Názor k článku Intel Core i5-13400F: Suverénně nejrychlejší CPU za tuto cenu, ve hrách ale může být slabší než předchůdce od Jan Olšan - "Veľmi podobný? To preto majú Intel CPU násobne...

  • 12. 2. 2023 18:40

    Jan Olšan

    "Veľmi podobný? To preto majú Intel CPU násobne horšiu spotrebu voči AMD CPU?"

    Vždyť přece nejde jenom o 1) proces, ale taky o 2) architekturu a HLAVNĚ 3) o to, na jakém místě křivky napětí+frekvence se ten křemík provozuje. Proto může AMD mít jedno dvanáctijádro s maximální spotřebou 88W (modely s 65W TDP) a jedno dvanáctijádro s maximální spotřebou 230W (modely s 170W TDP). Stejný křemík, stejně jader, akorát se mu dovolí jít na vyšší napětí, kde nelineárně roste spotřeba.
    Ty mnohovláknové spotřeby u Intelu jsou hlavně o tom, že takhle nechává velká jádra jít do vyšších úrovní spotřeby všechny najednou, kdežto AMD to u 65W a u 105W modelů s hodně jádry v mnohovláknové spotřebě tak vysoko nerve.

    Na druhou stranu můžete ten efekt vidět na jednojádrovém turbu top modelů Ryzenl 5000 a 6000. V MT zátěžích má Ryzen 5950X spotřebu maximálně těch 142 W, takže snadno spočítáme, že na jedno jádro bude tak 6-7,5 W (něco je IOD a IF). Ale v jednovláknovém turbu se na 12V kabelu naměří až 60W, takže 40-50 W na jádro. Protože je tam to vysoké napětí 1,45-1,5V.
    A přitom to není proces Intel 7, ale TSMC N7...


    " Tak či onak, fyzicky je to 10nm proces, len Intel to preznačil aby to lepšie vyzeralo v porovnaní s TSMC. Nič viac."

    Fyzicky... jak pro proces TSMC 7nm, tak Intel 7 nemají ty nanostruktury v podstatě nikde nic, co by se dalo označit jako sedminanometrové, většina rozměrů, které se hodnotí, jsou mnohem větší. U obou je to číslo v podstatě arbitrární, takže tím, jestli je to "fyzicky 7nm/10nm proces" se nedá argumentovat ani u jednoho.

    Už dlouhou dobu (aspoň 10 let) ty čísla jsou jenom orientační, ale ne pro orientaci o velikosti struktur, ale pro orientaci, o kolik se zhruba zlepšily vlastnosti proti předchozímu procesu. Takže třeba přechod 90m -> 65nm měl indikovat zhruba takové procentuální zlepšení, kolik je 90:65. Přechod z 32nm na 22nm totéž.
    U Intelu dlouho platilo, že s určitým číslem je o něco lepší než takové číslo u TSMC. Tím přeznačením 10nm Enhanced Super Fin (tj. ne předchozího 10nm procesu) na Intel 7 se to plus minus srovnalo. Rozdíly samozřejmě mohou být, stejné ty procesy nejsou.

    Že by Intel ty čísla honil nepoctivě, to se ještě může stát v budoucnu u těch procesů 4, 3, 20A, 18A, teď s Intel 7 to IMHO ten případ ještě není. Jvidíme, jestli zase teď nezačne mít snahu předbíhat on jako předtím Samsung/TSMC/GloFo. Ale to je ještě budoucnost, kterou neznáme.