"Jenže je to ve srovnání s GPU, která dávno nejsou konkurenceschopná a již kolem roku 2014–2015 se pro těžbu Bitcoinu přestala používat. O kolik budou čipy Bonanza efektivnější než nejnovější ASICy Bitmainu, které už jsou na trhu, není řečeno."
Nemělo by to jít odhadnout ze srovnání ASICů a GPU?
Pan Olšan je ve svých názorech konzistentní. Má rád ekologii, sám nepoužívá žravé komponenty, takže kritizuje spotřebu jiných, ale zároveň ji sám omezuje. To se o většině zdějších pařanů říci nedá. Ti kritizují kryptoměny naoko proto, že jsou neekologické, ale reálně jim vadí hlavně to, že ty výkonné grafické karty si nemohou levně koupit sami, aby mohli pařit (a tím i spotřebovávat elektřinu).
Mimochodem, to, že se energie zdražuje, je z hlediska ekologie pozitivní. Jednak proto, že to tlačí na snižování spotřeby, ale taky proto, že jde více peněz do výzkumu dalších alternativních zdrojů. Když třeba čtu, jak se do vývoje jaderné fúze vkládají miliardy dolarů, říkám si, že je to žalostně málo. Dvě největší počítačové firmy světa mají dohromady cenu 5000 miliard dolarů a celý svět investuje do fúze ročně tisíckrát méně.
Já myslím, že problém je spíš to, kde lidé vidí hodnotu.
Pokud dostatečně velká část lidí věří v přínos virtuální měny, pak mají tyto bity hodnotu. Stejně jako například Photoshop, který je také jen virtuální. Když si lidé řeknou, že budou z jakéhokoliv důvodu používat třeba MS Malování, tak Photoshop zanikne a naopak MS brzy vydá Malování jako oddělený a placený produkt. Můžes argumentovat tím, že tyto programy něco světu přináší v podobě obrázků, ale co ta většina, která si jen něco zkoušela, propálila energii a nikdy nic nevyprodukovala?
Neobhajuji tu kryptoměny, jen říkám, že plýtvání se děje všude kolem nás.
Tohle úplně nejde srovnávat, Photoshop přináší hodnotu v tom, že v tom dělá takřka celý marketingový svět a marketing jak víme prodává všechno, i charitu.
Crypto jsou z 99,9% jen pump and dump spekulace, Bitcoin je jiný, ale kdyby dnes zanikl, nepocítíš to vůbec nijak. Kdyby zanikl Photoshop, musel by se vytvořit nový, stejně tak dobrý, protože alternativy existují, jen prostě nejsou tak dobré, zkoušel jsem několik editorů (online i offline), ale workflow v PS je prostě top.
Abych byl fér, Adobe jsou hodně specifické věci co se používání týče, takže přechod jinam z nich hodně lidí pak už nezvládne.
Zdražování energie se dotkne jen pracující třídy. Za nižší třídu vše řeší stát a jsou na ubytovnách a berou příspěvky, globální elitám je to naopak jedno. Těch se nedotkne ani 100 násobná cena energii, za to tebe jo.
Solidně vymletej mozek seš. Je pak jasný proč je tak jednoduchý manipulovat s veřejným míněním, když jsou mezi náma Holečkové.
Nejlepší bylo když přišly soláry. Ty peníze navíc nešly do výzkumu ale do kapes dalších lidí co si pořídili solární pole a brali dotace. Přínos nula. Ekologie je jen aby se přerozdělily peníze od velkých energetických společností k novým hráčům.
Pane Crha, co kdybyste si ty kecy nechal. Povím vám něco o historii ČEZu. Stát se rozhodl dát část akcií do kupónové privatizace, tedy nám, prostému lidu. Další část ČEZu stát zpeněžil a prachy obyčejný lid prožral. No a zbytek akcií si stát nechal, pravidelně z toho tahá dividendy a ty opět prožírá obyčejný lid.
Tedy ten podíl elektráren, který vlastní někdo jiný než stát, získali jeho vlastníci naprosto čistě a zaplatili za něj a nemá smysl vykládat něco o "námi zaplacených elektrárnách". Když něco zaplatíte a pak to prodáte nebo rozdáte, tak to holt vaše není.
Nějak mě nenapadá důvod, proč by EU měla jadernou fúzi zakazovat. Zatím to tedy vypadá spíše opačně a ona její vývoj financuje.
Ale i když se vykašleme na EU, tak tu máme pořád ještě více než 94 % světové populace, která v EU není. Ostatně, ty dvě největší firmy, které jsem zmiňoval, rozhodně evropské nejsou.
