Pár poznámek:
1) Za mě je nejzajímavější věcí nezveřejnění odhadu na celý rok. Pravděpodobně to nesouvisí s Covidem, ale s něčím jiným. Kdyby to souviselo s Covidem, tak neřeknou, že odhad na celý rok poskytnou později, nejpozději však při výsledcích za 1Q. Odhadoval bych tedy, že čekají nějakou novou informaci, která má přijít co nevidět. Jestli bude dobrá nebo špatná, si netroufám odhadovat.
2) Všude se píše jak Intel podržely klientské počítače, které se díky Covidu výrazně lépe prodávaly. Ovšem ve výsledcích za celý rok je u Intelu vidět, že sice ta divize CCG utržila meziročně o 3 miliardy více, ale o skoro stejnou částku rostl i ten zbytek.
3) Nejpotěšující věcí jsou pro mě výsledky divize Mobileye, která dokázala prodat meziročně víc i za situace, kdy většina automobilek měsíce stála, a navíc už stabilně dosahuje slušného zisku.
4) Pro některé lidi bude asi nepochopitelné, že Intel mírně snížil zisk a přesto zvýšil zisk na akcii, případně zvýšil dividendu o 5 % a přesto na dividendy vydá stejně.
5) Očekával bych, že za 1Q dost klesnou průměrné ceny desktopových procesorů. Ty dražší, co kupují hráči, se nebudou prodávat, protože nejsou grafiky.
6) Mimochodem o grafikách nám toho Intel taky moc neřekl.
7) Zajímavostí bylo, jak cena akcií Intelu den před zveřejněním výsledků vzrostla o více než 6 %, pak Intel ohlásil výsledky, kde překonal odhady na všech frontách (u zisku o 38 %), a následně cena akcií o 9 % klesla. Asi někteří čekali, že když se změní vedení, tak 7nm produkty budou rázem o 2 roky dříve. Jinak si to nedokážu vysvětlit. :-)
Hold zatímco "zastaralé" továrny Intelu bez potíží zvládají pokrývat zvýšenou poptávku, tak AMD doplácí na nedostatečnou nasmlouvanou výrobní kapacitu. V desktopu AMD aktuálně nemá nic s integrovanou grafikou (pouze renoir v OEM jehož dodávky váznou). Stejně tak dodávky levných notebooků s renoir těžce váznou.
AMD má výborné desktopové 8-12-16 ti jádra, jenže prodej těchto výkonných CPU tvoří jen zlomek celkových prodejů procesorů, obvzláště v době kdy na trhu nejsou žádné herní grafiky. Nemluvě o tom, že AMD nezvládá pokrýt zájem o nové Ryzen 3, i když jsou v nabídce jen Top modely.
Intel těží z toho, že aktuálně v levném segmentu lidi kupují cokoliv co je dostupné.
Věžného uživatele vůbec nezajímají finanční výsledky firmy x,y.Zato řeší že na většina CPU od Intelu těžce zaostává za konkurencí a vynikají pouze v tom jaký je to přímotop:) Takže DD zajisté věnuje nezajímavému hospodaření Intelu patřičné místo a běžný uživatel koupí RyZen:))) Ostatně,Německé velkoobchody s komponenty jasně ukazují jaký je Intel v koncových prodejích propadák.:)))
Nokia svého času podnikala v segmentu, který skoro zanikl (nebo spíš zanikla jeho větší část, kde byly zajímavé marže). Tedy tlačítkové mobily. A dlouho nechtěla pochopit, že musí rozšiřovat své portfolio o nové směry.
Intel je pravým opakem. Ten se snaží diverzifikovat. A ano, stále ještě jsou u něj dominantní procesory. Ale v síťovém byznyse ohlásili roční tržby 6 miliard dolarů, rozjíždějí grafiky, automobilový průmysl roste raketovým tempem (a evidentně to není za cenu podbízení se cenou), teď tedy prodávají divizi svých NAND pamětí, ale za tím bude spíš snaha zbavit se čínských aktiv. Sázka na AI mu taky zatím vychází, stejně jako sázka na pořádnou softwarovou podporu.
Holt konzole :/ a rozhodne musí niečo spraviť s dodávkami APU do NTB R4000 a následne nové R5000U,H,HS,HX, EPYC. To čo ostane pôjde do OEM desktopy a zbytky na retail, kde už ide na marže momentálne, R3 a CPU bez X nie sú priorita. Jedného času dávneho som kupoval budget CPU+RAM+MOBO za 270E. Teraz mám len CPU za dvojnásobok.
2Tom-One: Trosku radio jerevan, ne? Zaprve se tu operuje vyhradne s Mindfactory, to je retail maloobchod. Zadruhe se ukazuje to co je obecne znamo davno, ze maloobchody prodeje nedelaji, jak nyni vysledky prodeju potvrdily. Jak rika komplik, uzivatel koupi to co mu obchodnik doporuci pro jeho potreby, znacka cpu ho nezajima.
