No, Intel sa, ehm, slušne povedané SERIE so 14nm viac či menej vyladenými už snáť 3,5roka,
Ryzen je skara dobrá konkurencia vlastne vo všetkých segmentoch, Intely v obchodoch do "doma skladaných" zostáv totálne vymizli, ale od pokladne Intelu letí jasná správa: "Fuck you" ! :D
6,4 mld v čistom pri aktuálnej situácii na trhu, čo dodať ?
Snáť vážne to čo píše hore "hnizdo", keby všetko išlo po masle tak už asi EU a Trump delia Intel na 2 spoločnosti :D
Pokud trh ceny akceptuje a Intel neni nucen jit s cenou dolu, byl by hloupy, kdyby se nesnazil zvysovat ziskovost i cestou zdrazovani... jako uz bylo psano, bohuzel pro koncove zakazniky, i kdyz ty mu to evidentne rovnez vyznamne neubira... na druhou stranu by se to pro zakazniky mohlo v budoucnu vratit zvysenym podilem financi, ktere diky ziskovosti poputuji do vyvoje/vyzkumu... jak ale ma Intel diverzifikovane investice, to bych jen hadal...
Nespekulujte, když se stačí podívat do těch zveřejněných výsledků. Intel je sdílný a zveřejňuje proti konkurenci až překvapivě mnoho informací. Průměrná cena rostla v minulých kvartálech, ale v tomto posledním už ne, tam naopak rostl dvojciferně počet prodaných kusů a to jak v notebookovém, tak desktopovém i serverovém segmentu.
https://www.intc.com/investor-relations/investor-education-and-news/investor-news/press-release-details/2018/Intel-Reports-Third-Quarter-2018-Financial-Results/default.aspx
To uz si dneska Matko nikdo nedovoli. Naposledy to zkusili v USA s MS na prelomu tisicileti..a jak to dopadlo. Prisla nova administrativa J. Bushe, kde byl MS jeden ze sponzoru jeho volebni kampane a hle, najednou byl soudce, ktery naridil rozdeleni MS na 2 spolecnosti shledan zaujatym. MS slibil, ze bude hodny, zaplatil nejake vypalne a vsechno jelo dal jako by nic... Ty korporace maji tak silna lobby v politice, ze ani nahodou...
Pokuty od EU se sice zdaji obrovske, ale ve skutecnosti,jsou to porad "drobne" pro firmy jako Google, Intel, atd..takze zase nic.
Podivej se na FB a jeho ksefty s daty tretim stranam...melo to nejakou odezvu, krome toho, ze si Zuckenberga pozvali do Kongresu? Ne. V EU si pozvali zastupce FB do EU parlamentu..vysledek nula. Jeste si nekteri poslanci, kteri u toho slysen byli stezovali, ze FB je arogantni a neni ochoten nic rict. Jakto dopadlo..dostal pokutu 500 tisic liber :)) To je neco, jako kdyz budes muset z vyplat zaplatit nekomu jedno kafe..
https://www.statista.com/statistics/267820/nokias-net-income-since-2006/
Jen připomínám, že v roce 2007 byl uveden první iPhone a v roce 2008 první Android. Závěr nechť si udělá každý svůj.
Já tam vidím 10% cenově navíc v destopu/serverech proti roku 2017, to určitě není zanedbatelné (v meziročním srovnání). Samozřejmě počet jednotek určitě hraje na výsledku významnou roli. Zdražení asi není rozvnoměrné, některý segment trhu může postihnout více než jiný (z pohledu zákazníka). Například mobilní Atom N2600 stál v roce 2011 42US$, dnes jeho nejbližší nástupce N3000 stojí 106US$ (zdroj Ark a CPU list price).
Intel má sice investice vysoké, ale jaké mohou (neříkám že jsou!) být například ve srovnání s Apple? Pokud se ten rozhodne významně zainvestovat do rozvoje/produkce (skrze TSMC?), s nedávno zmiňovaným záměrem přechodem z x86_64 na ARM by to nakonec určitou logiku dávalo (čipy budou výrazně větší, tj. tlak na výrobní kapacity). Otázkou je zda TMSC bude další z obětí krátkodobých dodávek pro Apple, či si zachová budoucí nezávislost diverzifikací portfolia svých zákazníků.