Kdybyste trochu rozuměl světu financí, věděl byste, jaký je obrovský problém udělat bezhotovostní finanční transakci. Dlouhou dobu se finanční transakce dělaly z ručky do ručky. Někdo chtěl zaplatit, tak vzal peníze (a je jedno, jestli ve formě zlatých mincí nebo papírových papírků) a dovezl je tomu, komu chtěl zaplatit. Tento systém se ukazoval neudržitelný, protože výrazně brzdil množství realizovaných obchodů i vzdálenost, na kterou se obchody daly realizovat. A tak nastoupilo něco, bez čeho se svět financí neobejde dodnes a co ho činí neefektivní. Tím něčím byla důvěra. Jedna banka přijme peníze od jednoho člověka, dá informaci bance jiné a ta jiná banka vyplatí peníze druhému člověku. Transakce proběhne, ale ty banky si musí následně ty skutečné peníze stejně dodat.
Takhle dneska fungují platební karty. Já vezmu svoji kartu a vyrazím třeba do Austrálie. Tam s ní zaplatím. Své koupené zboží dostanu hned, ale strhnu tím lavinu transakcí, které musí proběhnout. A všechny ty transakce jsou založeny na důvěře. Obchodník věří firmě, která mu dodala platební terminál, že mu tu částku zaplatí. Firma provozující platební terminál věří vydavateli karet, že dal licenci na kartu se svým logem takové instituci, která je důvěryhodná a ty peníze zaplatí. A v neposlední řadě moje banka věří tomu, že jí ty utracené peníze zaplatím (tohle platí pokud platím kreditní kartou, pokud debetní, tohle ji trápit nemusí). Pokud nějaký článek selže, někdo přijde o prachy. A protože tahle selhání nejsou zase tak málo častá, tak ty jednotlivé články řetězce s tím počítají a nechávají si zaplatit nejen své náklady a zisk, ale do ceny svých služeb mají započítánu i míru selhání.
Tedy ano, současné kryptoměny nejsou zatím žádná konkurence pro současný bankovní systém. Spíše je to inspirace pro současný bankovní systém, jak dělat věci efektivněji. A během pár let pravděpodobně ze světa financí zmizí pojmy jako korespondenční banka, mezinárodní transakce se budou vyřizovat v řádu minut a ne dnů a ve výsledku na tom vydělá i zákazník, který za ty transakce zaplatí méně. A to vše proto, že nebude potřeba žádná důvěra mezi jednotlivými účastníky obchodní transakce.
Konečně se tu ukázal pořádný komunista. Za pojem "pracující třída" by z vás měl Marx radost, i když on to spíše nazýval proletariát. A nemohl přijít na jméno těm buržoustům. Nějak mu celý život unikalo, že právě ta buržoazie (kterou vy nazýváte globální elity) je hybnou silou pokroku a jsou to přesně ti, co dávají té pracovní třídě práci. V jeho době se to dalo ještě pochopit. Přeci jen v jeho době byly jeho myšlenky jen filosofií a už z minulosti víme, že ne každý filosof měl pravdu.
Smutné je, že stejné žvásty opakují lidé dneska. Jak to dopadlo všude tam, kde se pracující třída chopila moci, je snad dostatečně zdokumentované.
Že se těch lidí z globálních elit, jak to vy nazýváte, nedotkne zdražení energie ani na stonásobek, to je opravdu vtip století. Nějak vám uniká, že je netrápí to, co oni dají za energie jako fyzická osoba, ale to, co dají za energie jejich firmy.
A k těm solárům. Víte proč se před těmi ty soláry tak mocně začaly dotovat? Protože svět celkem vyděsil růst ceny zemního plynu. V roce 2008 jeho cena vyletěla nahoru - dneska (i když se zdejší socky tvářej, jaká je to apokalypsa) nedosahují ceny ani poloviny tehdejšího maxima. A ty dotace evidentně přinesly užitek. A to nejen těm solárním baronům, ale i nám. Když si uděláte graf ceny za 1 kWh vztaženou k průměrné mzdě, zjistíte, že před těmi 10-15 lety jsme platili více. Samozřejmě, že z dnešního pohledu si řeknete, že kdyby se to nedotovalo, bylo by lépe. A máte pravdu. Ale to jste opravdu tenkrát tušit nemohl. Díky sázce Evropy na obnovitelné zdroje, Putin tak vyšiluje. Vidí, že je v háji. Ne dneska, ale výhledově. A samozřejmě nejen kvůli obnovitelným zdrojům. V roce 1995 dovážela Evropa z Ruska více než 50 % plynu, který se na jejím území spotřeboval. Dneska je to polovina. Před 20 lety vyrábělo Německo z obnovitelných zdrojů asi 9 % elektrické energie. Dneska je to přes 50 %.
Já jsem Photoshop použil záměrně, protože jak píšeš, prakticky v profi sféře nemá konkurenci. Ale chtěl jsem spíše ilustrovat, že i tento silný nástroj spaluje energii, která se nikde neprojeví - což jsou právě ti, co si něco zkouší, nebo se prostě v tomto oboru neuplatní a jejich produkty nikdy nikdo nepoužije.
Je pravda, že to srovnání se s umělým zesložiťováním “těžby” kryptoměn (umělým zvyšováním spotřeby) není úplně fér, ale jako demonstraci “hodnoty” produktu stačí.
