Raptor Lake nepoužíva 7 nm výrobný proces. Intel 7 je len marketingový názov, v skutočnosti ide stále o 10 nm.
https://www.anandtech.com/show/16823/intel-accelerated-offensive-process-roadmap-updates-to-10nm-7nm-4nm-3nm-20a-18a-packaging-foundry-emib-foveros
Trochu mi chybí v závěru porovnání s Ryzeny 5000, třeba perlou jako 5600. Přeci jen se bavíme o levných CPU (do domácích sestav BFU, mmj na hraní pro ratolesti). Když se dívam na výkon na Watt, zároveň cenu (možný upgrade např. z 1600, 2600), tak v tomto případě je celý RTL nevýhodný. Mohl bych zmiňovat i např. ECC, které Intel u desktop procesorů nepovoluje, ale chápu, že je to okrajová záležitost. Na druhé straně ale i testy “produktivity” u takovýchto budget CPU jsou zbytečné, protože BFU rozdíl nepoznají a ti, co di tím vydělávají zase nebudou kupovat okleštěný i5-13400.
Fakta se neověřují, proto se jim říká fakta. Každopádně pointa byla v tom, že kdo sáhne po Ryzen 7600, tak musí koupit AM5 s DDR5. Kdo sáhne po 13400F, tak může koupit desku s DDR5 nebo s DDR4. Jelikož výkon Intelu není o tolik lepší s rychlejšími paměti DDR5, tak je daleko výhodnější zvolit DDR4 a ušetřit. A právě v tomhle porovnání AM5 versus LGA1700 DDR4 cenově nevyhraje.
Co se týče cen desek, tak AM5 i LGA1700 DDR5 startují na srovnatelných cenách, ano. A AM4 i LGA1700 DDR4 také, když vyřadíte desky z řady 300, jelikož nepodporují Ryzeny 5000 a také 400, jelikož mají jen PCI Express 3.0. Takže pokud někdo srovnává platformy se stejným typem pamětí, tak to je prašť jako uhoď a rozhodující je opravdu jen procesor.
Příště zkuste Vaši myšlenku více rozepsat, ať je jasné, co jste nám chtěl sdělit. Místo tykání a nazýváním ostatních "píp".
Nabudúce to budem musieť napísať tak, aby nebolo možné niektoré veci takto vytrhávať z kontextu. Že niekomu niečo vychádza na základe poctivo, jasne, exaktne vypracovanej metodiky samozrejme znamená dosť.
Jasné, veľa vecí formuje do určitej miery aj základná doska. Ale od toho sú testy dosiek a autorovi, ktorý hodnotí procesor, by nemal v tomto smere chýbať nadhľad a mal by mať predstavu, ako sa vlastnosti rovnakého procesora môžu meniť s ohľadom na jeho použitie v rôznych doskách. Lenže testy dosiek sa príliš nečítajú („nuda“), tým pádom sa poriadne ani netestujú a o veciach veci, ktoré z vyplývajú veľa ľudí nemá tušenie (vrátane autorov testov procesorov, ktorí sa pochopiteľne dopúšťajú rôznych elementárnych chýb).
Ono rozdil mezi 13400 a 13500 muze byt i dvojciferny procento (herne). Aplikacne je tak jako tak. Hezky jde videt i prinos rychle DDR5.
https://www.techspot.com/review/2612-intel-core-i5-13500/
Specialne DDR4 nesvedci 13400, pokud se z toho dela 'budget'
https://youtu.be/OsA52DkP8WU?t=803
Dalo by sa to merat podla hustoty tranzistorov a hradla, coz ale znaci, ze 7nm proces u TSMC ma teda mensiu hustotu, ako 10nm Intel, vid tento napr. clanok (kazdopadne 7nm/5nm EUV uz na tom budu podstatne lepsie, ako 10nm Intel - je to len refresh refreshov, kde uz nedokazali zvladat efektivitu normalnych velkych jadier): https://www.sector.sk/novinka/207806/aku-hustotu-tranzistorov-maju-v-skutocnosti-jednotlive-architektury-procesorov.htm
Porovnávate jabka a hrušky. A to mě vytáčí. Za tykání a píp se omlouvám.
Když někdo potřebuje brutální ST výkon a chce levnou zastaralou platformu s DDR4 tak to intel vyhraje. Zatím.
Než dorazí levné desky pro AM5.
https://www.cnews.cz/problem-drahych-desek-pro-ryzen-7000-amd-slibuje-vedle-a620-take-levnejsi-modely-b650/
Kecy!
Fyzicky je to téměř na chlup stejné jako TSMC 7nm, proto označení Intel 7 dává perfektní smysl.
