Pokud uvede AMD zacatkem pristiho roku nove 7nm chiy pro notebooky, tak bych si tipnul, ze klidne obdobi Intelu v noteboocich pomalu konci..
Takhle to vypada s 10nm od Intelu porad blede, nemluve o desktopu, kde zatim ani vidu, ani sluchu :) A to by mohlo AMD prejit pristi rok uz treba i na 7nm EUV..
Pozor, AMD by som v dnešnej dobe naozaj nepodceňoval...vysvetlím aj prečo:
Za posledných 25 rokov malo AMD rôznu formu...rozdelil by som to na obdobie "za Jerry-ho Sandersa" ...vtedy to šlapalo...K6-2,K6-III, K7,K8; potom bolo obdobie "po Sandersovi", kedy to išlo pomaličky dole vodou a zavŕšilo sa to Bulldozer architektúrou, čo bolo absolútne dno. A teraz je obdobie "za Lisa(i) Su" ...a za nej sa AMD rozbieha do lepšej výkonnosti aká bola za Sandersa. Darmo, elektrotechnická inžinierka z MIT a navyše vie aj to ako to má ekonomicky fungovať, ideálny CEO.
Ono je třeba dát pozor na to, že ta energetická efektivita se týká zátěže a při typickém používání notebooků je ta zátěž v dávkách vždycky spíš hodně krátce. Takže s omezenou chladící kapacitou sice může 14nm proces omezovat výkon, ale nebude to tak výrazné a Intel prostě zvednul přípustnou krátkodobou zátěž nad hranici TPD (ty PL2 limity).
Pro výdrž na baterku je nejdůležitější klidová spotřeba a ta je věcí architektury, 10/7/14nm proces už do ní tolik nepromluví, pokud je zvládnutá ta architektura. Takže ono není až tak tragické, že čipy budou pořád 14nm. Limituje výkon dosažitelný delší dobu, třeba ve hrách nebo při softwarovém přehrávání videa (AV1...), ale do starýho železa to zase není.
Já bych si naopak tipl, že až příští rok konečně AMD se svými pořádnými notebookovými čipy přijde, zjistí, že už jí ujel vlak. Ne v hrubém výkonu CPU, ale v praktické použitelnosti. Intel teď tlačí svůj Project Athena, což je takové novodobé Centrino. CPU je jedna část, GPU se zaměřením na extrémně nízkou spotřebu pro přehrávání videí část druhá, konektivita (wi-fi, thunderbold 3 apod.) část třetí, NVMe disk..., všechno sladěno na extrémní odezvu a extrémní úsporu baterie. Notebook bude chrápat, kdykoliv to jen bude možné, z chrápání se za méně než sekundu probere k plnému výkonu...
A proti tomuhle nebude mít AMD co nabídnout. Intel si ty všechny součásti dělá sám. Udělá tomu reklamu, výrobci se budou moci přetrhnout, aby pro své ultrabooky dostali certifikaci (už dneska ohlašují nové modely, které to splňují). A až AMD konečně vkráčí s plnou parádou na notebookový trh, zjistí, že ty klasické notebooky už nefrčí, a že zákazník nechce dvoukilový notebook, když může mít méně než kilovou placku s celodenní výdrží.
Hele, zatim mne vzdycky pitomci, jako jsi ty dokazou prekvapit. Ta mira hlouposti a ignorance, kterou jedinci jako jsi ty predvadi, asi nema hranice. Nekdo s prezdivku Jakim, ktery je schopen napsat prispevek, ze karty, ktere maji mit udavane TDP 225W, tak budou ve skutecnosti zrat 370W..to je adept na vola roku...
Prislovi..blbost je bezedna je fakt pravdive. Hlavne si nezapomen udelat psychologicky profil na sebe :)) Ono psat hloupe prispevky umi kazdy a ty jsi toho dukazem.
"Pokud uvede AMD zacatkem pristiho roku nove 7nm chiy pro notebooky, tak bych si tipnul, ze klidne obdobi Intelu v noteboocich pomalu konci."
A ja by som iba upozornil, aby fanusikova AMD nemali zas "velke oci" a aby neboli potom sklamaní, ked pridu realne cisla. Intel ma zatial neotrasitelnu poziciu, to aj keby AMD prislo s niecim o 200% vykonnejsim a uspornejsim, tak stale mu to bude trvat velmi dlho, aby nabral nejake percenta. Ryzen je dobry produkt, ale nie tak dobry, ze by sa z neho vsetci posadili na zadok.