Vlhky sny fandu AMD rozdrceny na suchej prach ???? Zatimco AMD se potaci na minimech, Intel prekonava maxima. Aneb to je efekt Ryzenu - procesoru, kterej potrebuje k priblizeni k Intelu dvakrat vetsi plochu kremiku. To se nekde musi projevit - naklady na vyrobu a mnozstvi realne produkovatelnych CPU. AMD se pere s Applem a Nvidii o kapacity TSMC. Obe ty firmy maji mnohem vetsi zdroje. Diky neefektivite navrhu AMD vyrobi za vyssi cenu (marze TSMC) dvakrat mensi pocet CPU, nez Intel. Aktualni vyroba u GlobalFoundries je shit. Proto AMD zdrha pryc. Takze jejich situace je jeste o to horsi (nebo horseshit, jak mi radi autocomplete).
Tak ještě jednou a pomalu citace z toho, co jsem napsal:
"Průměrná cena rostla v minulých kvartálech, ale v tom posledním už ne..."
A překvapivě jste se totéž dozvěděl z toho odkazu. Tak proč to rozporujete?
Průměrná cena a zdražení jsou dvě různé věci. Se zdražováním máte pravdu, ty nejlevnější procesory zdražily dost výrazně (ale to už je nějaký pátek). Tedy to zvýšení průměrné ceny v posledním roce jde spíše na vrub přesunu preferencí zákazníků z levnějších na dražší čipy (z méně výkonných na o trochu více výkonné).
Pokud by se Apple angažovalo v TSMC, byla by to katastrofa. Katastrofa ne pro Intel, ale pro všechny nezávislé výrobce mobilních čipů, kteří u TSMC vyrábějí a zároveň konkurují Applu, protože jsou základem řady konkurenčních telefonů a tabletů. Tedy je dost pravděpodobné, že TSMC si bude chtít udržet nezávislost.
Lepší varianta by byla, kdyby se Apple rozhodl vyrábět polovodiče sám. Peníze by na to měli, ale zatím nemají dost výrobků, které by v těch fabrikách vyráběli. Ano, mohou vyrábět své ARMové čipy, mohou vyrábět své modemy, ale to se bavíme o produkci v řádu jednotek miliard ročně. A to je malá produkce na to, aby postavili moderní fabriku na výrobu polovodičů a zabývali se vývojem tak, aby se udželi na špici. Ale je možné, že by se to mohlo vyplatit, pokud hodlají nějak zásadně rozšířit portfolio svých produktů. A vypadá to, že hodlají.
Výše investic nevypovídá vůbec o ničem, pokud jsou to investice do výzkumu a vývoje. V nejhorším případě je možné je taky projíst (krásný příklad byla Nokia, která chrlila prototyp za prototypem, ale nebyla schopná překročit vlastní stín, paradigma záměrné segmentace trhu zkombinované s představou, že telefon je určen primárně na telefonování), případně spotřebovat na interní mydlení se (opět Nokia) nebo investovat do vývoje slepých větví (u Intelu např. Larrabee, LTE modemy, apod.)
Intel dnes těží z určité setrvačnosti trhu a opět určité nevyspělosti AMD platformy - srovnání serverových desek je zatím ve prospěch Intelu (toto se ale pomalu vyrovnává, alespoň podle toho, jak sleduju Dell). A zrovna u serverů jsou marže nejvyšší, už rozdíl Silver - Gold je docela velký a Gold - Platinum doslova masakrózní.
Nic rozdrceno, nebylo, Intelbote. Intel má sice největší zisky, ale stejně mu klesá prodejnost na úkor AMD, protože není schopen se svým zastaralým procesem ani pokrýt svoji poptávku, takže zákazníci včetně velkých oem dodavatelů do svých strojů už montují a budou montovat procesory od AMD. Tvůj paskvil ohledně velikosti CPU od AMD je k popukání, AMD odchází kvůli 7 nm, intelbote. Zatímco tvůj shittel není se svými obrovskými zisky sto ani rozjet 10 nm. AMD má větší procesory, protože mají více jader a v produktivitě se Intelu vyrovnají za nižší cenu, v horseshit je tvůj shittel. AMD v žádném minimu není, počet prodaných procesoru se naopak tento rok zvýšil. Jdi si užívat labutí píseň předraženého paskvilu jménem Magma Lake, což je jenom dále vyvařený Logr Lake s indiovou pájkou. 7nm Vergeltungswaffe od AMD už je na cestě, Shittel je ve sračkách, diletanti z Intelu jsou k popukání. Když zmiňuješ Apple tak si zjisti, že s Intelem ukončuje spolupráci, Intelbote, protože technologicky stagnuje. Intel je na sračky a příští rok se v nich pěkně vykoupe.
