do serverů a notebooků u TSMC, tak to bude "druhý" paralelní tapeout pro 14. generaci Core? LOL
Ani Nikkel Asia nenapsal nic o tom, že to bude architektura Core, Intel to nepotvrdil a Apple se ani nevyjádřil k tomu, že si Intel zarezervoval kapacitu v TSMC (větší než mají mít údajně nasmlouvanou oni). Tahle zpráva je od 4 odstavce čistě spekulace CNEWS. Holt okurková sezóna v plném proudu. Paradoxně mnohem "senzačnější" vsuvka, že nVidia v roce 2023 plánuje vydat první serverové procesory na 5nm procesu TSMC, se úplně "ztratila v překladu" původní newsky.
No, uvidíme povedal slepý a zahral hluchému na husliach...
Mrknúť na STEAM ma len tak spontánne napadlo v souvislosti
jak to Intel rozbaľuje na všetkých frontoch...
Ćo je ale fakt šokujúce, tak určite slabý podiel AMD
v grafikách, kde len mizerných 15% nešťastníkov
používa červené karty, toť jasny dôkaz slabého HW
červeného tímu...
"TSMC kvůli zakázce od někoho jako je intel pošle k čertu klidně i Apple"
.. nejsem sice financni expert ale cisla rikaji pravy opak
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Intel
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Apple
Spia to vypada, ze by si Apple mohl intel 'koupit k snidani', ale treba mne JHolecek opravi
"Ani Nikkel Asia nenapsal nic o tom, že to bude architektura Core, Intel to nepotvrdil a Apple se ani nevyjádřil k tomu, že si Intel zarezervoval kapacitu v TSMC (větší než mají mít údajně nasmlouvanou oni). Tahle zpráva je od 4 odstavce čistě spekulace CNEWS."
To, že to budou procesory pro notebooky a servery (takže +- na beton x86) uvádí přímo Nikkei. Já jenom píšu, jak by se to nejlíp dalo vysvětlit, pokud předpokládáme, že je to pravda a vedle toho máme tu informaci o tom, že zřejmě desktopové Meteor Lake je 7nm a i ve finále bude (protože Intel oznámil tapeout).
Kromě toho by to sedělo s dnešní politikou, kdy desktop přichází při přechodu na nový výrobní proces na řadu až poslední a Intel u něj preferuje starší/levnější proces. (To se samozřejmě může do budoucna změnit, strategie nemusí být vždycky stejná).
Jako vysvětlení, že to nebude velké jádro, ale malé (Atom/Celeron a Pentium a Atom-based serverový/síťový SoC), je asi možné. Ale na to by myslím Intel nešel do toho úplně nejmodernějšího a nejlepšího (a nejdražšícho) procesu TSMC. A hlavně u toho lowend Celeronu/Pentia (tj linie jako bylo Gemini Lake, teď Jasper Lake) by se měl Intel ohlížet do značné míry na cenu, takže dávat to na bleeding-edge proces se mi vůbec nezdá jako realistické.
Tak na hraní dnes vychází lépe Intel. Jen někteří zaostalci nevidí přes červený hadr a cpou k nížším grafikám Ryzeny 5000, které z té grafiky nic navíc nevymáčknou kdežto cenový rozdíl u intelu ušetří dost peněz na to koupit o řád či dva vyšší grafiku, takže s intelem člověk získá větší herní výkon nebo ušetří
Aby Vás Intel pod tlakem Apple M1 a neustále přibývajících serverových ARMů nepřekvapil nějakou masivní (energeticky efektivní) paralelizací. Pod termínem "procesor" se dá dneska schovat poměrně hodně a vůbec nikde jsem nenašel informaci, že to má být "hlavní"/"systémový" procesor, takže pravděpodobnost, že to nakonec budou x86 jádra zdaleka není tak "betonová". Naopak bych hledal takové řešení, které by Intelu umožnilo vedle čipu z TSMC prodat i svůj křemík.