Stejně tak by odpůrci kryptoměn mohli napadat cestování na dovolené, nebo mnohé “business tripy”, které se dají řešit videokonferencí, modeláře letadel a aut, motosport, Olympiádu (kolik energie se spálí na cestování, výrobu olympijských reklamních materiálů a oblečení, ..), tanková “cvičení” Rusa domácího a obecně vojenských cvičení, americké “ekologie” s milióny tun nerecyklovaného odpadu.. a mohl bych pokračovat dál.
Kolik, že má stát těch akcií ČEZu? 50% ? Co kdyby se stát postaral o to, aby 50% vyrobené energie byla nejprve distribuována lidem žijících v ČR a zbytek se prodával na trzích mimo ČR ?
Víte, vaše vnímání světa na černou bílou je docela ubohé. Stát prodal část ČEZu hlavně proto protože věděl, že by jako stát nedokázal takovou věc udržet v životaschopném stavu. Proto na tom nechává vydělávat soukromníky, kteří se už postarají o to aby to vydělávalo. Ale nikde nevidím důvod, proč by stát neměl stát na straně svých občanů, kteří umožnili a zaplatili tu výstavbu elektrárny. Ty elektrárny jsou na našem území. A schválně jsou na jihu co nejdál od Prahy, že ano, v případě havárie typu černobyl, by tady část republiky byla vystěhována nevím kam. Takže platíme i tím, že žijeme v blízkosti těchto zařízeních a riskujeme tím své zdraví a životy. Ale v reálu z toho máme co? Drahou elektřinou, kvůli tomu, že si nějací pitomci jako vy, tyto elektrány zavřou a řeknou že jim vítr v lopatkách větrných elektráren stačí?
Máte dost, jste mimo a váš příběh o kuponové privatizaci je jen náhoda, haluz, že jste trefil podnik, kterej náhodou nezkrachoval. Však to sám řekl tatíček kuponovky, že věděli že musí dojít k rozkrádačkám aby se mohli vytvořit bohatí a chudí. Od začátku věděli, že dojde k tunelům, že nemůžou být v kapitalismu všichni bohatí. Podle mě, jsou to největší gauneři na světě, kteří milionům lidí zničili životy. Ale to pana Holečka nezajímá, jemu nevadí 15Kč/kwh, on na to má, z dividend ČEZu. To jo, bez dividend, by jsi byl AMDčkař, co škudlí desetikoruny na AMD karty s výkonem co už tu byl.
Ale ty nechápeš pointu. Prostě nemůžeš si jen tak zapnout program, co ti bude generovat peníze jen tak ze vzduchu. A ještě i tomu, že čím víc, tím víc máš. A když má někdo vyšší výkon, tak ty máš míň, protože tě přebije. jednak tím vzniká nedostatek (v tomto případě třeba ty grafiky) a zároveň se nesmyslně plácá elektřina.
Kdyby z toho doprdele vzešlo něco užitečné. Například, kdyby se vzalo 10% ze zisku a šlo to třeba na charitu, nebo tak něco. Ne, jediné, co z toho je tak to, že všem okolo škodíš, ale sám si namastíš kapsu, protože jsi fuk*n kok*t, co chce akorát být bohatej, aniž by něco udělal.
Hele osobně bych lety těžce zdanil. Jeden, max dva ročně (v opodstatněných případech), zbytek tvrdá daň ve stovkách procent.
Lidstvo je strašně rozežraný na to, kolik nás tu je. Naši předkové tohle lítání ze strany na stranu zeměkoule vůbec neznali a taky to přežili. Jak říkáš, většina obchodních jednání se dá udělat přes Zoom, jenže pak by si ty děvky, kokeš a další benefity musel posílat přes escort servisy a dáme jídla až do domu manažírků. Waste of energy.
Co se týče energetické náročnosti těžby, je fér srovnávat to spíš s bankovním a finančním sektorem. Řekl bych, že BTC mining tý green energy procentuelně spotřebovává PODSTATNĚ víc, už jsme nad 50 % a protože je k tomu ekonomická incentiva, půjde to jen výš.
Až (jestli) se pořeší to perpetum debile s fúzníma reaktorama, nebude vlastně už živit blockchain žádnej problém, takže pak už státy budou muset doklepnout jen to, jak nad tím se svýma kámošema z centrálních bank a Wall Streetu zase převzít kontrolu jako vždycky. To už se v nějaký míře děje teď, protože zbídačenej retail prostě nemůže tisknout záchodovej papír jako CB.
Ano, zažil. Dokonce jsem v ní i investoval.
A abych předešel vašim otázkám, ne, neinvestoval jsem do fondů, ale přímo do akcií. A přiznám se, že jsem extra úspěšný nebyl. Na té první kupónové knížce jsem vydělal jen asi 20 tisíc a ani na druhé vlně jsem nějak nezbohatl. Ve druhé vlně jsem ale investoval i dalším lidem v příbuzenstvu a strejčkovi jsem to dal všechno právě do ČEZu. Ten na té kupónové knížce vydělal přes 100 tisíc.
