Je asi docela dobře známo, že současný nový hardware si úplně dobře nerozumí s operačním systémem Windows 7. Absence ovladačů komplikuje jeho instalaci a Microsoft se rozhodl, že procesory novější než ty s architekturou Skylake u Intelu (a Excavator u AMD) už pod Windows 7 nebude vůbec podporovat. Instalace tohoto OS na novější platformy byla od té doby plaváním proti proudu navzdory podobným bariérám. Nyní ale přichází překvapení. Intel dosavadní přístup otočil, a jen nějakého půl druhého roku před kompletním koncem podpory sedmiček hodlá vydat speciální čipset pro současná CPU Coffee Lake, s nímž budou základní desky opět plně kompatibilní s Windows 7, aniž by bylo třeba si upírat nejnovější procesor.
H310 R2.0
Intel zdá se hodlá pro Windows 7 vytvořit speciální platformu v rámci procesorů Coffee Lake a desek s čipovými sadami série 300. Tímto útočištěm budou speciální desky založené na zvláštní revizi lowendového čipsetu H310, která by se mohla označovat H310 R2.0 nebo možná H310C (informace se liší). Desky s tímto čipsetem, které už údajně má přichystané například Asus a Gigabyte, budou mít od výrobců oficiální podporu pro Windows 7.
Výrobci pro takové desky budou dodávat ovladače kompatibilní s Windows 7 pro řadiče SATA/NVMe (Intel Rapid Storage), pro řadič USB 3.0 a také pro rozhraní Intel Management Engine. Také další přídavné komponenty na deskách jako Ethernet, bezdrátová konektivita a integrované audio budou muset mít ovladače pro Windows 7. Tyto ovladače patrně stále bude třeba manuálně integrovat do instalačního média, ale poté už by mělo být vše s oficiální podporou a už ne „na divoko“.
Ovladače pro integrované GPU nebudou?
Jedna výjimka z této podpory ovšem bude. Intel zdá se nevydá grafické ovladače pro integrované GPU procesorů Coffee Lake, což je škoda, protože zrovna na platformě H310 by asi s integrovanou grafikou chtěla řada uživatelů fungovat. Takto bude třeba buď používat nějakou samostatnou kartu, pokud se teda nepodaří oficiální ovladače nějak modifikovat.
Nevýhodou toho, že bude „W7-friendly“ platforma založená na čipsetu H310, budou ještě některá další omezení, které lowendové čipsety Intelu kvůli politice tzv. „segmentace“ mají. Desky s čipsety H310 mohou mít jen dva sloty pro paměti DDR4 a také jsou linky PCI Express z čipsetu omezené jen na PCIe 2.0 s poloviční rychlostí, což se týká i slotů M.2 pro SSD (PCI Express 3.0 ×16 z procesoru bude muset být osazen grafikou). Čipset H310 také neumí USB 3.1 na rozdíl od B360/H370, nepodporuje cachovací moduly Optane Memory a dovoluje připojit naráz jen dva monitory (i pokud má deska tři výstupy). Ovšem k integrovanému GPU stejně schází ovladač pro Windows 7, jak už bylo řečeno.
Situace s Windows Update není známá
Zatím ale není známo, jak se k věci postaví Microsoft. Ona nepodpora Windows 7 nebyla totiž iniciována jen výrobci procesorů a desek. Microsoft explicitně neposkytuje podporu pro novější CPU, ve Windows Update je detekuje a odmítá v počítačích s nimi instalovat aktualizace a opravy. Není jasné, zda udělí Microsoft platformě H310 R2.0 po dohodě s Intelem výjimku z tohoto pravidla. Pokud ne, bude ona nově poskytovaná podpora taková poloviční, protože k aktualizacím se dostanete jen skrze hacky (a vyhýbat se aktualizacím není kvůli promořenosti internetu bezpečnostními hrozbami rozumné).
Desky platformy H310 R2.0 pro počítače s Windows 7 mají již na svých webech Asus (Prime H310M-D R2.0, Prime H310M-E R2.0, Prime H310M-A R2.0, Prime H310M-K R2.0) a Gigabyte (H310M DS2V 2.0, H310M S2 2.0, H310M DS2 2.0, H310M H 2.0) a skutečně k nim také nabízejí ovladače pro Windows 7. Dva modely (C.H310M-E V20, C.H310M-E D3 V20) bude nabízet také čínský Colorful, jehož výrobky u nás ale sotva najdete.
Bezpečnostní záplaty už budou pro W7 jen necelý rok a půl...
Pokud se vám tato možnost zalíbila, budete asi mít v dohledné době mít příležitost opět postavit PC, na kterém máte garantovánu funkčnost Windows 7. Je ale třeba upozornit, že tento systém je už na trhu devět let a to znamená, že už pro něj Microsoft bude vydávat opravy (respektive v této fázi podpory již jen bezpečnostní záplaty) jen po krátký čas. Poslední mají vyjít v lednu 2020, tedy za necelý rok a půl. Budete tedy pořizovat počítač na poměrně krátký čas, po kterém stejně budete muset upgradovat na novější systém. Osobně bych řekl, že uchylovat se k tak krátkému odkladu nevyhnutného se nevyplatí, spíš bych si to rozmyslel a zvážil, zda není lepší přejít na novější OS rovnou. Pak nebudete muset řešit problémy s integrovanou grafikou a také nebudete muset kupovat lowendovou desku s výše zmíněnými omezeními. Tento vstřícný krok milovníkům tradičnější podoby Windows asi měl větší smysl, pokud by byl podniknutý dříve. Asi je ale možné, že o tuto možnost mají zájem firmy, které případně budou ochotné platit Microsoftu za speciální prodlouženou podporu.