Jaký smysl mají tyhle spekulace? Navíc spekulace, které nemají moc opodstatnění. Intel nic o tom, že by chtěl vydání urychlit, neřekl. Že mu funguje CPU část čipu vyrobená na Intel 4 je hezké, ale zároveň je zřejmé, že 3nm TSMC proces nejde úplně podle plánu, takže je dost možné, že to s tím vydáním bude přesně naopak (bude mít zpoždění), protože se bude čekat na GPU čiplet.
Hodilo by se přepsat titulek, protože Intel 4 je označení pro 7nm výrovní proces, kterej už je ve vývoji tak dlouho, že má naopak skluz a ne že by se Intelu povedlo dohnat konkurenci. Navíc víme jak to bylo s 10nm procesem, tam trvalo minimálně dva roky, než se Intel dostal od testovacích vzorků k masové produkci. A těch pár procesorů co se objevilo v NUCech se za masovou produkci nepočítá. Za masovou produkci se počítá až alder lake.
z Diit:
* v červnu 2020(!) se Intelu chlubil spuštěním serverového CPU Sapphire Rapids; utekly bez měsíce dva roky a stále ani přibližně netušíme, kdy bude Sapphire Rapids dostupný na trhu
*v lednu roku 2021 se Intel chlubil spuštěním serverového GPGPU Ponte Vecchio (viz např. Anandtech): utekl rok a čtyři měsíce a stále ani přibližně netušíme, kdy bude Ponte Vecchio dostupný na trhu
pak by dávaly smysl už původní zvěsti že LGA 1700 na Z690 bude na Intel nezvykle dlouhověká a určitě by to byl super bonus. Raptor jen jako krátký refresh, dá se předpokládat že by vydali jen tři modely (13600K, 13700K a 13900K plus F subvarianty) a zbytek by doplňovala nabídku starší generace jako to bylo mezi 10 a 11.
P.S: pak by dával smysl i název "Raptor" - tedy ne jako synonymum pro dravost ale pro rychlost, což raptoři museli být z principu. Takže rychle přijde i rychle odejde, i tak se to dá číst...
Dovolím si rozporovat vaše tvrzení. Je důležité si uvědomit, že Intel přišel s přejmenováním na Intel 7, Intel 4 a dalšími nejen z marketingových důvodů, ale také proto, že se 10 nm proces Intelu více než vyrovná počtem tranzistorů 7 nm procesu konkurence. Porovnání můžete najít například zde: https://www.digitimes.com/NewsShow/20210713VL201_files/1.jpg
Je potřeba tedy vidět hlouběji pod pokličku, aby se dalo Intel kritizovat za přejmenování výrobních procesů.
Osazení křemíku pro iGPU od TSMC je také logické, když vezmete v potaz, že grafiky Intel Arc bude vyrábět na svých procesech právě TSMC. Nedáválo by tedy vůbec žádný smysl dělat vlastní odštěpenou výrobu něčeho, na co bude mít TSMC funkční a zaběhnutou linku :)
Jojo, Intel byl dost mimo, ale posledni dobou se dava hodne dohromady. Doufam, ze Golden Cave bude jen takova mala ochutnavka toho co prijde za 2-3 roky. Keller to pred lety naznacoval v nejakem interview, ze uz davno maji masivne sirsi procaky v supliku, ale ze holt proces nestaci. SR jede podle updatnuteho planu. Q1 mraky, Q2 ostatni zakaznici. Vyrobci DDR5 meli pry trosku problemy s kvalifikaci, ale uz je to vyreseno. Takze muzem se tesit.
Ta spotřeba je kvůli přehoněným frekvencím.
Kdyby i9 měla all core frekvenci 4.7ghz tak by to žralo 150W max.
Jenomže oni to prostě musí vyhonit na 5ghz pro těch pár procentíček výkonu navíc aby to dorovnalo 5950x s PBO ikdyž má o 8 vláken míň.
Ale za tohle můžou zákazníci.. už léta kupují přehoněné 250W i9 jak na běžícím pásu tak Intel nemá vůbec žádný důvod to měnit, je to pro ně cenou výroby výhodnější vyhnat na vysoké frekvence než přidat víc křemíku aby to mělo vysoký výkon.
Jenže to je proto, že ho Intel v multithreadu žene na velmi neefektivní frekvence. Kdežto Ryzeny (5900X a 5950X) se drží maxima 142W a to je limituje do docela efektivního (ne úplně nejefektivnějšího, ale pořád dost efektivního pásma).
Procesor (totéž) nemá jednu danou efektivitu danou procesem, je to vždycky křivka - ze začátku stoupá spotřeba s frekvencí pomalu, pak jak se musí přidávat napětí to udělá spíš exponenciálu a psotřeba roste mnohem rychleji (nelineárně). Ta žravost třeba Alder Lake a asi i Ampere je minimálně z části v tom, že je výrobce posunul víc do toho neefektivního pásma, aby získal těch pár procent navíc, za které už se hodně drsně platí.
AMD to u Ryzenů dělá v jednovláknovém boostu, proto třeba spotřeba 5950X je v ST boostu na preferovaném jádru taky hodně hrozná (až 60W za celý procesor, tj. jedno jádro z 16 žere 40% přídělu TDP), zatímco v MT zátěži na nižších taktech je skvělá. Intel to rve víc do neefektivního pásma i v mnohovláknové zátěži, a tak vzniklo to 250W PL2.
ono je to i výběrem testování. Je otázka kolik promile uživatelů mainstreamu (ano i9 je také) bude procesor hodinu+ trápit se všemi AVX na všech vláknech naplno. Pokud má někdo takovou potřebu tak nebude koukat po spotřební konstrukci ale po takové která je přímo na daný účel - hodiny či dny běhu naplno určena.
V běžném scénáři je prakticky nemožné z procesoru dostat takovou spotřebu a vytížení.
U AMD i Intelu platí že stačí dát i jejich nejvyšší procesor na 4-4,2Ghz jako maximum a vysoká spotřeba nebude hrozit. Dál pak každých 100Mhz zhoršuje spotřebu mnohem víc než je zisk výkonu.
nemusis mit Soucka rad. Muzes mit proti nemu vyhrady a ano, diskuse jsou s nim nekdy "obtizne" ve smyslu,z e si razi svoje. Nekdy ma pravdu, nekdy treba ne.
Nicmene to opravdu nejde srovnavat s tim, co predvadi DDoom. A to ani vzdalene..mazani komentaru, jediny spravedlivy je on a potom nikdo jiny, ubirani "bodiku", atd...