Jediný okamžik, kdy by mi komplexní Core architektura (s Cache a grafikou) vyráběná externě dávala smyl, je smlouva s TSMC postavená tak, že budou odebírat (a platit) pouze dobré čipy a budu "spekulovat" na nízkou výtěžnost, která jejich konkurenta bude stát nemalé peníze a hlavně výrobní kapacity, které tím pádem nebude mít ani AMD, Apple nebo kdokoliv jiný výrábějící (nejen) ARM procesory (nejen) do severů, zatím co oni pořád budou schopní vyrábět i ve svých 7nm fabrikách, tedy podobná situace, která je tu už dnes, kdy 7nm Zen 3 může být i konkurence schopný, ale nedostatkový, takže (když nemůžete čekat) stejně nakonec koupíte dostupný 14nm Intel.
Když přestanu spekulovat a budu se držet faktů, tak 3nm proces TSMC bych nenazýval bleeding edge technologií (vzhledem k tomu, že to bude pořád FinFET), ale obrovským štěstím TSMC při pozvolné aktualizaci výrobního procesu, která zrovna bude nejdřív nasazená do mobilních chipsetů, pamětí, FPGA, grafik a dalších produktů, které jsou buď samy malé nebo se skládají ze spousty malých repetetivních bloků, tak jako tomu bylo do teď s každým uvedením nového výrobního procesu, dokud se nezlepšíla výtěžnost nebo pokud se nedala vypnout defektní část čipu. To nepopírá, že si na 3nm proces nebudou chtít dát v TSMC prémiovou marži (ale ta se obvykle snižuje s objemem, který má Intel zasmluvněný zřejmě hodně velký).
Taky nesouhlasím s tím, že by Intel nový výrobní proces do desktopu uváděl až jako poslední. Celou dobu, co zavedli Tick-Tock byla (až do debaklu s 10nm procesem) vždy nová generace procesu nebo architektury uvedená tím "nejlepším" desktopem. Teprve cca o rok později uváděli na trh verzi pro servery a workstation, až byl proces stabilní a odladěný. To, že někde mezi tím přišel i ořezaný mainstreamový desktop, který se pak držel zuby nehty i po příchodu další generace nepopírám, ale nikdy jsem u Intelu desktopový segment nevnímal v jeho portfóliu jako zastaralého otloukánka (pokud jste necílili na levnou kancelářskou šunku), ale vždy se jej snažili vydávat za výstavní skříň (ikdyž s iteracemi 14nm procesu už to začalo pokulhávat).
jj imbecile, "rozumy" padají jen z tebe ... zbytek těch tvých výblitků nekomentuji ... několikrát jsem to doporučoval, abys naslouchal, když ti tvůj psychiatr něco vykládá ... hrách na zeď ... jsem rád, že končíš, losere, na ty tvoje bludy je zvědavý opravdu málokdo ... tříbodový ohníčku ...
já ale nemluvím o penězích v hotovosti ... ale jo, v pořádku, možá Holeček, až se vrátí z dovolené ...
... koukám na žebříček firem s nejvyšší hotovostí, apple, alphabet, microsoft, amazon, facebook ... jen křečkují, žádné dividendy, žádné investice (snad kromě amazonu) ... Intel na 15 místě
když se ale podíváš na největší akcionáře některých firem, jak u Apple, tak u Intelu největší balík drží jeden fond ... Vanguard ... další největší u obou ... BlackRock ... v podstatě to ovládají stejní lidé ... takže proč by kupovali, co je jejich :D
... a opět, to samé u Googlu, Amazonu a určitě i dalších těch nej firem ...
gogo tak jak AMD má tržby jako má intel zisk, tak apple má zisk jako intel tržby a pozor průměrná marže Apple je menší než Intelu ale i AMD. Apple má marži něco jako 36%, tzn těch tržeb co apple musí udělat je na stejný zisk vyšší.
Apple je největší zákazník TSMC. Intel nebo i AMD jsou jen 1/3 toho co jim dělá Apple. Zvláště proto že tlačí nejnovější technologie a jede v neskutečných objemech.