Intel tento týden prezentoval 10nm procesory Ice Lake a poprvé i Tiger Lake (následující generace s procesem 10nm+) pro notebooky, spolu s roadmapou nových procesů. Ovšem během těchto prezentací nepadlo ani slovo o desktopových procesorech, takže asi platí letošní vydání stále 14nm generace Comet Lake, které přinese do desktopu 10 jader. A současně vyplavaly neoficiálními kanály také nějaké úniky k těmto CPU. Zdá se, že budou mít nové čipové sady, u kterých to ovšem vypadá lehce zmateně. A možná nový socket, takže by je nešlo použít ve stejných deskách, jako Coffee Lake a Coffee Lake Refresh neboli Core 8. a 9. generace.
Čipsety řady 400 a 495
Tyto informace se opět dostaly na světlo díky nadšencům aktivním na Twitteru, tentokrát je to Momomo_us/188号, který se už v předchozích únicích osvědčil. Ten objevil stopy po nových čipsetech v ovladačích Intelu pro Windows – ne ovšem v těch normálních, ale v těch pro servery. V jejich souborech se nachází zmínka o „Intel 400 Series Chipset Family“ a „Intel 495 Series Chipset Family“. Jména pro jednotlivé modely série 400 nemáme, ale „495“ by asi mělo být přímo označení pro konkrétní čipset, snad Z495 (či možná ještě H495).
V dalších inf souborech v ovladačích se dá nají přiřazení číselných označení ke generacím. To vyjasnilo, že čipsety série 400 s údajem „10.1.27.2“ jsou čipové sady generace Comet Lake (odkazují na soubor CometLakePCH-LP.cat), zatímco čipset série 495 s údajem „10.1.12.2“ je evidentně čipset generace Ice Lake, odkazuje totiž na soubor IceLakePCH-LP.cat.
Všimněte si, že Ice Lake PCH (Platform Controller Hub) má nižší číslo verze, což může svědčit o tom, že byl navržen dříve a Comet Lake PCH je v roadmapě pozdější „vycpávka“, i když má možná přijít na trh dříve. Podle uniklých roadmap mají čipsety generace Comet Lake (tedy ta série 400) jít na trh jako doprovod letos nebo na začátku roku 2020 vypuštěných desktopových procesorů Comet Lake. Čipsety Ice Lake (série 495) měly podle uniklého dokumentu provázet až procesory Rocket Lake o rok později.
Je možné, že Intel například do Comet Lake PCH portoval některé technologie z čipsetu pro Ice Lake, ale při použití 22nm výrobního procesu, aby se vyhnul přetížení 14nm linek, které ho trápilo loni a letos.
https://twitter.com/momomo_us/status/1126005393400815616
Nový socket pro Comet Lake?
Kromě informace o těchto nových čipových sadách Intelu se ovšem objevily také řeči o tom, že by Intel mohl s některou z těchto generací procesorů, zřejmě asi už u onoho 10jádra Comet Lake, změnit platformu a socket, takže by pro ně byly opět třeba nové základní desky a nebyl by možný upgrade. Tyto informace asi zatím nejsou nějak dobře potvrzené, ale údajně je slyšel Momomo_us a dříve se objevily na tchajwanském fóru PTT.com. Tam se už v únoru objevila zmínka o možném novém socketu „LGA 1200“, ale opět, není jasné, zda je toto důvěryhodná informace.
To, že máme čipsety generace Comet Lake i generace Ice Lake zahrnuté do jednoho číslování založeného na číslu 400, by možná mohlo být indicií, že Intel asi nezmění socket mezi Comet Lake a Rocket Lake, jak jsme se trošku domnívali minule (s Rocket Lake a „ICL“ čipsetem měl totiž přijít PCI Express 4.0). Pokud obě tyto generace procesorů budou fungovat ve stejných deskách/socketu, dávalo by asi smysl nezměnit příliš označení čipsetu, i když dřív se Intel navyšování čísel nezdráhal.
Každopádně tato platforma by tedy mohla možná mít vlastní socket odlišný od nynějšího LGA 1151. V takovém případě by Intel dodržel své téměř pravidlo, že do jednoho socketu jdou vždy dvě roční generace CPU. Informace o novém socketu ovšem jsou zatím nepotvrzené, takže je zatím berte s rezervou.