Aby Vás Intel pod tlakem Apple M1 a neustále přibývajících serverových ARMů nepřekvapil nějakou masivní (energeticky efektivní) paralelizací. Pod termínem "procesor" se dá dneska schovat poměrně hodně a vůbec nikde jsem nenašel informaci, že to má být "hlavní"/"systémový" procesor, takže pravděpodobnost, že to nakonec budou x86 jádra zdaleka není tak "betonová". Naopak bych hledal takové řešení, které by Intelu umožnilo vedle čipu z TSMC prodat i svůj křemík.
Jediný okamžik, kdy by mi komplexní Core architektura (s Cache a grafikou) vyráběná externě dávala smyl, je smlouva s TSMC postavená tak, že budou odebírat (a platit) pouze dobré čipy a budu "spekulovat" na nízkou výtěžnost, která jejich konkurenta bude stát nemalé peníze a hlavně výrobní kapacity, které tím pádem nebude mít ani AMD, Apple nebo kdokoliv jiný výrábějící (nejen) ARM procesory (nejen) do severů, zatím co oni pořád budou schopní vyrábět i ve svých 7nm fabrikách, tedy podobná situace, která je tu už dnes, kdy 7nm Zen 3 může být i konkurence schopný, ale nedostatkový, takže (když nemůžete čekat) stejně nakonec koupíte dostupný 14nm Intel.
Když přestanu spekulovat a budu se držet faktů, tak 3nm proces TSMC bych nenazýval bleeding edge technologií (vzhledem k tomu, že to bude pořád FinFET), ale obrovským štěstím TSMC při pozvolné aktualizaci výrobního procesu, která zrovna bude nejdřív nasazená do mobilních chipsetů, pamětí, FPGA, grafik a dalších produktů, které jsou buď samy malé nebo se skládají ze spousty malých repetetivních bloků, tak jako tomu bylo do teď s každým uvedením nového výrobního procesu, dokud se nezlepšíla výtěžnost nebo pokud se nedala vypnout defektní část čipu. To nepopírá, že si na 3nm proces nebudou chtít dát v TSMC prémiovou marži (ale ta se obvykle snižuje s objemem, který má Intel zasmluvněný zřejmě hodně velký).
Taky nesouhlasím s tím, že by Intel nový výrobní proces do desktopu uváděl až jako poslední. Celou dobu, co zavedli Tick-Tock byla (až do debaklu s 10nm procesem) vždy nová generace procesu nebo architektury uvedená tím "nejlepším" desktopem. Teprve cca o rok později uváděli na trh verzi pro servery a workstation, až byl proces stabilní a odladěný. To, že někde mezi tím přišel i ořezaný mainstreamový desktop, který se pak držel zuby nehty i po příchodu další generace nepopírám, ale nikdy jsem u Intelu desktopový segment nevnímal v jeho portfóliu jako zastaralého otloukánka (pokud jste necílili na levnou kancelářskou šunku), ale vždy se jej snažili vydávat za výstavní skříň (ikdyž s iteracemi 14nm procesu už to začalo pokulhávat).