Mimochodem jeho chování naprosto charakterizovalo chování většiny - když viděl ty peníze, co se mu nabízejí, okamžitě to prodal.
Moc toho nevíte. Podíl státu v ČEZu je 70 % (pár setinek pod). ČEZ prodává elektřinu tomu, kdo dá nejvíc. Většinu ji rozprodává roky dopředu. Tedy to, co se aktuálně "vyváží" si někdo koupil třeba před dvěma lety, kdy ceny byly úplně někde jinde. Ale to je evidentně nad chápání někoho, jako jste vy.
Stát samozřejmě na straně svých občanů stát může. Těch skoro 20 miliard, co vloni z ČEZu vytáhl na dividendách, okamžitě rozfrcal a k tomu ještě zasekl dalších 420 miliard sekery.
O umístění elektráren rozhodovali vaši bratři komouši, tak si nestěžujte. Jinak obce v ochranném pásmu jaderné elektrárny dostávají dotace, takže buď kecáte, že z toho nic nemáte, nebo bydlíte bůhví jak daleko. Mimochodem, já ze svého baráku vidím elektrárnu uhelnou (11 km vzdušnou čarou), a věřte nebo ne, za tu jadernou bych ji klidně vyměnil.
O kupónové privatizaci toho evidentně moc nevíte. Já (na své kupónové knížce) jsem podnik netrefil. Já k tomu přistupoval pragmaticky a to tak, že když nevím, do čeho investovat, tak jsem to rozložil do co nejvíce firem. Něco nevyšlo, něco jo. Každého volba, jak k tomu přistoupil.
Jinak v kapitalismu být všichni bohatí samozřejmě mohou. Jen vám ubohým sockám nejde o to být bohatý a mít se dobře, vám hrozně vadí, že je někdo bohatší a má se lépe než vy.
A pro vaši informaci, akcie ČEZu nevlastním, ani jsem je nikdy nevlastnil (což uznávám, byla celkem chyba). Ostatně nevlastním ani žádné jiné české veřejně obchodovatelné akcie (mám jen listinné akcie dvou firem, s kterými se neobchoduje).
No a že bych byl AMDčkář, to nevím co podle vás znamená. Když se podívám na historii svých CPU v hlavním počítači, tak to byl Cyrix, Intel, AMD, AMD, AMD, AMD, Intel a teď je to zase AMD. Grafické karty jsem používal většinu času integrované, z těch ve slotu jsem měl jednu S3 a tři nVidie (vždy to prakticky nejpomalejší, co bylo k dispozici). Dneska mám GT1030 a to jen proto, že moje AMDčko nemá integrovanou grafiku.
R.H. Má v tomto případě pravdu. Kuponovku jsem zažil, taky jsem investoval (btw trefil jsem jackpot s Telekomem) a můžu potvrdit, že drtivá většina občanů této země zaprodala své akcie za pár šušňů (buď rovnou "výkupem" knížek, nebo "investicí" do Harvardů, PPF a podobných s očekáváním, že dostanou opět pár šušňů. A taky jsem v rodině zažil ten pokus o privatizaci vlastní firmy, která teda nedopadla v daném případě úplně špatně - ta firma existuje dodnes.
Doporučuju přečíst knížky z 90. let prof. Milana Zeleného, který nepatřil nikdy k fandům Klause, ve které se zabývá ekonomickými aspekty velkých politických a sociálních zvratů. Docela přesně v nich popisuje zvraty ve vlastnických strukturách a pravidlech hry, příchod nových boháčů a (ne)zafixování nového stavu.
Čemu na mém příspěvku nerozumíte? Podle vás se "z tohoto státu vyvedly na soukromé účty STBáků a lidí napojených na VK miliardy". A já vám říkám, že to nebylo "z tohoto státu", ale z kapes těch hloupějších spoluobčanů. Podle toho, jak vás to žere, bych řekl, že vy nebo vaše rodina jste k nim patřili. Já fakt nemůžu za to, že jste nesvéprávní a tváříte se, že za své činy nenesete zodpovědnost.
Pokud někdo těží v ČR, tak společnosti odvádí minimálně 21 % DPH ze spotřebované elektřiny.
A jinak, o užitečnosti se nemá moc smysl bavit. Ti lidé těží proto, že je to pro ně užitečné (můžete se rozčilovat jak chcete, ale je to tak). To, že to není užitečné pro nás ostatní, nic neznamená. Pro nás ostatní také není užitečné, že vy máte doma teplo a koupete se v teplé vodě. Pro nás ostatní je to naprosto nesmyslnné plácání energií. Ale nevyčítáme vám to, protože dokud to děláte za své peníze a platíte daně, tak z toho máme i užitek.