Ale nemá smysl se s tebou hádat, když jenom meleš a nerozumíš tomu. Ona totiž stejně důležitá část jako část fyzická je část logická. A právě v designu je ten zásadní rozdíl, proč Intel neumí spotřebu jako TSMC.
Furt beriete tie materiály HWU vážne aj po tom, čo Vám ukazujú, že je Ci5-13400 napríklad v Total War: Warhammer III o 20+ % rýchlejší ako Ci5-12400, ktorý má v hrách na P jadrách iba o 100 MHz menej? Takýto výsledok je technicky nemožný (a to i s použitím výrazne pomalších pamätí v neprospech Ci5-12400) za akýchkoľvek okolností (s akoukoľvek grafickou kartou) aj s vypnutými E jadrami (ako to je v tejto hre naozaj medzi Ci5-13400 a Ci5-12400 nájdete v testoch Overclock3D). Prezentujú vôbec niekde s Ci5-13400 medzigeneračný pokles „herného“ výkonu? :)
Díky za test.
Děláte hodně práce, ale někdy Vám to vychází úplně jinak, než na ostatních webech.
Já sleduji ve světě HWU, Computerbase, Guru3D, Tom´s hardware a TechPowerUp, beru je jako dost spolehlivé na testy.
U nás vlastně sleduji hlavně testy na Diit, také dobré ve své jednoduchosti jsou na DD World (většina nepotřebuje testy ve všem možném), potom i u Vás na Cnews, na PCT bohužel bývají neobjektivní.
"Veľmi podobný? To preto majú Intel CPU násobne horšiu spotrebu voči AMD CPU?"
Vždyť přece nejde jenom o 1) proces, ale taky o 2) architekturu a HLAVNĚ 3) o to, na jakém místě křivky napětí+frekvence se ten křemík provozuje. Proto může AMD mít jedno dvanáctijádro s maximální spotřebou 88W (modely s 65W TDP) a jedno dvanáctijádro s maximální spotřebou 230W (modely s 170W TDP). Stejný křemík, stejně jader, akorát se mu dovolí jít na vyšší napětí, kde nelineárně roste spotřeba.
Ty mnohovláknové spotřeby u Intelu jsou hlavně o tom, že takhle nechává velká jádra jít do vyšších úrovní spotřeby všechny najednou, kdežto AMD to u 65W a u 105W modelů s hodně jádry v mnohovláknové spotřebě tak vysoko nerve.
Na druhou stranu můžete ten efekt vidět na jednojádrovém turbu top modelů Ryzenl 5000 a 6000. V MT zátěžích má Ryzen 5950X spotřebu maximálně těch 142 W, takže snadno spočítáme, že na jedno jádro bude tak 6-7,5 W (něco je IOD a IF). Ale v jednovláknovém turbu se na 12V kabelu naměří až 60W, takže 40-50 W na jádro. Protože je tam to vysoké napětí 1,45-1,5V.
A přitom to není proces Intel 7, ale TSMC N7...
" Tak či onak, fyzicky je to 10nm proces, len Intel to preznačil aby to lepšie vyzeralo v porovnaní s TSMC. Nič viac."
Fyzicky... jak pro proces TSMC 7nm, tak Intel 7 nemají ty nanostruktury v podstatě nikde nic, co by se dalo označit jako sedminanometrové, většina rozměrů, které se hodnotí, jsou mnohem větší. U obou je to číslo v podstatě arbitrární, takže tím, jestli je to "fyzicky 7nm/10nm proces" se nedá argumentovat ani u jednoho.
Už dlouhou dobu (aspoň 10 let) ty čísla jsou jenom orientační, ale ne pro orientaci o velikosti struktur, ale pro orientaci, o kolik se zhruba zlepšily vlastnosti proti předchozímu procesu. Takže třeba přechod 90m -> 65nm měl indikovat zhruba takové procentuální zlepšení, kolik je 90:65. Přechod z 32nm na 22nm totéž.
U Intelu dlouho platilo, že s určitým číslem je o něco lepší než takové číslo u TSMC. Tím přeznačením 10nm Enhanced Super Fin (tj. ne předchozího 10nm procesu) na Intel 7 se to plus minus srovnalo. Rozdíly samozřejmě mohou být, stejné ty procesy nejsou.
Že by Intel ty čísla honil nepoctivě, to se ještě může stát v budoucnu u těch procesů 4, 3, 20A, 18A, teď s Intel 7 to IMHO ten případ ještě není. Jvidíme, jestli zase teď nezačne mít snahu předbíhat on jako předtím Samsung/TSMC/GloFo. Ale to je ještě budoucnost, kterou neznáme.
