casper: ale já to nemyslel ve smyslu "pojďme dělat charitu." Myšleno to bylo ve smyslua srovnání třeba s Apple nebo nvidia. Jak je nemám rád ještě víc než současný Intel (ale z úplně jiných důvodů), tak se jim nedá upřít jedna věc: schopnost dobře integrovat nové (cizí) technologie do svého portfolia. Tohle Intelu absolutně chybí a navíc nemá tu elementární slušnost, aby jeho inovace byly opravdovými inovacemi (ty skončily někde nejpozději u Haswellu). Ano, může za to chabá konkurence, ale třeba ten Apple žádnou konkurenci nemá, udělal si svou platformu kam nikoho nepustí, ale přesto každý rok uvede nový a podstatně výkonnější procesor a tím i mobil - ač by tak úplně nemusel, protože jeho ovečky by místo A14 klidně koupily A13 nebo dokonce A11. Android v tomto ohledu je něco jako ARM nebo PowerPC, prostě jiná platforma a konkurence je to pouze nepřímá. A to je to, čím myslím u Intelu tu "továrnu na peníze" - už to není primárně o technologii, ale zneužívání dominantního postavení a vybudovaných distribučních kanálů.
Dále, jak píše Tombo, tví kamarádi podnikatelé jsou běžní podnikatelé, kteří fungují v pružném a konkurenčním prostředí. Jejich zakázky jsou pro velké zkostnatělé firmy příliš malé a příliš "složité" a naopak, zakázky, které dostávají velké koncerny a korporace zase nezvládne malá firmička třeba o 100 lidech. Trh je v tomto ohledu rozdělen, a je to tak dobře. Každému co jeho jest. Problém nastává, když se taková velká korporace doslova zasere vlastní agendou. Svého času se to stalo IBM a dodnes se z toho úplně nevzpamatovali (navíc co jsem slyšel, tak vnitrofiremní kultura dostala pěkně na frak). To se pak opravdu dějí věci neskutečné, kdy si každý malý podnáčelník hraje na svém malém území a vznikají neuvěřitelné absurdity a ztráty - jenže dokud alespoň část korporace vydělává - typicky třeba ty části napojené na vojenskoprůmyslový komplex- tak se prostě jede dál. A vymést tenhle Augiášův chlív nezvládne prakticky nikdo. Znáš D-fense? Tak jeho původní tvorba je bohužel univerzální a krutá realita.
Leppard: o AMD se dá napsat spoustu negativ a popsat spostu chyb co udělali. Nicméně zrovna "úpadek" jejich továren nebyl zapříčiněn ani tak jejich neschopností, jako spíš konsolidací trhu, která byla zapříčiněna extrémní náročností jak technologického, tak finačního vývoje v této disciplíně. Stačí se kouknout, kolik firem skončilo (nebo "skončilo" na starých technologiích) daleko dřív než AMD - UMC, TI, Notorola, a další. AMD se naopak poměrně šikovným manévrem podařilo přijít k technologiím IBM, které jí umožnily následně ještě celý byznys "poslat dál" šejkům, dokud to ještě jakžtakž šlo. Dnes zůstaly prakticky jen tři firmy s aktuální technologií a alespoň nějakým výhledem: TSMC, Samsung a Intel (u něj navíc vidíme, že se v tom plácá a už je o pár let pozadu a je jasný kandidát na dalšího z kola ven). Samsung je moloch (který je půl kroku za leaderem) a TSMC zase leader-specialista, který veškerý svůj výdělek vrhá do opětovného vývoje a rozšiřování výroby. Tady nevidím jedinou šanci pro AMD, i kdyby měli násobky peněz co kdy měli. Mají prostě (stejně jako Intel) moc židlí a nedokáží dlouhodobě sedět na všech z nich. Vertikální integrace v tomto oboru je prakticky nemožná - z výše uvedených důvodů.