Pozri sa, kolko je na trhu Ryzen. A aky ma AMD podiel na trhu? o kolko percent mu stupol podiel za 2 roky? o 1 perccento? alebo o 2 percenta? == celkovy podiel 18% ?? //moj odhad, nechce sa mi to teraz hladat..
Ono totiz ta veta vyznieva tak, ako keby sa AMD s novymi produktami chystalo mat "do roka a do dna" 6O-80% podiel na trhu.. co je uplne nerealne.. AMD moze ziskat opat 1-2 percenta .. viac asi nie.. Intel tiez nespi, i ked sa mu zatial ten 10nm moc nedari.
Principielne souhlasim a ani netvrdim, ze 14nm je v noteboocich stary zelezo. Sam mam 8xxx ULVcko a za mne spokojenost. Spis mi slo o to, ze preci jen dneska ta zatez i u blbyho netu, nemusi byt uplne minimalni. Staci mit zaple JS a k tomu 2 prohlzece.
Spis mi slo o teploty pri nizsi zatezi, kdy mensi proces muze hlavne v ziletkach delat celkem rozdil. Ted pisu treba z XPS15ky Haswell generace, kde mi bezi par veci na pozadi + 2 browsery a vytizeni 8-15%, celkem prd. Je to v misnosti s 26 stupni..a notas je celkem dobre teply..teploty CPU 65-70 stupnu
Tak mozno mam chybne vedomosti, ale mam za to, ze TDP (Thermal Design Power) sa nerovna spotreba. Je to hodnota, ako ma byt dimenzovane chladenie danej suciastky. Alebo sa mylim? Je pravda, ze TDP sa casto blizi realnej spotrebe, ale nemusi to tak byt. Castokrat moze byt realna spotreba vyssia/nizsia ako je udavana hodnota TDP.
Doposud jsem o Athene moc necetl. Jako proc ne, treba to bude mit nejaky prinos, Osobne od toho moc necekam. Certifikace bude tak trochu i obezlicka pro bussines, ten ma certifikace rad :)
Realny prinos, kdo vi. Preci jen situace za doby prvniho Centrina a ted je jina. Ono mozna s necim vyleze i AMD.. Mne osobne nelaka ani jedno, ale treba to prekvapi.
"A až AMD konečně vkráčí s plnou parádou.."
..mne spis prijde, aby to probuzeni neprislo jeste driv. Pokud se potvrdi, ze ceny novych X570 desek budou zacinat nekde okolo 5k, tak potes koste. Zase o tolik ta nova Ryzen rada lepsi oproti Intelu nebude (pokud bude), aby to ospravedlnovalalo kupovat board za 5k a k tomu CPU treba za 8-15.. Usetrit s AMD na lepsim pomeru vykon/cena a pak to vrazit do boardu..no nevim. Pro R5 radu je to kompletne mimo...
Podle posledního odhadu mají podíl 17,1 % desktop a 13,1 % notebooky: https://www.cnews.cz/amd-intel-trzni-podil-procesory-x86-q1-2019-notebooky-desktop-servery/
Hmm, podle tohohle: https://www.cnews.cz/jaky-je-po-ryzenu-trzni-podil-procesoru-amd-v-desktopovych-pc-ma-pry-10-13/ byl na konci roku 2017 podíl čistě v desktopech 12,9 % a na konci roku 2016 jenom 9,9 % (notebooky v tom tehdy nebyly uvedené).
Podle tohohle: https://www.cnews.cz/amd-trzni-podil-procesory-x86-q4-2018-notebooky-desktop-servery-epyc/ byl v Q4 2017 podíl v noteboocích 6,9 %.
"Ono totiz ta veta vyznieva tak, ako keby sa AMD s novymi produktami chystalo mat “do roka a do dna” 6O-80% podiel na trhu.."
..neboj se tohle tim mysleno urcit nebylo :)
Spis mi slo o to, ze by reseni na 7nm od AMD mohlo mit technicky lepsi parametry, nez to co nabizi Intel ted nebo dalsi rok. Dokazal bych si predstavit at ULV nebo treba 35-45W 6jadra, ktera by prinasela lepsu perf/watt a byla by chladnejsi nez to co dokaze Intel vytahnout z existujicicho procesu a mohli se tak stat i zajimavejsi pro OEM buildery, nez AMD reseni doposud.
To je cely smysl toho komentare.
X570 je o vydělání peněz na prvotním nadšení. Stejně jako dneska skoro nikdo nekupuje X470 desky, podobné to bude, až přijde B550. A možná ani to prvotní nadšení nebude tak velké a lidé sáhnou raději po nějakém starším chipsetu.
