Názor k článku Intel už kvůli plným 14nm linkám zřejmě dokonce obnovuje výrobu 22nm procesorů od Radek Holeček - Díváte se na to pouze svým pohledem a...

  • 7. 12. 2019 13:23

    Radek Holeček

    Díváte se na to pouze svým pohledem a předkládáte nějaké závěry, které nemusí být pravdivé.
    Podívejme se na posledních 6 let Intelu. První půlka byla "bez konkurence", druhá půlka byla s "vyrostlou konkurencí".
    2013 - obrat 52,7 miliardy, zisk na akcii 1,89 dolaru
    2016 - obrat 59,4 miliardy, zisk na akcii 2,72 dolaru
    2019 - obrat 71,0 miliardy, zisk na akcii 4,60 dolaru
    Které ty roky byly úspěšnější? Ty první tři nebo ty poslední tři? Tedy ta podle vás chybná rozhodnutí měla evidentně pozitivní přínos. A samozřejmě, jako každá rozhodnutí, měla i nějaké negativní dopady. Vy ale mluvíte jen a pouze o těch negativních. Proč?
    To není o tom, že ta negativa nejsou. Jsou a vyjmenoval jste některá z nich, je jich ale daleko více. Za mě je například největším negativem to, že nedokáží pokrýt poptávku. To by se takové firmě opravdu stávat nemělo.
    Ale co ta pozitiva? Ta neexistují? Mimo financí třeba to zvětšující se diverzifikace vyráběných produktů, frekvenční vyladěnost 14nm procesu, fakt, že na tom 14nm procesu dokáží vyrábět menší procesory, než konkurence. Nebo i ty zpropadené Ice Laky, které sráží výrobní proces, dokáží téměř zázraky. Rozšiřování instrukční sady o AVX 512, přidávání AI akcelerátorů do procesorů, zavedení EMIB můstků, ladění vrstvení čipů, zavedení 3DXpoint do DIMM modulů pro servery. To všechno jsou pozitiva, která nevznikla náhodou, ale vznikla na základě nějakých rozhodnutí. Na základě rozhodnutí, která zcela jistě přinesla i nějaká ta negativa.
    Tedy ještě jednou, proč vidíte jen ta negativa?
    Mně přijde, že vy a vám podobní nevíte, co chcete. Z hlediska akcionářů převažují pozitiva nad negativy. Z hlediska zákazníků platí totéž (dát šanci konkurenci se nadechnout, je veskrze pozitivní). Tak kdo jste, když vidíte jenom ta negativa?