ad 1.: Jenže ten problém u Intelu je právě IrisPro a zejména extrémně drahá eDRAM. Proti tomu si dovolím tipovat, že HBM bude zásadně levnější (tím spíše, že si intel vyvinul vlastní řešení interposeru) a celý slepenec nebude dražší než modely s IrisPro. Další výhoda oproti modelům s dedikovanou grafikou je ta, že se ušetří za nákup čipů od nvidie (což vyrovná nákup čipů od AMD) a ušetří se za základní desku, která bude menší, jednodušší a chlazení bude rovněž hodně přímočaré. Osobně si myslím, že cena za celý stroj bude nižší, než u modelů s dedikovanou kartou srovnatelného výkonu.
ad 2.: nyní se bavíme čistě hypoteticky, osobně si myslím, že toto řešení je čistě pro Apple (minimálně v první vlně). Nicméně pokud by se tyto čipy dostaly klasickým výrobcům PC HW, tak si dovolím tipnout, že konkurenci do roka vystrnadí - leda by nvidia začala velkou cenovou válku, ale i tak si myslím, že tenké herní stroje v podstatě toto řešení už má jisté.
ad 3.: to nijak nepopírám, jenže ty zapomínáš na jinou věc: něco podobného udělali Intel s AMD v čipsetech, prostě své platformy uzavřeli jiným výrobcům (např. té nvidii). A dokážu si představit, že až AMD dosáhne toho 90% podílu, tak udělá přesně totéž, co dělala roky nvidia s těmi různými proprietárními API, jenže díky podílu a situaci na trhu a v technologii se mu to může povést (což by se mi vůbec nelíbilo). Upínat se na dnešní stav a očekávat, že tohle se nikdy nezmění, to není moc dobré východisko.
Co se týká historie, "v prdeli" byly oba tábory tolikrát, jenže to bylo v dobách, kdy tu byly dvě firmy vyrábějící podobné produkty. Nyní nastalo zcela jiné paradigma, jsou tu už prakticky jen výrobci APU, což znamená, že nvidii chybí licence x86 (což mě vede k názoru, že dříve či později nvidia pohltí VIA, protože tah s ARMem jí opakovaně nevyšel).
Opakuji: vaříme z vody, nevíme, nakolik Intel pustí k vodě své GMA. Ale pokud to opravdu udělá masivně a KabyG uspěje tak, že Intelu pomůže, věřím, že to bude mít nvidia dost blbé.