Názor k článku Utekl test a parametry Intel Core i9-10980XE, nejrychlejšího procesoru Cascade Lake-X od tynyt - mvladar: vliv frekvence je přece jasný. Překlopení 0/1...

  • 23. 9. 2019 7:34

    tynyt

    mvladar: vliv frekvence je přece jasný. Překlopení 0/1 a 1/0 se vyžaduje v co nejkratším čase, což je podmínka nutná k tomu, aby ses "vešel" do CLK impulsu. Platí, že každý takový přechod stojí nějakou spotřebu (to ostatně píšeš sám), takže pokud jich za čas uděláš více, je logické, že spotřeba poroste. Další efekt má tohle zvýšení frekvence v tom, že se procesem změny stavu limitně blížíš k Diracovu impulsu, a to je změna stavu vyžadující nekonečnou energii - a tohle je jednoduché zdůvodnění a důkaz bez potřeby vypisovat jakékoli vzorečky (a podklad pro "empirii J.O. - viz výše). Takže s rostoucí frekvencí ti jedno přepnutí stavu "žere" víc.

    Další věc je napětí. Téměř každý nový výrobní proces dosahuje snížení spotřeby tím, že snižuje rozdíl mezi logickou nulou a jedničkou. To je sice fajn, ale zároveň se tím zvyšuje okamžitá proudová zátěž (pokud chceš zachovat stejnou rychlost přepnutí), takže se velmi často přistupuje k různým kompromisům (a soudím, - ačkoli podrobnosti neznám - že u Ryzenu2 to bude něco na tento způsob).

    edit: a stejně tak má efekt způsob využití CPU. Jak píše J.O., NOP exekuce nežere skoro nic, skalár žere víc a AVX-512, který v jeden okamžik přehrká těch 512 bitů, sežere jednoznačně nejvíce.