Názor k článku Intel má za Q1 tržby 16,1 miliard $, ale zhoršil výhled do budoucna. Začaly těžké časy? od tynyt - J.O.: uvidíme, kdo bude mít nakonec pravdu.Faktor "nová...

  • 29. 4. 2019 18:09

    tynyt

    J.O.: uvidíme, kdo bude mít nakonec pravdu.
    Faktor "nová a lepší ISA" už tu byl tolikrát, že mě to nijak nevzrušuje. Byl jsem svědkem zrodu Itania i jeho pádu, který tkvěl v drahotě a pomalém vývoji. Teď je buzzwordem ARM, ten ale táhne jen jedna firma (ostatní jej jen lehce vylepšují) a opět IMHO to je prostě málo. Problém ARMu je ten, že u něj není reálná konkurence, všichni jen přebírají Cortexy a olepují je svými grafikami. Intel měl vždy AMD, které mu v ohledu vývoje krylo záda - je to paradoxní, ale kdykoli, když Intel usnul na vavřínech, přišlo AMD s převratnou novinkou - ať to byl matematický koprocesor, nebo vícejaderné procesory, či rozšíření instrukčního setu.
    A to není vše. ARM není stoprocentně zpětně kompatibilní: https://community.arm.com/developer/ip-products/processors/f/cortex-a-forum/4798/armv8-backwards-compatibility-with-armv7. Ve výsledku zrovna tohle (mj.) položilo Nokiácký Symbian, který jel tuším na v5 a na novějších CPU byly s kódem potíže (kromě toho taky problémy s grafikou). Podobně teď bojuje Raspberry s tím, jak bude pokračovat verze 4 tohoto boardu, která je zase v6. Takže nakonec to všechno vypadá, jako neustálý reboot platformy, protože ARMu po pár letech "ujede vlak" a oni to "vyřeší" novou ISA. Garantuje někdo, že v8 je už fakt poslední iterace, nebo že bude v9 zpětně kompatibilní? IMHO ne. A kdo bude investovat do vývoje pro platformu, u které není skoro žádná garance (ani historická zkušenost) s udržováním zpětné kompatibility?

    Paradoxně zde souhlasím s Hnízdem, tedy s tím, co píše kousek níže...