Oni ti zákazníci asi sáhnou často nejen po starém čipsetu, ale i po těch starších Ryzenech. Přeci jen mají lepší poměr cena/výkon a dost možná by mohly jít s cenou po uvedení nové řady ještě níže.
Mělo by platit, že prakticky veškerá spotřebovaná energie poskytnuta skrze napájení se změní na vyzářené teplo (u GK pokud tedy pomineme kinetickou energii udělenou vzduchu ventilátorem, případně vyzářenou ozdobnými LEDkami ve viditelném spektru, předanou sběrnicemi v rámci komunikace, či jako ostatní el.magnetický smog). Zákon zachování energie musí platit i počítačové komponenty.
Druhou otázkou je, jak daný výrobce TDP definuje. Někdo tak může označit spotřebu pro typickou zátěž (při vyšší zátěži může být tedy hodnota vyšší), jiný zas tím může definovat maximální spotřebu (na stock frekvencích by neměla být překována). Takové hodnoty nelze jednoduše srovnávat.
Dakujem za linky. Tak vidim, ze som nebol az tak mimo a este som aj AMD trosku pridal (18%). Ale ono to bude asi niekde okolo tych 15%. (kedze desktop 17% a notebooky 13%).
Co sa tyka ostatnych rokov, tak ak by sme brali celkovy podiel v roku 2017 - cca tych 12% (desktop 12.9% a notebooky 9.9%) - tak je to narast za 2 roky o 3%. Co len potvrdzuje moje slova.
Ak ma moja pamat neklame, tak v boli casy, ked sa AMD blizilo dokonca k 30% podielu.. cca nejakych 25%? Ale v tej dobe ani Intel nebol taky silny, ako je teraz. AMD spadlo az na dno, takze sa bude pomaly vyhrabavat. Ja mu drzim prsty, nech sa mu dari - je to dobre pre vsetkych. Tym som chcel povedat, ze kludne moze AMD opat dobit svoju metu 25%. Ale urcite nie behom jedneho roka.
Len nemam rad taketo komentare, ktore su prilis optimisticke.. Nie raz som cital, ako s prichod novych AMD produktov zadupe Intel a nVidia do zeme a uplne ho na trhu prevalcuje. Realita je totiz castokrat ina.
Vem to normalne selskym rozumem. AMD ma svoji TOP kartu Veku 7, o ktere prohlasilo, ze letos rychlejsi nevyda. Ta je na 7nm a ma TDP, ktere se vleze do 300W. Jaky smysl by melo vydavat novou kartu se slabsim vykonem a vylepsenou srchitekturou, ktera bude mit jeste min. o ctvrtinu vyssi TDP na stejnem vyr. procesu? Notabene, kdyz samo AMD tvrdi, ze NAVI ma oproti Vece zlepseny perf/na watt o 25%?
Ano TDP neni spotreba, ale tak nejak plus/minus autobus se da mezi to dat rovnitko.
Jedine vysvetleni by bylo, ze AMD totalne zmenilo zabehnuty system oznacovani TDP, ktere melo do ted a jste se k tomu muselo asi zblaznit... :)
350+W meli naposled grafiky delane jako 2-cipova reseni
Nezamotal. Bral som celkovy podiel na trhu. Neporovnaval som desktop vs desktop alebo notebook vs notebook. Celkový podiel však nebol vyčisleny, tak som si ho odvodil od tych "dielcich" vysledkov.
Cca by to malo sediet.. ak som sa pomylil o 1 perceto, tak sa ti ospravedlnujem :) Ale ak budem mat cas zajtra, skusim dohladat aj celkove podiely. No myslim, ze celkovy podiel mohol narast cca o tie 2 percenta rocne.
//ostatne: ved to tam pisem, ze beriem do uvahy celkovy podiel = priemer desktop / notebook
Chápem to správne, že robíš cca aritmetický priemer percentuálnych podielov na dvoch trhoch (PC a notebook), ktoré nie sú zďaleka rovnako veľké? To by bolo dosť ... novátorské?
Nevadí. V prvom príspevku si písal, že za dva roky cca 1-2 percentné body. V druhom si to poupravil na 3 percentné body za dva roky. V treťom príspevku si korigoval na 2 body za jeden rok. Realita je, že za posledný rok je to cca 5 bodov na tom menšom trhu (desktop) a viac ako 5 bodov na tom väčšom trhu (notebook).
// Tiež neviem, kde si zobral 9,9 percentných bodov pre notebooky za rok 2017 a 12,9 pre desktop. Preto som písal, že zamotal.