Kde přesně CPU od Intelu těžce zaostávají za AMD? Když tě posadím za počítač s AMD nebo Intelem a budeš na něm dělat to co dělá drtivá většina lidí, tedy kouká na net, konzumuje obsah, dělá nějakou tu kancelář, nebo si zahraješ hry, tak nebudeš tušit co v tom stroji je, rozdíl nepoznáš.
možná ztrácí v retailu, kde nakupují entuziasté a ne normální lidi, kteří berou OEM, protože nemají čas luštit co do počítače potřebují koupit, zda to bude fungovat, a pak ještě platit za její sestavení, které může stát i několik set dolarů.
AMD je v tuto chvíli dost nevýhodné, Zen 3 je drahý a je pro většinu lidí lepší koupit Zen 2 nebo Intel 10. generace, který může poměrem cena/výkon překonat i ten Zen 2.
Loni se to dost ukázalo, byl jsem překvapený kolik lidí doma třeba použává iPady jako regulerní počítač, stačí klávesnice s myší a monitor a řekl bych že 90% lidí takové řešení bude výkonově i možnostmi plně dostačovat. Na konzumaci obsahu to má výkonu víc než dost, stejně na maily, práci s dokumenty, dokonce si na tom člověk celkem solidně může zahrát a proti laptopu má výhodu daleko větší mobility a použitelnosti.
Sám jsem si koupil nejlevnější iPad a drtivou většinu věcí kterou dělám na PC zvládnu stejně efektivně na tom iPadu. V podstatě nahradí herní konzoli a laptop. Bohatě to stačí.
A neni ten rust a nasledny pokles dan i tim, ze Intel vyplaci ctvrtletne dividendy a tedy, ze zvysena cena je cena + dividenda a potom co je dividedenda vyplacena, akcie prirozene klesne? Nicmene nevlastnim INTC, takze ani nezjistuju, kdy presne se dividendy vyplaci, ale tipnul bych to nekdy okolo zverejneni vysledku ne?
Hej, Tom Buri tomu skutočne verí ked ho čitam na diite.cz, smajluje takto všetko. Sak kukni :D
Inak napríklad tie bezpečnostné chyby su už viac menej urban legends a väčšina je už cez revízie jadra fixnutá v kremiku a microkode.
https://www.anandtech.com/show/15785/the-intel-comet-lake-review-skylake-we-go-again/2
Tak isto tie vtipky o 56s booste su bullshit. Jeden klik v biose a boostuješ non-stop max. Ci u Ryzenu nejdete na začiatku do biosu nič nastaviť ?
Myslím že ne, je to prostě souboj očekávání a sentimentů. Někdy jsou výsledky dobrý, ale "trhy" měly ještě větší oči, jindy jsou výsledky dobrý, ale je s vyhlášením spojneá nějaká jiná zpráva, která trhy znervózní. Nebo naopak nějak neurčitě čekají na nějaké takové separátní oznámení a když jsou v tiskové zprávě opravdu jenom finanční výsledky a nic jiného, tak jim to zase nestačí...
U toho intelu typicky není třeba nic měnit, za posledních pár let, pokud nešlo o low end desku, tak žádná deska neměla v biosu by default nic než "unlimited", takže naopak člověk do toho biosu musí, pokud chce aby CPU jelo podle specifikací. Někteří system buildeři si na to pravidelně stěžují a to nejen u Intelu ale i u AMD, kde ty desky mají leckdy zapnuté auto oc nebo pbo..
Někteří recenzenti pak zapínají na recenze ty desky dle specifikací, někteří zase naopak nechávají "out of box experience", což je také to co většina uživatelů fakticky udělá, v ničem se nehrabou, zapnou a používají dokud se to nepokazí.
Já taky žil v tom, že to tak je a že můžeme prostě to Tau ignorovat a psát pro zjednodušení, že to bude v boostu tolik brát klidně pořád. Ale z nějakého důvodu to pak po vydání LGA 1200 úplně neplatilo - část desek najednou to 56s tau respektovala. Bylo to podle značky - větší část výrobců ignorovala, ale jeden nebo dva to měli dle specifikací. Ale jinak souhlas s tím, že jít do BIOSu a přenastavit si to není problém. Problém je čistě ta efetkivita, což j ortogonální k tomu, jestli se musí do BIOSu.
A proč tedy jsou opravy chyb v biosu a instalovaly se servisná balíky.
Já si nevšiml po všech updatech systému a biosu jediného negativního dopadu. Pustím počítač a než se usadím u stolu je nabootovaný před i po updatech, YT mi pořád přehrává videa stejně rychle, na načtení stránek čekám v závislosti na obsahu, zatížení serveru a mé internetové linky.
Ve hrách mám pořád stejný výkon na svých zafixovaných 60 FPS, nehledě na hře a nastavení.
Bezpečnostní záplaty mě dokonce nenaučily psát na klávesnici rychleji, takže se necítím bržděný ani při psaní tohoto příspěvku.
V posledních dnech jsem se ale přistihl že hodně věcí vyřídím na nejlevnějším dostupném iPadu se stejnou efektivitou, necítím že je to pomalejší, videa běží stejně rychle, hudba se přehrává stejnou rychlostí, web se načte zase v závislosti na zatížení serveru a stavu internetu...
Jak přesně ty updaty poškodily běžnou user experience, prosím o přesné příklady a jednoznačné důkazy jak se to uživatelů dotklo.