Vpodstate, rozdiel medzi týmto "rekordom" a poklesom boli príjmy z nedávno kúpených firiem. FPGA, AI, modemy... Čo je podľa mňa dosť draho kúpený rekord.
No a ten záhadný boost v Q4. :D
Najpozitívnejšia vec v 2020 budú modemy. V súčasnosti predávajú 200M 60mm2 modemov s mizernou výťažnosťou bez zisku (respektíve s kontra ravenue). Budúci rok to konečne alokujú na Core procesory čo bude asi tak 100M čipov s 10x vyššou ASP. (alebo 20M serverov a podobne).
Opravdu je tak těžké pochopit, že těm odběratelům nic jiného nezbývá? AMD nemá co nabídnout. Ne co se týče typu produktu, ale co se týče objemu produkce. Dneska večer se dozvíme, kolik AMD utržilo za 4Q. Bude to tak 1/9 toho, co utržil Intel. A obě firmy mají stejný problém. Prodají vše, co dokáží vyrobit.
A teď se na to podívejte z hlediska těch nakupujících. Ani oba dodavatelé jim nedokáží uspokojit poptávku a vy si myslíte, že by si měli vybírat, od koho ty čipy odeberou? Oni odeberou vše, co jim kdo nabídne.
Chápu příznivce AMD. Ale současná situace vůbec není o AMD a Intelu, ale o TSMC a Intelu. TSMC dělá co může. Ale zázraky nedokáže. Fabriky se samy nepostaví. A není to ani tak otázka peněz, jako otázka času. A čas v kombinaci s penězi říká, že vzít si úvěr na pár desítek miliard dolarů a ve zběsilém tempu postavit za 2 až 3 roky nové továrny s několikanásobnou kapacitou, je risk. Risk, do kterého TSMC pravděpodobně nepůjde. Ona si bude v klidu zvyšovat pomalu produkci tak, aby ji případný výpadek jednoho zákazníka nepoložil. A AMD bohužel nemá dostatek peněz na to, aby to riskla sama a zavázala se TSMC, že třeba za 3 roky odebere pětinásobek současné produkce.
A to nemluvím o tom, že i ASML má nějakou omezenou produkci. A ač tu produkci navyšuje, opět to nebude skokově na několikanásobek během roku či dvou. A opět je to o penězích, času a riskování, že peníze, co nemá, utopí v něčem, co už trh za pár let nebude chtít.
U vás je problém, že vám k pochopení tohoto nestačily ani ty tři roky, co má Intel konkurenci. A pravděpodobně to bude pokračovat a vy se další roky budete stále divit témuž.
AMD říká, že bude mít k dispozici na tom 7nm procesu cca dvojnásobné množství wafferů proti loňsku. A toto množství nutně potřebuje. Musí ve velkém začít vyrábět čipy pro konzole. Cca 400 mm2 proti 74 mm2, které dneska potřebuje na 8jádrový Ryzen. Chce útočit na nVidii svými 150-?500? mm2 velkými grafickými čipy. A tohle oboje zatím Intelu nekonkuruje. Letos sice začne Intel dělat nějaké ty grafiky, ale to bude něco navíc.
Dále AMD vyrukuje s cca 150 mm2 velkými notebookovými čipy, kdy opět každý vyrobený sežere dvojnásobek kapacity (proti tomu 8jádrovému Ryzenu) 7nm produkce TSMC. Tak kde se podle vás vezme najednou ta kapacita pro nějaké výrazné ohrožení Intelu?
Já bych jen doplnil, že trh tohle tempo spotřeby nevydrží dlouho. Za rok se trh nasytí a začne brzdit. Dále se objevují známky počínající recese a to i tam kde nebyla predikována /německo.
Teď spousta lidí naskočila na much core much doge hype, ale čím nás budou krmit za ten rok, za dva? 32 jader do každé rodiny? To už i nadšenci dávno vystřízliví.
Ano, tomu kupování firem se říká diverzifikace portfolia. Jestli je to drahé nebo levné, se ukáže až po letech.
S těmi modemy to máte nějaké otočené, ne? Modemy Intel nekoupil, ale prodal.
A ten poslední odstavec je mi už úplně záhadou. Proč by měly mít 60 mm2 velké modemy mizernou výtěžnost? Zvláště, když ty, co dodával v roce 2019 Applu, byly vyráběny na 14nm procesu? Vývoj těch 10nm 5G zrušil už vloni na jaře.
Modemy kúpili od Infineonu. A v súčasnosti jediného odberateľa majú len vďaka kontra-revenue. Takže áno, je to kupovanie.
60mm2 je v tejto oblasti veľa. Mizernú výťažnosť to má preto, že tam je veľa analógových blokov, a pri definícii 14nm na to nebrali ohľad. SAQP a 1D layout je výhodný na SRAM, ale nočná mora pre analógové bloky. Preto je aj pomerne veľký (konkurenčné 4G modemy dosahujú zlomok veľkosti).
AMD ohlásilo své finanční výsledky a výhled na letošní rok, a je vidět, že se Intel stále nemá čeho bát. Očekávají růst o 30 %, což znamená v tržbách asi 2 miliardy dolarů. I kdyby všechno šlo na úkor Intelu (dost nepravděpodobné, protože v tom jsou konzolové čipy a grafiky), tak to není nic, z čeho by měl při tržbách přes 70 miliard mít těžkou hlavu.
Ten obchod s Infineonem je skoro 10 let starý, takže říkat, že rekordní 4. čtvrtletí zapříčinily nedávné nákupy je celkem divné.
Je taky zajímavé, že rekordní hodnoty přikládáte modemům, které mají nízkou marži, když čistý zisk vzrostl meziročně z 5,2 na 6,9 miliardy. Ten zisk těžko zvedly modemy či nové akvizice. Ty si opravdu projeví až po letech. Krásně je to vidět třeba na tom Mobileye, které stálo Intel 15 miliard a přineslo mu v tom čtvrtletí jen nějakých 57 milionů zisku.
to že se o něčem mluví neznamená že se to stane, jak říkáš, mluví se o tom roky, a pořád nic. ještě v roce 2018 docházelo ke zpomalení růstu, ale ne k recesi. takže analytici byli opatrní v nějakém optimismu, ale seriózní lidé nehonící senzace o nějaké recesi nemluvili. ještě na konci 2019 k recesi těsně nedošlo. a o recesi se pořád ještě jenom mluví.
To se dozvíme až dneska, po vyhlášení výsledků. Myslím, že tentokráte by mohly svůj odhad 2,11 miliard tržeb trochu překonat, byť na rozdíl od Intelu si většinou v odhadech nenechávají skoro žádnou rezervu.
Čekal bych, že ve 12nm procesu GF mají volné kapacity a vyrábět by víc mohli, ale v 7nm asi ne. Tu výrobu mají nasmlouvanou dopředu, takže určitě odeberou všechno, co jim TSMC je schopna vyrobit. A je otázka, jestli je to na sklad nebo není. U grafik bych ještě věřil, že nejsou schopni prodat vše okamžitě, protože v tomto segmentu nemá problém nVidia uspokojovat poptávku. U procesorů si ale myslím, že vše prodají. Oni i obchodníci se poslední dobou snaží držet větší skladové zásoby (více nakupují), protože vidí, kam to vede, když nemají co prodávat.