Jenže jak často potřebuje člověk záložní GPU? Já ho nikdy (to jest asi 15 let) nepotřeboval a kdyby náhodou, vždy se dnes dá rychle schrastit něco provizorního. Tedy zabírá tam spoustě lidí místo a navyšuje výrobní náklady i pořizovací cenu zcela zbytečně. Proto jsem pořizoval dřív i5-3350P, byť se domnívám, že šlo zkrátka o kusy s vadným GPU, které udali zájemcům zkrátka s deaktivovaným GPU.
Asi takto: Já se domnívám (pokud není Kaby-G model pro jednoho konkrétního zákazníka jménem Apple, což by byl zásadní fakt, který by na celou anabázi vrhnul jiné světlo), že implementace jednoho "přechodového" modelu nedává vůbec žádný smysl. Pro Intel to znamená nutnost podpory tohoto "slepence", bez jakéhokoli výhledu do budoucnosti a na kontinuitu. Kromě toho, Intel k takovému ojedinělému kroku nic nenutí, výkonově má podobné modely (Iris/IrisPro), se kterými by se dalo vydržet ještě nějaký ten rok, než by Koduri uvedl něco nového.
Takže já si dovolím tipnout, že "GCN" v Intelu zůstane, nicméně se změní paměti, místo HBM přijdou vlastní HMC, případně dojde výhledově k plné integraci do CPU, případně dalším úpravám podle Intelu.
Je to tak, ten křemík tam je, jenom neaktivní.
Jinak je třeba myslet na to, že hodně i těch čtyřjader (teď šestijader) jde do kanclových firemních PC bez samostatných GPU. Teď když Ryzen tu grafiku nemá, tak je vidět, že to určitej problém je - hlavně pro použití v OEM sestavách, ale někde i pro normálního uživatele, kterej samostatnou kartu nepotřebuje (nepočítám do toho hráče).