@L.Slamak
vite, ja si na recicky moc nepotrpim. Pokud mate nekde nejaky zmereny fakt, ze jejich vysledky jsou velmi nekvalitni, potazmo cinkle, tak jsem s tim. Jinak jen proste mlatite prazdnou slamu a uplne zbytecne. Prijde mi to az nehodne a nedustojne, co obcas zkousite. Pripominate mi Adama z PCT. Ten taky youtubery nesnasi. S nim by jste si nejspis notoval.
Kdyz vezmu vase testy.. pugetbench nektere vysledky nedavaji vuybec smysl, nektere vase herni opet nedavaji vubec zadny smsyl. Nechci chodit do detailu a vrtat se v tom, protoze se mi nechce prejit na level, na kterem funguje vy sam, kdyz pomlouvate jiny web. ALe klidne bych mohl tvrdit, ze mate nektere z vasich testu vygenerovane AI taky.
Tim bych to asi ukoncil, pokud nechcete jit vylozene do dalsiho kola a zacit se bavit konkretne...
.. a jeste jen hint, na to jak jste vedle..
Varhammer 3 je, jak jsem psal "jedna z peti her", kde Ecka pridavaji vykon. Je to namerene i na techpowerup. Viz link
https://tpucdn.com/review/rtx-4090-53-games-core-i9-13900k-e-cores-enabled-vs-disabled/images/1920-1080.png
Myslim, ze diky svoji zaujatosti, se stavate silne neobjektivni.
Ja si nemyslim, ze Adam je placeny NV a i souhlasim, ze v ramci moznosti, ktere ma, ma dobre testy, narozdil od Obrmajera, ktery je schopen si vymyslet a upravovat podle 'potreby' a kdyz na to prijde, tak klidne i lhat.
Jen mi prijde, ze je obcas trosku zbytecne konzervativni a potom se da u nej vysledovat i aspekt..'byt v opozici za kazdou cenu', zvlaste pokud nediskutuje na PCT :)
Test od M. Mikle: https://www.alza.cz/amd-ryzen-5-7600-vs-intel-core-i5-13400f-duel-budgetovych-procesoru#zaver-hodnoceni
Dost rozdíl...
Vyjadrí. Samuel má pravdu, Intel „lže“ o teplote. Niektoré interné snímače, špeciálne u lacnejších procesorov, vykazujú hodnoty pod teplotu vzduchu okolí. Je to dôsledkom nepresnej kalibrácie, rozdiel oproti realite môže byť tak 4–5 °C. Treba však uviesť i B a to, že AMD to tiež nemá úplne ošéfované. Spomeňte na R5 3600, ktorý pri nižšej spotrebe i frekvencii na jadro hlási výrazne vyššie zahrievanie ako R7 3700X.
To nič neznamená, že niekomu niečo vychádza „úplne inak“. Pozerajte sa na to, ako si kto dáva záležať na pracovných postupoch, na podrobnosti testovacej metodiky a kto na tieto veci zanedbáva (asi aj preto, aby ich nebolo možné zrekonštruovať a konfrontovať s realitou). Sledujte napríklad aj to, či a v akej kvalite redakcie testujú základné dosky. Ak ich testujú povrchne alebo ich úplne ignorujú, tak i to sa podpisuje na tom, ako majú testovaciu platformu pod kontrolou a ako relevantné dáta na výstupe získavajú pre testy procesorov.
To s tou AI ste nepochopili. Myslel som to tak, že príde čas, keď zadáme všetky naše dáta a dáta napríklad napríklad z HWU a rozsekne to za nás niekto iný, kto je bližšie k realite a kto k bulváru. :)
keď poukážete na to, ktoré herné testy alebo testy v PugetBench Vám nedávajú zmysel, budem rád. vysvetlím Vám, prečo to tak je. Príde mi nefér napísať niečo takto všeobecne a potom niekto, kto si to nebude overovať, môže nadobudnúť pocit, že snáď i máte pravdu. V mojich rečičkách som HWU konfrontoval z presne, konkrétny test s výsledkom z inej redakcie, ktorý lepšie zodpovedá našej skúsenosti.
Škoda, že Warhammer III sami netestujeme a ešte si budem musieť riadne zanalyzovať zistiť, aký je logický rozdiel v oproti nášemu Saga: Troy.