DWCZ:
Směšné je, jak jste hloupý. V kupónové privatizaci investovali lidé podle svého uvážení. Každý kdo chtěl, si za tisícovku koupil kupónovou knížku (ve skutečnosti 1035 korun) a bylo úplně na něm, co s těmi kupóny udělá, do jaké firmy je investuje, anebo jestli je přenechá nějakému fondu. A ano, socialistický člověk si nevěděl moc rady. Někteří sedli na lep slibům z reklamy, jiní investovali po socialisticku, tedy vrazili to do "své" firmy, kde celý život makali a pak se hrozně divili, že přišli o všechno - o akcie i o práci, když firma zkrachovala.
A i ti, co podobnou chybu neudělali, neměli ty zkušenosti západního světa. Nebyl tu internet, kde bychom se mohli poučit, nebyla tu literatura. Dneska bych samozřejmě investoval úplně jinak, než tenkrát. Ale to neznamená, že budu popírat odpovědnost za své investování. Investoval jsem dobrovolně do toho, do čeho jsem sám chtěl.
A pocit zmaru z 90. let ani z kupónové privatizace nemám. Okrást se můžete nechat stejně tak dneska, jako jste se nechal okrást v těch devadesátkách. Dneska i tenkrát tomu nezabrání nic jiného než váš rozum.
Normální člověk snad chápe, že transakce platební kartou je transakcí bezhotovostní. I když ve vašem případě možná používáte platební kartu jen k výběru z bankomatu. Ale i v tom případě, je to po většinu cesty transakce bezhotovostní.
Podle mě vy i další tady nechápete, jak je těžké udělat ten bankovní převod napříč světem mezi dvěma institucemi, které spolu nemají žádnou smlouvu. Ano, v rámci ČR je to v pohodě. ČNB provozuje CC, všechny české banky u ní mají účet a ona jen odepíše částku jedné bance a připíše jí druhé (ještě před pár lety to ale fungovalo jen v pracovní dny během pracovní doby). Ale v rámci světa nic takového nefunguje. V rámci světa se k takovýmto transakcím používají korespondenční banky, ale není to nic jednoduchého, ani levného. V ideálním případě se vám stane, že banka odesilatele a banka příjemce mají smlouvu se stejnou korespondenční bankou, když ne, musí to jít přes více korespondenčních bank.
Proto se banky tak zajímají o technologii blockchainu. Jasně, že jim nejde o to používat bitcoin nebo jinej shitcoin. Jde jim o to, aby mohly provádět transakce, které budou nezrušitelné a ověřitelné a nebudou u toho muset mít účty s nějakými zůstatky u X dalších bank. S technologií blockchainu se nemůže stát, že peníze má někdo jiný, než účet odesilatele nebo účet příjemce. U klasického mezinárodního převodu, to ale neplatí. Tam se odepíší peníze bance odesilatele, pak se přelévají přes ty korespondenční banky a jednoho dne dorazí do banky příjemce.
Celkem mě překvapuje, že u vás, který si říká ajťák, je technologie blockchainu "něco tak zbytečně komplikovaného".
Já si nemůžu pomoct, ale Tynyte ty jsi Larry! :D
https://www.youtube.com/watch?v=Ut3m9OK1c7Y
Já na rozdíl od vás mám nějaké morální zásady a vidím rozdíl mezi krádeží a investicí. Kupónová privatizace byla především rozkrádačka majetku, který patřil státu, tedy všem obyvatelům.
Dnes je to to samé – jestli si myslíte, že veřejné peníze jsou ničí a jsou zralé jen k ukradnutí těm "hloupějším", je mi vás upřímně líto. Jakákoliv výchova (byla-li) se na vás v takovém případě moc nepodepsala.
Naopak bych rád, aby si lidi uvědomili, že kradením ze státního okrádají jeden druhého ve výsledku.
1. Inherentní součástí kapitalismu je nedostatek a dluh.
2. Každá banka vyrábí peníze z ničeho u každé uskutečněné půjčky, nejenom stát.
3. Každý kdo má veliký majetek fakticky vydělává další bez nutnosti cokoliv dělat.
4. Prakticky všechny uvedené argumenty proti kryptoměnám jsou společné s nevýhodami stávajícího systému FIAT.
5. Kryptoměny a blockchain je částečně řeší, ne ideálně, ale to žádná nová technologie.
6. Pokud by současný systém benefitoval většinu, kryptoměny by se nikdy neujali!
DWCZ:
Kupónová privatizace dala majetek do rukou obyčejných lidí. Že se někteří z těch obyčejných lidí svého majetku vzdali, byla jen a pouze jejich volba. Za to nemohla kupónová privatizace.
Vy nemáte morální zásady žádné, když z vlastní debility obvniňujete jiné. Pořád melete o tom, že někdo okradl stát nebo rozkradl státní majetek, přitom někdo okradl jen nýmandy, jako jste vy.
