Odpovídáte na názor k článku Cena Intel Core i9-9900KS bude asi něco přes 17 tisíc, už se objevuje v eshopech. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
U AMD je to tak, že ta hodnota není napsaná v parametrech, ale existuje. Není to v popisu/parametrech CPU, ale na socketu AM4 je definovaná maximální spotřeba ("PTT") v turbu 88 W pro procesory s 65W TDP a 142 W pro procesory se 105W TDP. Ta CPU se vždycky aktivně snaží tu spotřebu dosáhnout, pokud jim v tom nezabrání strop možných frekvencí a/nebo chlazení. Takže když třeba při enkódování a nebo jiných takových činnostech vytížíte všechna jádra, tak se většinou CPU bude "snažit" dosáhnout těchhle spotřeb, a to kontinuálně. Teda respektive platí to pro procesory s Precision Boostem 2, ne pro Ryzen 1000. Ideálně by se teda asi jako TDP mělo uvádět tohle, ale když vám nebude chlazení stačit, tak procesor je schopnej se uskrovnit a běžet na té nižší hodnotě TDP.
U Intelu nevím o tom, že by tam vždycky byl takovýhle limit. *Teoreticky* (praxe je úplně jiná, o tom hned) by taky při turbu měly TDP překročit jenom na nějakou dobu (teď nevím, ale představte si třeba 4 minuty) a pak by jako mělo řízení frekvencí takty snížit, aby se dostala spotřeba na TDP (alias power limit 1, PL1) a tam v průměru nějak zůstala a držela se při dlouhodobé zátěži. Limit pro tu "krátkodobou" spotřebu v turbu je power limit 2, PL2, a je vyšší. Ještě snad před měsícem to Intel přesně takhle někde vykládal v rozhovoru pro AnandTech, že to překročení je jenom krátkodobé. Ale tipl bych si, že při tom mysleli na notebooková CPU, protože v desktopu to tak v praxi už vůbec není.
V desktopu totiž ten časový limit desky ignorují a taky si myslím někdy nastavují vyšší PL2, než považuje Intel za výchozí. Myslím, že deska, která by se chovala podle specifikací, bude asi hodně vzácná, nejspíš to tak dělají možná tak OEM počítače. To omezení spotřeby je na desce, na na CPU, takže v praxi to trošku vypadá, že žádný konkrétní limit jako u PTT snad ani není, i když individuální desky by asi mohly to PL2 nějak mít nastavené (nějak, tím myslím jako že ne na 4000 W).
Není to moc dobře, protože člověk vlastně nikdy neví, kolik až to CPU může vzít (víte, že to nebude 400 W, ale už třeba ne, jestli je absolutní maximum pod nějakým power virusem 140, 150, 160 nebo třeba výjimečně 200). A to chování s frekvencema je tím, že si to každá deska může udělat jak chce, trochu nevyzpytatelné. Kdyby aspoň to PL2 bylo vždycky stejné, tak bychom s ním mohli počítat jako s tím PTT u AMD.
IMHO by bylo lepší, kdyby tam měli nějaký definovaný strop a přiznávali, že to na něm může běžet kontinuálně, jako u AMD, nebo ještě líp, kdyby se ve specifikacích tahle hodnota uváděla jako max. TDP (a to, co se teď jmenuje TDP se jmenovalo něco jako "minimální TDP chladiče"). Momentálně se Intel buď záměrně, nebo mimoděk schovává za tu praxi výrobců desek, kteří jeho specifikace ignorují (čímž se procesorům o dost zvyšuje výkon, takže Intel k tomu mlčí).