No zaujímavé, predali menej ale drahšie takže vo výsledku aj tak trhli viac :D
btw. tak či onak, skutočne vplyv Zenov je ešte skoro hodnotiť, Q2/3 už budú mať oveľa vyššiu výpovednú hodnotu, veď vlastne ani tie najlacnejšie Zeny ešte nie sú v predaji, Ryzen 5 koľko - mesiac ? A potom čo trocha zasiahli do tabuliek 300+ USD Ryzen 7 tak pri tých je jasné že Intelu zatiaľ na podieloch neublížili...
Ale veci sa hýbu, Intel už dotiahne 6C/12T aj do mainstreamu a možno ešte skôr než sa plánovalo, tak ešte keby to okorenil lepšou cenou nebolo by to na škodu...
Intel si fandí. Zatím mu prognózy vycházely, jenže to nebyla žádná konkurence. Ikdyby AMD nabídlo to co nabízí Intel za 7000 za 3500, tak začne přebírat část vysoceziskového segmentu. Ty další prognózy Intelu stojí dost na vodě a jsou spíš směřovány na uklidnění akcionářů, že se vlastně nic neděje.
Obrat je v desktopu sice dvojnásobný, ale zisk z nich asi absolutně menší než ze serverového segmentu kde jsou vyšší ceny(marže). Strach ze strany leadera trhu by patrně mohla vzbuzovat případná akceptace Ryzen/Naples-based řešení v rámci x86_64 enterprise trhu, když již ne významnou ztrátou podílu tak aspoň tlakem na stávající úroveň cen.
Za 24-cores@2,2GHz chce v současnosti Intel cca 7000US$, 32 core Naples tvořený osmi CCX může mít ekonomickou cenu asi někde na 1500US$. Naznačovaná řešení AMD asi zatím nepůjdou výkonově za dual socket MB s Naples (tj. max. 2x32core/2x64thread), ale i to samo o sobě může představovat cenový útok na většinu realizovaných serverových řešení.
Odkiaľ je to, že v serveroch majú vyššie marže?
Pretože v serveroch majú síce vyššiu ASP, ale aj výrobné náklady sú tam tiež značne vyššie. Pretože zatiaľčo v desktopoch im stačí vyrábať 100mm2 prdítka, v serveroch musia ísť často nad 700mm2, a cena za 1mm2 rozhodne nerastie lineárne.
Ten Xeon za $7000 je taký extrém, ale koľko sa ich asi reálne predá? Myslím že väčšina rozumne uvažujúcich ľudí/firiem pôjde skôr do 18-20 jadier za zlomok ceny.
Btw. uvediem opačný extrém. 8 a 10 jadrový Xeon majú v cenníku za $306 - $612. V desktope za pretaktovanú verziu rovnakého kremíku (s vyšším TDP) dostanú $1100 respektíve $1800, teda zhruba trojnásobok.
Akorat, ze v tom srovnani mate drobnou chybicku.. ;)
Porovnavate 2 ruzne 'typy' CPU, byt se stejnym poctem jader. Vami porovnavany E5-2630 v4 vs i7 6950 nemuzete srovnavat. 2630 je "low" taktCPU. 6950 naproti tomu 6950 je "high" takt CPU. Uplne jina oblast nasazeni.
Pokud chcete srovnavat, tak se nabizi E5-2667 v4 vs i7 6900..a hadejte.. 2057$ vs cca 1050$ .. cili temer 100% priplatek za Xeon ;)
Takze je tam samozrejme daleko vyssi marze alespon u referecni ceny.
Ja jsem se nesnazil najit nejdrazsi cenu, pouze jsem chtel porovnat 2 frekvencne podobne kusy kremiku a vyslo to jak to vyslo.
Osobne si myslim, ze ty ceny jsou delane podle toho, co si Intel muze ve svem postaveni dovolit. Je to nejaka jeho obchodni strategie. Z ceho vychazi nevim, ale rekl bych z konkurecniho (nebo taky monopolniho) postaveni. Neboli za kolik si mysli, ze to muze prodat :)
"Ide o to, že koľko firiem bude kupovať ten najdrahší procesor (s najvyššou cenou za jadro)?"
Asi tolik, kolik provozuje software licencovaný podle počtu jadet? Kdybyste to osmijádro nahradil níže taktovaným šestnáctijádrem, tak co se koukám do licenčních podmínek třeba Oraclu, tak si připlatíte dalších sedmdesát tisíc dolarů za standardní edici jejich databáze pro čtyři "jádra" (osm krát faktor půl za každé jádro x86). SAS po vás bude chtít "jenom" deset tisíc dolarů navíc. Atd...