Jinak, že se rozkrádá i státní majetek, s tím samozřejmě souhlasím a rozhodně to neschvaluju. Jen konstatuju, že v kupónové privatizaci žádný státní majetek rozkraden nebyl. V kupónové privatizaci byl majetek rozdán mezi prostý lid.
R.H.: Jakožto uživatel několika karet (jedna je vydaná dokonce v U.S.) tak trochu o tom něco vím. A rozhodně to není taková tragedie jak se tu snažíš líčit. V první řadě prakticky všechny karty jsou vydány jednou ze 3 asociací - VISA, EC/MC nebo AMEX. To je první jednotící prvek. Druhým prvkem je SWIFT. Třetím pak snaha o důvěryhodnost - banka, která udělá sviňárnu se ocitne na seznamu nedůvěryhodných a má pak už navždy potíže.
Netvrdím, že každá banka z Kyselé Prdele je členem swiftu a peníze do/z ní přitečou hned (to je totiž v daném objemu nepodstatné). Ale v celkovém objemu transakcí jsou tyhle specialitky naprostá okrajovka a nestojí za úsilí, natož nasazování takového kanonu jako je distribuovaný blockchain.
Co naopak za úsilí stojí, jsou fraudy s kartovými operacemi, ale to není až tak problém bank, jako spíše kartových společností. Tam jsou opravdu problémy a bezpečnost je řádově nižší, než při mezibankovním platebním styku, protože se potkávají všichni zainteresovaní v PCI: držitel karty, obchodník, banka i kartová společnost a všeobecné standardy prakticky neexistují. Jenže tam zase není pro blockchain místo, na kartu se tato technologie nevejde a do čtečky jakbysmet.
Proto má Visa i Mastercard týmy lidí na blockchain a stále nabírá další a další odborníky, protože je to k ničemu. :D
https://www.mastercard.com/news/perspectives/2021/why-mastercard-is-bringing-crypto-onto-our-network/
https://usa.visa.com/solutions/crypto.html
Radek Holeček: "A jinak, o užitečnosti se nemá moc smysl bavit. Ti lidé těží proto, že je to pro ně užitečné (můžete se rozčilovat jak chcete, ale je to tak). To, že to není užitečné pro nás ostatní, nic neznamená. Pro nás ostatní také není užitečné, že vy máte doma teplo a koupete se v teplé vodě."
Pro ně je to bezpochyby "užitečné", ale pro ostatní, dle mého názoru, škodlivé.
Je to IMHO SQRT(prasárna)...
suchanr:
K bodu 2 jen malá poznámka. Pokud by banka vyráběla při každé půjčce peníze z ničeho, můžete to dělat taky. Je to totiž jen slovíčkaření. Banka nemůže půjčit více, než má na základním kapitálu (to jsou její peníze) a na vkladech klientů. Tedy když vám půjčí milion, tak ten milion "vznikl" s plusovým znaménkem na straně vašich aktiv a s mínusovým znaménkem na straně vašich pasiv. A pro banku je to obráceně. Pokud ji lidé hromadně půjčky nesplatí, banka zkrachuje, protože nebude mít z čeho vyplatit ty lidi, co si u ní peníze uložili. To by se samozřejmě nikdy nemohlo stát, pokud by platilo to, co tvrdíte, tedy že banka vyrábí peníze z ničeho.
rathanuviel:
Z tohoto pohledu se můžete jako na škodlivé dívat na jakékoli počínání ostatních lidí. Když někdo jezdí rallye, léta na dovolenou přes půl světa, žere hovězí nebo třeba hraje počítačové hry, tak evidentně škodí životnímu prostředí a tím i nám všem ostatním. Zcela jistě je každá ta činnost škodlivá rozdílně, ale kde je ta mez, která dělí akceptovatelné od prasárny?
rathanuviel:
Já vám jen říkám, že každý člověk škodí prakticky vším, co dělá. Jestliže tady diskutujeme, tak evidentně životnímu prostředí škodíme. A ptám se vás, kde je ta míra mezi akceptovatelným a prasárnou. Nijak neospravedlňuju něčí počínání. Ono se totiž ospravedlnit nedá. Prostě škodíme. A proto se ptám, kde je ta mez, kdy to škození ještě akceptujeme, a kde je mez, kdy už ne.
A jak to chcete objektivně měřit?
Zatím mi přijde, že je to jen hon na čarodějnice. Prostě někomu leží v žaludku těžba kryptoměn a jde tvrdě do ní. EU zase leží v žaludku spotřeba aut, ale že letadlo má spotřebu na osobu a kilometr vyšší, je nijak netrápí.
Z mého pohledu by míra škodlivosti měla být součástí zdanění. A ono to tak už většinou je. Kdo elektřinou či pohonnými hmotami šetří, zaplatí málo, kdo jimi plýtvá, zaplatí hodně.
