Intel se například snažil přesvědčit výrobce notebooků, aby (původně doporučovaný) hliník či slitiny jiných kovů v šasí nahradili plastem. Jenže plast jednak nevypadá tak dobře jako kov, jednak by Intel velmi nerad, kdyby se jeho použití projevilo na odolnosti strojů a přineslo vyšší počet reklamací.
Posléze Intel lobboval také za to, aby si výrobci snížili své marže. Jenže ty se u ODM (original device manufacturer = firma, která notebook vyrábí na zakázku pro někoho jiného, nejznámější z nich je Foxconn) pohybují kolem sedmi procent, jak odhaluje nedávno zveřejněný výzkum IHS iSuppli. Prostor pro jejich snižování tak prakticky neexistuje.
A tak se Intel podle zprávy v čínském deníku Commercial Times, zajisté s těžkým srdcem, rozhodl jít příkladem a snížit si vlastní marže prostřednictvím zlevnění procesorů pro ultrabooky. Samozřejmě ne všech, ale pouze těch, které se používají v těch nejlevnějších strojích. Z nějakého důvodu Intel nejde nejjednodušší cestou, kterou by byly procesory starší generace Sandy Bridge. Zlevněno má být Core i3 z rodiny Ivy Bridge a X-bit labs vypočítává, že to vychází na jeden jediný model, Core i3-3217U. Toto dvoujádro pracující na 1,8 GHz a TDP 17 W má momentálně stanovenou cenu $225 (pro velkoodběratele, nikoliv koncové zákazníky) a sleva by měla být v absolutních číslech 25 až 27 dolarů, tedy mezi 11 a 12 procenty.
Jak ovšem ilustruje příklad nedávno oznámených laptopů Sleekbook 6 a Ultrabook 6 z řady HP Envy, i při použití procesoru Sandy Bridge je ultrabook stále o 100 dolarů dražší než stroj postavený na platformě AMD Ultrathin s APU Trinity, jehož doporučená koncová cena je $699 (kdyby se prodával v ČR, stál by něco přes 17 300 Kč s daní).
Zdroj: X-bit labs