AMD007:
Moc věříte tomu, čemu chcete věřit, a málo tomu, co si dohledáte bez ohledu na sympatie. Pár snadno ověřitelných faktů:
a) AMD nemá víc jader. AMD má v běžném segmentu 8 jader, stejně jako Intel (tedy vaše informace, že má víc, je zastaralá a platila ještě před 14 dny, dneska už ne). Pokud máte 15990, navštivte Alzu a i9-9900K tam mají skladem.
b) AMD má při stejném počtu jader větší velikost čipu. Intelovské osmijádro má asi 174 mm2, AMDčkové pak 213 mm2 (oboje zdroj wikichip.org). Intel v tom má navíc integrovanou grafiku, AMD tam má navíc komunikační rozhraní, které používá tehdy, když vyrábí procesory, kde je více těchto čipů (ThreadRipper a Epyc).
c) Nevím, jak definujete klesající prodejnost na úkor AMD, ale Intel prodal o 12 % víc notebookových čipů a o 15 % víc desktopových, než v minulém čtvrtletí. V tržbách to dělalo nárůst o 400 milionů dolarů. Pro srovnání AMD dohromady prodalo Ryzeny za 700 milionů, dost tedy pochybuju, že v tomto čtrvrtletí jejich prodej vzrostl víc, než Intelu.
d) Do budoucnosti nevidíte. AMD chce uvést 7nm čipy, Intel chce uvést 10nm čipy. Obě firmy mají funkční vzorky. Jinak nevíme nic. Nevíme, jestli opravdu půjdou na trh, nevíme, jakou budou mít ty čipy velikost, nevíme, jakých budou dosahovat frekvencí a netušíme, jakou budou mít spotřebu.
e) Myšlenka, že Intel na tom bude příští rok špatně, je docela odvážná. Obě firmy své nové čipy hodlají uvést až někdy v druhém pololetí, v nejlepším možném scénáři na samém konci prvního. Je tedy krajně pravděpodobné, že Intel ještě minimálně půl roku bude dosahovat vysokých zisků. I kdyby se stalo to nejhorší, co se mu může stát, tedy, že své nové čipy neuvede a AMD začne své 7nm čipy chrlit ve velkém, pořád z hlediska finančního bude v zisku, protože ten zisk nemá jen z oblastí, kde mu AMD konkuruje.
f) Apple přestane brát od Intelu čipy do počítačů a modemy. Ani jedno nenastane v roce 2019. Kolik to bude ve finančním vyjádření se dost těžko odhaduje, ale odhadnout se orientačně dá. Teď za příslušenství (modemy, síťovky a další drobné produkty) utržil Intel 1,2 miliardy dolarů. Podíl počítačů od Applu na všech prodaných počítačích je asi 8 %. Takže nejhorší možný dopad tržeb bude tak 10 % z prodaných procesorů + 50 % z těch serepetiček okolo, v dolarech to bude pak 1,5 miliardy, tedy asi 8 % tržeb. Pro srovnání připomínám, že tržby Intelu meziročně vzrostly o 19 %.
g) Jako milovníka AMD vás musím upozornit na věc, která vás asi nenapadla. Jestliže Apple přejde u počítačů z Inteláckých čipů na své ARMové, bude to znamenat i konec grafických karet, které AMD Applu exkluzivně dodává. Ale jestli chcete potěšit, tak moc nevěřím, že u těch výkonných notebooků k tomu přechodu v dohledné době dojde, takže jak Intel, tak AMD budou své čipy Applu dodávat ještě hezkých pár let.