Radek Holeček: A já vám jen říkám, že relativizovat negativní jevy poukazováním na jiné jevy, je klasický klasický úhybný manévr (https://cs.wikipedia.org/wiki/Argumenta%C4%8Dn%C3%AD_klam#%C3%9Ahybn%C3%BD_man%C3%A9vr_(red_herring)).
Prostě a jednoduše odvádíte pozornost od konkrétního problému, což samozřejmě na podstatě problému nic nemění. A já se bavím o Bitcoinu, nikoliv o "škodlivosti" hraní, nebo o tom, jak objektivně měřit to, či ono.
Když je něco ze své podstaty (tím, jaké negativní jevy vznik samotný vyvolává) špatné, tak to špatné zůstane, i kdyby někdo mučil koťátka a nebo by se naopak mučených koťátek zastával. Nic to na "kvalitách" Bitcoinu nezmění a to z jakéhokoliv úhlu.
rathanuviel:
Jakej úhybnej manévr? Já kryptoměny netěžím a schválně jsem je srovnával s dalšími věcmi, které také nedělám. Jen mi prostě přijde fér, když nevyčtu kolegyni, že letí na dovolenou do Dominikánské republiky, že zároveň taky nevyčtu někoho jinému, že doma těží třeba Ethereum.
Ale to je evidentně něco, co pokrytec jako vy nepochopí. Vy jste se rozhodl, že kryptoměny jsou škodlivé pro životní prostředí (a já s tím souhlasím). Jen na rozdíl od vás si přiznám, že většina věcí, které lidi dělají, je škodlivá pro životní prostředí taky. Takže když jsem třeba kdysi dávno kupoval zlaté snubní prstýnky, tak jsem to udělal přesto, že jsem věděl, jak těžba zlata devastuje podzemní vody. A udělal jsem to přesto, že jsem věděl, že ten svůj nikdy nosit nebudu a celou tu dobu leží naprosto zbytečně někde zašitej, že bych ho měl asi problém najít.
Aznohh: uh-oh. Další link ????
Nedá mi to, ale musím se zeptat: Umíš vůbec anglicky? Protože ani v tomto třetím linku není ani jedno potvrzení, že by kartové společnosti chtěly použít distribuovaný blockchain pro běžné kartové operace.
https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/cnblog/Digitalni-meny-centralnich-bank-CBDC/
Tady to máš česky a hlavně vysvětleno bez kudrlinek. Zejména si prosím přečti to opakovavé slovo "potenciální" a pak, a na to upozorňuji zvláště, vysvětlení pojmu "CBDC" coby (zatím) zcela efemérního termínu, který navíc v míře větší než malé používá kondicionály. Co je ovšem podstatné, prakticky jednoznačně je odmítnuto použití distribuovaného blockchainu. Píšu ti to proto, abychom srovnávali jabka s jabky a hrušky s hruškami a přestali si hrát s buzzwordy.
Pokud máš zájem na normální diskusi, jsem jí otevřen. Pokud ne, tak se z této nesmyslné "diskuse" odpojuji.
Ne, to není další link, to je přímo odkaz na té stránce Mastercardu, kterou jsi evidentně nečetl.
A za druhé odpovídáš úplným nesmyslem. Já ti psal jasně, co jsem označil na lež, takže ještě jednou, ať to opět nepřekrucuješ:
„tynyt 17.2.2022 at 15:33
jen kecy o tom, že můžeš nakoupit klasické crypto za pomoci MC a VISA
Pro méně chápavé, já označil jako lež tvoje tvrzení, že na těch odkazech jsou jen kecy o tom, že můžeš nakoupit crypto pomocí MC a VISA. Což je prostě naprostý blábol a pokud na tom trváš, tak jsi jednoznačně lhář.
Co se týče CBDC, tak to je budoucnost, na to právě najímají ty experty a zařízují stovky blockchainových patentů. Kde je jednoznačně odmítnuto použití distribuovaného blockchainu? Obávám se, že to je další z tvých výmyslů.. ale to už jsem si zvykl, že konzervativní zhrzelí ajťáci, kterým ujel krypto vlak plivou na krypto a blockchain špínu jak se dá. A ano, pamatuju si když byl BTC na $2000 a ty ses mi tu v diskusi smál, že to je ponzi co jde na nulu. :D
Radek Holeček: Jak bych vám to jenom řekl.... Prostě souhlasím s(e) Zubik1000CZ, Bitcoin je podle mě mrhání zdrojů pro čistý zisk. Tečka. A to bez ohledu na to, jestli na dovolenou lítáte letadlem, nebo jedete na kole.
"Jen na rozdíl od vás si přiznám, že většina věcí, které lidi dělají, je škodlivá pro životní prostředí taky." - tady jste se hezky odhalil. Snažíte se poukázat na to, že vy osobně jste lepší, protože si "něco" přiznáte. A to mi přijde trochu křivárna - nevíte vůbec nic o tom, co se ve mě odehrává, takže tento argument se sype jako písek. Vůbec jsem vám neřekl, co si myslím o létání letadlem a nebo obecně o ekologii a vy mě nazvete pokrytcem. Jak můžete někoho nazvat pokrytcem, když nevíte, jaký je rozdíl mezi tím, co si myslí, říká a tím, co dělá?