Ale asi to utnime skôr, než obaja prídeme zbytočne o veľa času. Na takmer akýkoľvek výsledok sa dá nájsť kontra z materiálov tretích strán. Je to začarovaný kruh. Preto vždy píšem, aby sa pri hodnotení relevantnosti výstupov zohľadňovala práca na metodike, ako kto dôsledne a podrobne čo robí pre to, aby boli výsledky čo najpresnejšie. Nič, končím debatu a asi nemám potrebu nikomu nič dokazovať, nech si myslí každý, čo potrebuje. ;)
Ešte k tomu Adamovi V. Áno, sem tam prehodíme nejakú správu a jeho prácu rešpektujem. Robí ju poctivejšie, než mu umožňujú prostriedky, ktoré na ňu má. Testovaniu grafických kariet sa venuje už roky, nemá za sebou žiadne jasne preukázané zlyhania vyplývajúce z nekompetentnosti (a viete, kto ich má pomerne dosť, a to vrátane silných prepalov, ku ktorým sa pri silnom tlaku verejnosti aj priznávajú...). Kvalitatívne aspekty Adamových testov ďaleko prevyšujú tie mizerné finančné podmienky, za ktorých ich robí. Viem, že to nie je Váš prípad, ale mimo sú ešte len tí, čo sú presvedčení, že je Adam platený Nvidiou, haha. To sú tie najlepšie hardvérové vtipy. :)
Jasné, môžete mať iný názor. Osobne to hodnotím na základe spolupráce s Adamom na nejakých veciach (kedysi sme na nejakých veciach pracovali aj na ExtraHardware.cz) a viem, aký má prístup k niektorým veciam, ako mu záleží na detailoch – „nikdy nie je nič dosť dobré“ (a dokáže to v rámci sebareflexie aplikovať aj na vlastnú prácu). Za „priemerného“ testera ho rozhodne nepovažujem, ale zase je to o tom, že každý vníma iné kritéria, rôznym veciam prisudzuje rôznu váhu... v mojom vnímaní sveta je Adam Vágner jeden z najskúsenejších testerov, čo sa týka grafických kariet, celosvetovo.
V čom je „dosť rozdiel“ okrem toho, že z Michalovho záveru sa zdá, akoby Ci5-13400F nemal E jadrá a tvrdenie, že je Ryzen 5 7600 jasný víťaz je tak, povedzme, trochu neúplne? V hrách a v aplikáciách výkone, pokiaľ je mienený jednovláknový výkon, tak áno, tam Ci5-13400(F) ťahá za kratší koniec povrazu (na to predsa jasne poukazujeme aj my), ale to je iba „A“... „B“ v tom závere na Alze trochu chýba, no.
Kdo ví jak funguje odporový teploměr, tak ví že lžu já.
Ano je to standardní odchylka. Odporový teploměr je přesný jen v určitém rozsahu.
Chtěl jsem poukázat na to že hodnoty udávané intelem se NEdají porovnávat s AMD.
intel má tendenci ukazovat nižší teploty než AMD která je přesnější.
Nepřesná kalibrace by to byla, kdyby to bylo +- stejně. Ale intelu to vychází vždy méně.
Aby jsme zjistili jak se šíří teplo křemíkem stačí jednoduchý test. Zatížit jedno jádro a sledovat teploty okolních jader ;-)
Mám tu Ryzen 5 5600 s Wraith Stealth (hliník). Provedl jsem zátěžové testy s natavením afinity na jedno jádro. Naměřené teploty:
Zatížené jádro 60C.
Okolní dvě 45C.
Ostatní tři jádra 42C
Idle 36C
Teplo z plně zatíženého jádra se šíří do vzdálenosti pár mm. Už vedlejší nejbližší jádro je o 15C chladnější. Velikost chipletu nemá vliv na teploty jader.
Otestoval jsem to ještě jednou.
A sledoval jsem i teplotu L3.
L3 cache je vždy o 20 stupnů chladnější než nejteplejší jádro.
A to i při plné zátěži CB23.
Vypozoroval jsem jednu zvláštnost.
Lichá jádra (C1 C3 C5) jsou blízko sebe a navzájem se ohřívají.
Druhou skupinu tvoří jádra C0 a C2. Ale C4 jako by bylo osamocené.
I když se mi C4 podařilo rozpálit přes 70C, tak zbytek CPU hlásil teploty pod 50. Jako by C4 byla v rohu a deaktivovaná jádra byla okolo.
Každopádně nejmenší rozdíl co jsem naměřil je 15C.
Nevím jak jsou blízko u sebe čidla. Ale i nejmenší vzdálenost mezi nejbližšími čidly (Odhaduji na 1,5mm) stačí na to aby křemík zchladl o 15C. To máme 10°C na 1mm křemíku.
https://en.wikipedia.org/wiki/Zen_3#/media/File:Zen_2_vs_Zen_3_CCD_Layout.jpg