Chybu údajně objevil nezávislý vývojář softwaru, aby pak byla potvrzena i v laboratořích Intelu. Odhalení trvalo poměrně dlouho a podmínky pro manifestaci chyby jsou asi tedy velmi vzácné. Přesto Intel přistoupí k deaktivaci rozšíření TSX formou nového mikrokódu. V některých případech může být údajně možné tuto „erratu“ deaktivovat v BIOSu, například pro potřeby vývoje softwaru. Obecně ovšem bude přístup k instrukcím TSX znemožněn. Intel tyto instrukce nicméně neopouští a v budoucích CPU se vrátí.
Instrukce TSX slouží k zvýšení výkonu vícevláknových úloh. Dokáží totiž zachovat paralelní zpracovávání i tehdy, když kvůli možnosti konfliktů musí vlákna čekat na dokončení jiných. Pomocí TSX se lze vyhnout zamykání a konflikt je řešen jen tehdy, pokud skutečně nastane. Tyto instrukce mají ovšem užití hlavně v serverovém nasazení, takže běžný uživatel jejich deaktivaci prakticky nepocítí. I pokud byste TSX v současnosti používali, projeví se příslušný update BIOSu toliko určitou ztrátou výkonu onoho softwaru.
Zdá se, že Intel nebude žádné procesory stahovat či ztrátu funkce TSX nějak kompenzovat zákazníkům. Lze asi říci, že větší než praktický dopad bude škoda na pověsti firmy a emocionální vnímání této chyby veřejností. Osobně bych její význam nepřeceňoval, je ovšem škoda, že se oddaluje příchod této technologie do praxe.
Chyba se má týkat i přinejmenším první várky procesorů Broadwell, a sice dvoujádra Core M pro tablety. Interně je už údajně problém vyřešen, takže v budoucích procesorech se TSX zase objeví. Například výrobní plán pro desktopový Broadwell má určité zpoždění za Broadwellem-Y pro mobilní čipy Core M, který vyjde jako první – a údajně by snad již mohl mít opravu zahrnutou. Podle webu The Tech Report údajně Intel slibuje funkční TSX v čipech Haswell-EX, které nahradí současné Xeony E7 2/4/8800 v2. Z toho by vplývalo, že Haswell-EP a Haswell-E se asi opravy nedočkají. Teoreticky by sice mohly dostat novou revizi později po vydání, Intel ale zatím nic takového nepřislíbil.
Zdroj: The Tech Report