Odpovídáte na názor k článku Intel možná vstoupí do ARMu. Firma s ním jedná o koupi části akcií před IPO. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Optimalizace pro Pentium MMX je ti na Alder Lake úplně k ničemu, protože to byla low-level optimalice pro HW architekturu Pentia (typicky se prioritně použila instrukce kterou Pentium zvládalo za méně taktů než konkurence, takže benchmark běžel rychleji na Pentiu atd.). Optimalizace pro SSE a AVX můžeš jednoduše převést pro ARM NEON/SVE2, v tom nemá x86 už vůbec žádný náskok protože větši užitečných SIMD instrukcí má ekvivalent u všech ISA.
X86 sice úspěšně žije z monopolu na PC kde nehraje spotřeba roli, ale v mobilech si x86 ani neškrtlo. A že to Intel zkoušel a zahučeli do toho slušný prachy. AMD s Bobcatama a Jaguarama taky dostalo v noteboocích a jiných levných zařízeních po čuni. Kdyby ta ISA dělala jen 5% rozdíl ve spotřebě tak by se Intel a AMD nebáli mobilních telefonů jako čert kříže (už proto, že je to větší trh než PC se servery dokupy).
Existuje studie o vlivu ISA na IPC, kdy vzali model Haswellu a implementovali pro něj ARM a Alphu. Výsledek byl že x86 mělo menší IPC to ne málo. Ty všechny problémy se kupí a výsledek je, že ARMy mají poloviční spotřebu na stejné frekvenci a stejném IPC. Třeba ta přelomová A76, IPC jako Zen2 ale při 2 GHz má spotřebu 750 mW na 7nm TSMC, to jsou ofiko čísla. A to moje Orange Pi to potvrzuje i na horším 8nm Samsungu. Nejlíp je to vidět v serverech kdy ta A76 opravdu žere polovinu nebo i míň.
Rozhodně nejsem ten co vidí černobíle, když srovnávám x86, ARM a RISC-V a poukazuji na výhody a nevýhody. Až Keller vydá RISC-V cpu tak si jej koupím a budu to doma srovnávat s x86 a ARMem. Spíš ti co obhajují pouze a jen majetek Intelu (x86 ISA) by se měli zamyslet proč jsou fanatici. Z neznalosti či z hlouposti?