Vy jste logik. Před dvěma lety přišel ke 3,5 miliardy za prodej podílu v McAfee, příští rok si možná přijde na 1,5 miliardy od Micronu, ale že vloni koupil Mobileye za 15,4 miliardy, to už se vám do krámu nehodí, takže to nezmiňujete, případně to ani netušíte.
Stejně je mi vás líto. Nic o tom nevíte, jen papouškujete informace, co vám někdo nakukal a myslíte si, že AMD dokáže Intel dostat do nějaké nepříjemné situace. Přitom cena celé AMD je aktuálně 17 miliard dolarů a Intel vykázal od té doby, co AMD vyrukovalo s Ryzeny (tedy za rok a půl) 22,5 miliardy dolarů čistého zisku.
Koukám jeden extrém reaguje na druhý.
Intel ve sračkách není a nebude.
1. má obrovské Finance, které AMD chybí (dá se říci bohužel)
2. setrvačnost trhu... Ta je bohužel šílená, i když se ZEN jádra fakt povedly
3. Neznalost lidí a předsudky - souvisí to s tou setrvačností trhu. Lidi jsou od Maudita a jemu podobných očkováni, že AMD je shit dobrý jen pro socky. Dokonce dodnes lidi melou o přímotopech u CPU... Vím to moc dobře... setkávám se s tím pokaždé jak skládám PC (pravda nejčastěji u dětí). Potom je musíš vzít a ukázat jim realitu. Poměr cena/výkon a pod. Dále důležité je využití. Lidi co si u mě nechávají skládat PC do dělají, protože mi po dobrých zkušenostech věří.
4. Intel má pořád dobré procesory. 7nm AMD se dle mne vyrovná dnešním Intelům na 14nm. Mimo to Intel má stále výhodu v 5GHz+... A pokud budou lidi slepí k možnosti konkurenčního řešení, tak si Intel může dovolit i takový ceny...
Nicméně i s tak prťavým rozpočtěm AMD pěkně Intelu zatápí a každý rozumný člověk musí být rád. Konečně skončila éra 4/8. Já za to AMD odměnil nákupem Ryzenů a jsem nadmíru spokojen :-) Čekám na řadu 3XXX a jsem zvědavý zda a jak se povede.
AMD007:
Moc věříte tomu, čemu chcete věřit, a málo tomu, co si dohledáte bez ohledu na sympatie. Pár snadno ověřitelných faktů:
a) AMD nemá víc jader. AMD má v běžném segmentu 8 jader, stejně jako Intel (tedy vaše informace, že má víc, je zastaralá a platila ještě před 14 dny, dneska už ne). Pokud máte 15990, navštivte Alzu a i9-9900K tam mají skladem.
b) AMD má při stejném počtu jader větší velikost čipu. Intelovské osmijádro má asi 174 mm2, AMDčkové pak 213 mm2 (oboje zdroj wikichip.org). Intel v tom má navíc integrovanou grafiku, AMD tam má navíc komunikační rozhraní, které používá tehdy, když vyrábí procesory, kde je více těchto čipů (ThreadRipper a Epyc).
c) Nevím, jak definujete klesající prodejnost na úkor AMD, ale Intel prodal o 12 % víc notebookových čipů a o 15 % víc desktopových, než v minulém čtvrtletí. V tržbách to dělalo nárůst o 400 milionů dolarů. Pro srovnání AMD dohromady prodalo Ryzeny za 700 milionů, dost tedy pochybuju, že v tomto čtrvrtletí jejich prodej vzrostl víc, než Intelu.
d) Do budoucnosti nevidíte. AMD chce uvést 7nm čipy, Intel chce uvést 10nm čipy. Obě firmy mají funkční vzorky. Jinak nevíme nic. Nevíme, jestli opravdu půjdou na trh, nevíme, jakou budou mít ty čipy velikost, nevíme, jakých budou dosahovat frekvencí a netušíme, jakou budou mít spotřebu.
e) Myšlenka, že Intel na tom bude příští rok špatně, je docela odvážná. Obě firmy své nové čipy hodlají uvést až někdy v druhém pololetí, v nejlepším možném scénáři na samém konci prvního. Je tedy krajně pravděpodobné, že Intel ještě minimálně půl roku bude dosahovat vysokých zisků. I kdyby se stalo to nejhorší, co se mu může stát, tedy, že své nové čipy neuvede a AMD začne své 7nm čipy chrlit ve velkém, pořád z hlediska finančního bude v zisku, protože ten zisk nemá jen z oblastí, kde mu AMD konkuruje.