Vaříte z vody a já prostě nepřistoupím na vaší zlehčující a zavádějící argumentaci. A když na vaši argumentaci někdo nepřistoupí a nebo ji třeba nepochopí, tak jej pro jistotu začnete znevažovat. To je ubohé, "milý" pane. A víc se s vámi bavit nebudu, nestojíte mi za to - je to stejně zbytečné mrhání prostředků, jako těžba Bitcoinu.
Aha, takže jsem se měl proklikat horou marketingových blábolů? ????
A ano, trvám na tom, že první link byl naprosto mimo a druhý víceméně s tím, že tam slibují CBDC, který "jednou přijde, a bude tu žůžo!"
Chtěl jsem po tobě ocitovat to, nač jsi reagoval poněkud posměšným tónem, tvůj red herring nezabral, sorry. A nemyslím si, že jsi méně chápavý. Koukni se na mou otázku, a sám si (pokud možno čestně) zodpověz, zda je to náhrada, protože ten tebou odlinkovaný text jasně praví, že není.
Budoucnost je ve všem možném, aluminiu, autech na baterky, nebo třeba klidně tom blockchainu. Takových jásavých článků o růžové budocnosti toho či onoho jsem už četl... Realita ovšem bývá jiná, a takové věštění ošidné.
Že je crypto ponzi, o tom není žádná pochybnost. A ano, jsem starý, zhrzený ajťák, jestli ti to udělá dobře. ????
Ty jsi ten kdo je tu mimo, ty jsi tu začal s VISA a, MC, ne já... tak jsem ti dal linky ohledně blockchainu přímo z jejich webů, tedy schválně zdroje o kterých mluvíš ty sám. Sám ze sebe děláš vola.. když přestože vidíš, že ty společnosti nabírají blockchain týmy a mají stovky nových blockchain patentů, tak ty tvrdíš, že jde jen o cituji: "jen kecy o tom, že můžeš nakoupit klasické crypto za pomoci MC a VISA." Aha a na co tedy myslíš, že dělají ty patenty lol?
Zesměšňuješ tu koncept CBDC, přitom sám dáš odkaz na článek ČNB, kde se píše, že podle průzkumu mezi světovými centrálními bankami už 80% z nich dělá výzkum zaměřený na CBDC a 10% už má pilotní projekt.
https://www.kurzy.cz/zpravy/601824-cinsky-digitalni-juan-se-vyviji-neuveritelnou-rychlosti-a-zvysuje-svuj-naskok-pred-ostatnimi-staty/
Dál jsi na můj dotaz ohledně CBDC opět neodpověděl, protože jsi lhal a píšeš jen nějaký drmolení, který nemá hlavu ani patu.. takže opakuju, tvoje "prakticky jednoznačně je odmítnuto použití distribuovaného blockchainu" byla jasná lež.
Že jsi tu vyhlášená konzerva, pro kterou je vše problém a vše je neřešitelné a veškeré inovace jsou k ničemu, to je tu známé. Ano.. tohle je přesně Tydýt https://www.youtube.com/watch?v=Ut3m9OK1c7Y
Projdi si celou diskusi, zkus udržet kdo na co a koho reaguje.
Odpovědi jsem nedostal, takže to beru tak, že nemáš čím argumentovat.
Já se držím klasického systému KISS, který vždy funguje. Dnešní doba je plná žvanilů, kteří mají plnou hubu buzzwordů, ale když přijde na věc, neudělají nic, kromě toho že najmou "odborníky" z Indie. Živím se prací v IT, za svou práci zodpovídám a ručím. A tak když se ptám já na jednoduchou otázku, čekám konkrétní a srozumitelnou odpověď. Pokud mi dodáš jen krasožvásty pro pitomce, sám se do této skupinky zařadíš.
Snažil jsem se s tebou jednat slušně, ale dostalo se mi opakovaně jen osobních urážek. Je smutné zjistit, že jsi jen další crhovatý maudit a nemá smysl s tebou ztrácet čas.
Nemám co číst, já se v threadu neztrácím - narozdíl od tebe. Ale chápu, plácl jsi tu kravinu a byl jsi tu jednoznačně usvědčen ze lhaní. Ne každý má na to uznat, že plácnul blbost a vzít to zpět. Ty na to prostě nemáš, ok. Na žádný můj argument nejsi schopen reagovat a nereaguješ, protože prostě nemáš jak. Ty společnosti najímají blockchain odborníky, řeší CBDC, chrí mraky nových blockchain patentů a ty blekotáš o tom, že vše je to celé jen o tom jak koupit crypto kartou. Lmao! Na to asi fakt není co říct. :D
Pak dáš vlastní link na ČNB, který popírá to co jsi tu tvrdil. :D To už beru jen jako perličku na konec. ;)