Odpovídáte na názor k článku Intel má za Q1 tržby 16,1 miliard $, ale zhoršil výhled do budoucna. Začaly těžké časy?. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
J.O.: jenže ty forky Linuxu jdou právě za onou nekompatibilitou a pak za tím, že výrobci, kteří jedou na ARMu nedávají OS drivery, ale nějakou closed-source srajdu ve vlastní režii. Chybí tu ten jednotící prvek standardizované platformy.
A co se týká ARMv8, ano, je dobře, že přešla na 64b, ale výrobce nikdo nenutí dodržet zpětnou kompatibilitu s 32b, takže jednoduše vyměnit HW nemusí být možné.
Na téma hypotetického ARMv9 asi nemá smysl moc hluboce spekulovat, ale já si myslím, že tradice je tradice, takže ARMu nebude dělat problém tu kompatibilitu opět nedodržet... Ty to můžeš považovat za pozitivum, protože dostaneš čistou a moderní ISA, jinému to zase připadne silně kontraproduktivní.
Měl jsem kdysi Amigu (vlastně ji ještě mám) a tehdy jsme se smáli Intelovským CPU, protože proti Motorole MC68k to bylo takové nedochůdče - nebyl to plně 32bit CPU, malý adresní prostor, podivné instrukce, apod. Jenže platforma x86 měla něco, co daleko lepší a promyšlenější Motorola ne: překotný vývoj a haldu firem a programátorů, kteří posunovali hranice a hlavně na vývoji částečně kooperující konkurenci v podobě AMD (a dříve i Cyrixu, UMC, apod.). ARM má sice Apple, ale pro něj to není cílová platforma, je to jen jedna z přestupních stanic, jako byla MC68k, PPC nebo x86.