f) Apple přestane brát od Intelu čipy do počítačů a modemy. Ani jedno nenastane v roce 2019. Kolik to bude ve finančním vyjádření se dost těžko odhaduje, ale odhadnout se orientačně dá. Teď za příslušenství (modemy, síťovky a další drobné produkty) utržil Intel 1,2 miliardy dolarů. Podíl počítačů od Applu na všech prodaných počítačích je asi 8 %. Takže nejhorší možný dopad tržeb bude tak 10 % z prodaných procesorů + 50 % z těch serepetiček okolo, v dolarech to bude pak 1,5 miliardy, tedy asi 8 % tržeb. Pro srovnání připomínám, že tržby Intelu meziročně vzrostly o 19 %.
g) Jako milovníka AMD vás musím upozornit na věc, která vás asi nenapadla. Jestliže Apple přejde u počítačů z Inteláckých čipů na své ARMové, bude to znamenat i konec grafických karet, které AMD Applu exkluzivně dodává. Ale jestli chcete potěšit, tak moc nevěřím, že u těch výkonných notebooků k tomu přechodu v dohledné době dojde, takže jak Intel, tak AMD budou své čipy Applu dodávat ještě hezkých pár let.
V prvním příspěvku jste zmiňoval výsledky. Zveřejněny byly, celkem překvapivé výsledky za 3Q, článek je o výsledcích za 3Q, tedy z logiky věci bych chápal, že se bavíme o výsledcích za 3Q. Takže ano, vyvodil jsem si to sám, a ani po opětovném přezkoumání na tom logické závěru neshledávám žádnou chybu.
To o 12/15 % víc CPU, to jsem teď nikde nenašel, nebyla to tržba? Protože meziročně o dost zvedl průměrnou cenu (je možné, že prostě distribuci i OEMům dal vyšší ceny, protože v situaci nedostatečné zásoby byl v pozici si diktovat), tak stoupnutí počtu prodaných CPU na kusy by pak bylo nižší. V tom slajdu je například, že mezi Q3 2017 a Q3 2018 cena (ASP) v desktop segmentu stoupla o 10 % a tržba o 9 %, to by dokonce mělo znamenat mírný pokles v počtu kusů.
I bez toho bych celkem věřil, že AMD mělo na kusy taky velký nárůst (i když taky hlásilo vyšší ASP) aspoň v tom desktopu. Ono taky, když je na trhu silná poptávka, tak "příliv zvedá všechny lodičky" a byla tu ta situace, že Intel měl nedostatek CPU pro retail a jejich ceny se o dost zvedly...
Intel by samozřejmě mohl dopadnout jako Nokia, ale vidím dost podstatný rozdíl v tom, že vyrobit telefon zvládne kde kdo, výrobců jsou minimálně desítky, spíše stovky.
Postavit fabriky za desítky miliard dolarů a vyrábět v nich vlastní čipy je už kapku jiný level. Ono i z pohledu zákazníka je daleko lehčí vyměnit mobil z jedné platformy na jinou, než vyměnit desítky let trvající kompatibilitu za něco nového. Ne snad, že by to nešlo, ale bude to trvat výrazně déle.
Jan Olšan:
Není to v prezentaci, je to tady:
https://www.intc.com/investor-relations/investor-education-and-news/investor-news/press-release-details/2018/Intel-Reports-Third-Quarter-2018-Financial-Results/default.aspx
A dobře, není to možná 12 a 15 %, ale 11 a 16 %, pokud se to přepočítá tím, že průměrná cena notebookových čipů o 1% stoupla a desktopových o 1 % klesla.
A to srovnání je mezikvartální, je tam i to meziroční, kdy opravdu v desktopu průměrná cena stoupla o 10 %.
RH: no, ono to tak úplně neplatí. Dnes si samozřejmě můžeš pořídit střevs OEM telefonu z číny minimálně na třech HW platformách (Qualcomm, MTK, ...), obrandovat si ho podle svého a začít prodávat ( i když ... poslední události v "modemovém trojúhelníku" Apple - Intel - Qualcomm taky nevypadají úplně na trivialitku ve vývoji moderních modemů). Nicméně před těmi 10+ lety to byl úplně jiný level, tehdy neexistovaly "platformy" jako dnes a vývoj sis musel odtáhnout a zaplatit komplet. Takže z mého pohledu to srovnatelné je.
Ale díky, žes argumentoval - toho si vážím.
No u mezikvartálního srovnání je to taky vždycky o sezónnosti, jednotlivé části roku jsou hodně jiné (ale ta cykličnost je pravidelná). Q3 by vždycky mělo být o dost výnosnější než Q2, tam by i těch 15 % teda klidně mohlo být, ale pravděpodobně by je pak +- mělo i to AMD (v procesorech).