Jan Olšan:
Z mého pohledu právě Intel na změny reaguje. A to dost v předstihu. Tu preferenci notebooků na úkor desktopu odhadl dávno a 10 let se tím řídí. Odhadl, že budoucnost je v integraci a dokázal vytlačit konkurenci z grafik (koncem tisíciletí nebyly integrované grafiky a grafické karty dělal kdekdo, jen ne Intel (tu jednu výjimku můžeme ignorovat)). To, že u serverů nestačí jen neustálý růst hrubého výkonu, ale je potřeba řešit komplexní dodávky hardwaru, opět hlásal už před lety. Nástup AI si utéct nenechal, ba naopak, vždycky patřil k jejím propagátorům. Vtrhnutí do automobilového trhu taky vypadá, že se mu povede, a že jeho řešení patří k nejlepším. Už dneska je Intel HW v milionech vyrobených aut ročně, i když zatím to není ten, co je bude řídit. Podstatné jsou ty kontakty, které si buduje.
S výrobním procesem je problém. Ale opět to nevypadá, že by na to Intel rezignoval. Když nefungoval nový proces, navyšoval kapacity starého, stále investoval do toho nového a ještě si zajednával výrobní kapacity jinde. Navíc zcela správně odhadl potřeby pokročilého pouzdření, kde zatím má náskok před konkurencí. A cílí na zvětšení trhu pomocí ingegrace RAM či dokonce SSD do čipu. Zase nevidím nějaký extra průšvih, z kterého by nemohl vyjít vítězně.
Je zajímavé, jak spousta lidí vytahuje Nokii a srovnává ji s Intelem. Problém Nokie ale nebyl v tom, že zaspala na trhu, na kterém byla, ale že neodhadla, že trh se posune někam, kde ona není, případně, kde ona je málo. Mně Nokii připomíná spíš firma AMD. Nejdřív všechno vsázela na desktop, pak si naštěstí všimla, že existuje i notebookový trh. Otázkou je, jestli si všimla, že oba trhy jsou dlouhodobě klesající (a loňský a možná ještě letošní výkyv kvůli koronaviru) na tom trendu asi nic nezmění. Kam jde? Kde bude za pár let? Zatím pořád slyšíme jen o tom, jak bude ukrajovat podíl Intelu. Ale to, že Intel už bude na nějakém jiném trhu, jim zatím, zdá se, uniká.