Osmijádrové procesory Coffee Lake mají spotřebu 80 nebo 95 W, Intel prozradil TDP

25. 5. 2018

Sdílet

 Autor: Intel

Tento týden se objevily na internetu nové stopy osmijádrového procesoru Coffee Lake, který by Intel měl chystat k uvedení pravděpodobně v závěrečné čtvrtině roku, nejspíš už jako Core i7-9700K. Úniky v databázi Sandry ukázaly, že frekvence těchto procesorů by mohly být minimálně 3,1 GHz v základu. Aby se ale dalo lépe odhadnout, co od těchto CPU čekat, k tomu nám dosud chyběla podstatná informace. A to jaká bude jejich spotřeba. Pokud by Intel chtěl zachovat TDP 95 W (jako má Core i7-8700K), pak by logicky při stejné spotřebě na jedno jádro připadal menší „rozpočet“ než u šestijádra. A tudíž by bylo nutné nasadit nižší napětí anebo i nižší takty. Naopak pokud by bylo TDP zvýšeno, tak by se tento faktor nedostavil a tudíž by výkon jednoho jádra mohl být zachován a celé CPU ve vícevláknové zátěži mohlo být rychlejší.  

„8C CFL-S“ bude 95W a 80W

Nyní máme konečně vodítko k tomu, která varianta nastane, a vypadá to, že Intel zvolil první z nich – tedy zachování 95W TDP. Na webu společnosti se totiž v technických dokumentech týkajících se testování a validace procesorů z hlediska kompatibility, spolehlivosti a chlazení/spotřeby objevila zmínka právě k osmijádrům Coffee Lake. Poznámky k nové revizi dokumentu uvádějí, že byly přidány informace pro dvě nová „8C SKU“ (osmijádrové modely produktu). Má jít o „8C CFL-S“ (CFL-S znamená desktopové Coffee Lake pro socket LGA 1151), která mají mít TDP 95 W a 80 W.

Dokumentace Intelu prozradila, že osmijádrová CPU Coffee Lake mají mít TDP 95 W a 80 W (Zdroj: Computer Base) Dokumentace Intelu prozradila, že osmijádrová CPU Coffee Lake mají mít TDP 95 W a 80 W (Zdroj: Computer Base)

Z tohoto nutně nevyplývá, že nebudou existovat třeba ještě 110W nebo 125W modely, ale zatím o nich informace chybí. Pokud by 95 W platilo i pro nejvyšší model Core i7-9700K s odemčeným násobičem, bude Intel muset skutečně omezit spotřebu připadající na jedno jádro. A to ať už agresivnějším tříděním nejlepších čipů (takže bude moci použít nižší napětí), dalším vylepšením výrobního procesoru (u Core i7-8700K je použita varianta 14++, toto by tedy už mohlo být 14+++), nebo právě určitým snížením taktů. Na druhou stranu: pokud je TDP stále stejných 95 W, měla by být dobrá šance, že osmijádra zůstanou kompatibilní se současnými deskami.

Druhá 80W hodnota pravděpodobně neplatí pro zamčené modely osmijader, jak by se asi dalo čekat. V běžném PC desktopu taková hodnota není používána, Intel ale takovéto TDP stanovuje pro Xeony určené pro desktopový socket (platila například pro modely generace Kaby Lake). Tedy procesory dříve označované Xeon E3-1200, nyní by zřejmě měly být přejmenovány prostě na Xeon E. Prozatím bych tedy počítal s tím, že 80W TDP budou mít právě osmijádra Xeon E.

bitcoin školení listopad 24

Roadmapa AMD a Intelu pro desktop dle Bluechip Computer (via VideoCardz) Roadmapa AMD a Intelu pro desktop dle Bluechip Computer. Osmijádra Coffee Lake by dne ní měla vyjít v čtvrtém kvartále letošního roku (via VideoCardz)

Úspornější verze?

Šestijádrové Coffee Lake Intel dostal také do kategorie 65W spotřeby (nehledě na to, že desky s „enhanced“ turbem je nechávají hodnotu TDP překročit). Informace o 80W a 95W TDP ale neznamená, že se to u osmijader už tentokrát nepodaří. Intel by přinejmenším mohl nabízet nějakou verzi se sníženou spotřebou, například jako je řada T, v níž má nyní 35W modely šestijader, byť se značně nízkými základními takty ( například u i7-8700T je to 2,4 GHz). Taková vysoce úsporná osmijádra by pak mohla být třeba 45W nebo právě 65W.

Pokud bude každopádně Core i7-9700K mít oficiální TDP 95 W a tato hodnota nebude jen na papíře, pak by asi mělo mít nižší základní takt než šestijádro Core i7-8700K. Jako spodní hodnota by se asi dalo čekat 3,2 GHz, což je základní takt 65W Core i7-8700. Na druhé straně je pravděpodobně strop 3,7 GHz jakožto základní takt i7-8700K, ale asi by spíš mohly nastat hodnoty 3,4–3,5 GHz. Turbo by nemělo být přítomností více jader ovlivněno, takže lze zřejmě čekat 4,8 GHz, pokud ne víc. Přetaktovávačům ovšem asi tyto výchozí frekvence nebudou příliš vadit a důležité bude, kam se dostanou takty při přetočení čipů. Teoreticky by frekvence mohla omezovat vyšší spotřeba a teplovodivá pasta, Ale čip s osmi jádry bude mít o něco větší kontaktní plochu (pokud Intel nevypustí GPU), což by negativní vliv vyšší spotřeby a tepelného výstupu mělo zčásti vykompenzovat.