Hezke, jak s tou "oxidaci" vys;li ven az ted, v momente, kdy to na ne prasknul GNX :)
Dalsi vec je, co z toho, co Intel tvrdi je pravda a jestli je to cela pravda. Na zacatku taky preci tvrdil, ze vsechno je v poradku a chyba je u OEM vyrobcu...a ted tu mame potvrzenou oxidaci, chyby v mikrokodu, spatny algoritmus napajeni CPU, a kdo vi co jeste..
24. 7. 2024, 10:49 editováno autorem komentáře
Myslím že úplně "vsechno je v poradku a chyba je u OEM vyrobcu" nikdy úplně netvrdili, po většinu doby měly tu pozici "Intel ví o reportech problémů a vyšetřuje je".
To nastavení spotřeby na doporučené hodnoty byl asi krok, který udělali kvůli tomu, a pro potřeby testování těch CPU při reklamacích a asi taky doufali, že to někde pomůže, ale přímo směrem k veřejnosti myslím neřekli, že je to *příčina* (internetoví fanoušci to ale dělali za ně, jak jsme viděli, že...). Bylo to trošku implikované jako možný zdroj některých problémů (ale ne výslovně jako základní příčina všech těch problémů) v interní komunikaci s výrobci desek, ale to pak korigovali a řekli, že to tak nemysleli (tady byla chyba v tom že nebyl otevřenější a že něco řešili s výrobci desek, ale směrem ven "lidem" nic neříkali).
Jiná věc teda je, že uběhlo 5-6 měsíců (nebo déle, tipuju, že interně měli známky rozvoje toho problému dřív, než byl únor 2024) po který od nich o té reálné příčině nebyla žádná informace, což je fakt dlouho, i v případě, že to byl holt poctivý přístup a fakt ještě příčinu doteď neměli vypátranou.
<hr />
Taky by mě nepřekvapilo, kdyby se na tom podílelo víc podobných problémů nebo souhra nedokonalostí a nedotažených věcí. Moore's Law is Dead tvrdí, že Raptor Lake šel od začátku návrhu až do tapeoutu v rekordním čase a že si na tom lidi v Intelu zakládali, ale je to možný zdroj problémů. Těžko říct, jak podložené to je, protože v téhle situaci si něco takového člověk snadno vyspekuluje a bude to vypadat velmi pravděpodobně.
K tomu dohadu, že to nemusí být ještě plně vyřešené svádí to, jak vágně je ta nová zpráva o řešení formulovaná a jak nejistě to zní. A taky že to uveřejnili téměř na fóru a ne s větší publicitou v nějaký tiskový zprávě... Ale to nemusí tolik znamenat.
Možná, že je to nejistě formulované proto, že testování pořád pokračuje. Je možné, že po téhle opravě se fakt zjistí, že ten problém utnula.
Ovšem v praxi budou pořád dál nalézány vadné procesory, protože řada kusů je latentně odrovnaná a jen se čeká na to kdy se to projeví, což tahle oprava neumůže vyřešit. Tj. i po jejím distribuování v BIOSech se budou dál objevovat projevy a reklamace, i když bude chyba způsobující ty problémy vyřešená.
24. 7. 2024, 13:24 editováno autorem komentáře
"Myslím že úplně "vsechno je v poradku a chyba je u OEM vyrobcu" nikdy úplně netvrdili, po většinu doby měly tu pozici "Intel ví o reportech problémů a vyšetřuje je"."
.. no bohuzel tvrdil, minimalne v jeho prvnim vyjadreni, to hodil na OEM, i kdyz nepotvrdil,z e je to 'jedina chyba'. Tady to rtezebira GNX
https://youtu.be/b6vQlvefGxk?t=1293
GNX ma k tomu nove video..
https://www.youtube.com/watch?v=OVdmK1UGzGs
spousta otazek zustala intelem nezodpovezenych
bude se to řešit stylem zametání pod koberec, aneb vydání několika opravnych patchů mikrokodu, novy bios, a hotovo
ja si myslim, ze "nieco" zamerne zanedbali a s pristupom "to pojde, zaruku vydrzi" vydali rychlejsie a potom este rychlejsie procesory. Nevydrzalo...
(Následující jsou spekulace:)
To "rychlejší" mohlo znamenat jak vyšší frekvence, tak rychlejší vydání. Je možné, že to je spousta drobných problémů. Ne nějaká jednotlivá chyba, kde evidentní bug v kódu vede k chybě při nastavení napětí. Třeba je to tak, že jejich systém řízení napětí celkově byl nevyhovující pro řízení spotřeby a napětí tak komplexního a tak žravého procesoru, jako je Raptor Lake.
Ten systém byl asi převzatý z Alder Lake a z ještě starších CPU, ale je možné, že už nebyl dostatečně pružný, nebyl schopný dostatečně rychle reagovat, a neměl dost zpětné vazby z čipu (jako jsou senzory moniturující proudy, teploty a napětí přímo v čipu). Něco jako když Ariane 5 vybouchla proto, že použili nevyhovující řídící jednotku z Ariane 4, ale ten rozdíl v potřebných a v reálných schopnostech toho řídícího softwaru byl míň výrazný.
Proto to také možná trvalo tak dlouho opravit, protože to nebylo nalezení jednoduchého bugu, ale, ale bylo to mnohem těžší ověřování arevidování celého toho softwarového modulu. A jestli jsou ve hře věci jako že čip nemá tak dokonalé senzory, aby si byl jistý tím, jaká napětí má na různých místech čipu a musí to částečně odhadovat (a to je fyzická limitace čipu), tak je možné, že ty problémy jdou omezit, ale ne úplně vyloučit, protože víc software už udělat nemůže.
Holt to může být hodně komplexní systém příčin a problémů. Jednodušší věc by byla asi opravena rychleji.
24. 7. 2024, 13:35 editováno autorem komentáře
Degradace křemíkových obvodů až tak neobvyklá. Intel měl v minulosti řadu průšvihů, v nedávné minulosti to bylo selhání několika generací Atomů architektury Silvermont (Avoton, Bay Trail, Airmont) a předtím byly potíže u čipsetů 6x (Sandy Bridge), kde byla svolávačka kvůli degradujícím SATA portům. Oboje degradovalo na default nastavení, ostatně procesory ani nešly přetaktovat a u čipsetu to nedává smysl.
Problém konkrétně u čipsetů Cougar Point spočíval v tom, že na transistor bylo aplikováno nepřiměřeně velké napětí a časem mohlo dojít k významnému zvýšení leakage current, takže po určité době transistor už jen prosakoval a nebyl schopný držet logické stavy - https://www.anandtech.com/show/4143/the-source-of-intels-cougar-point-sata-bug. U Raptor Lake to může být podobné a nemusí teoreticky jít ani o napětí z motherboardu, může to být nějaká změna zavedená vůči Alder Lake např. v souvislosti s úpravami čipu (víc cache, víc e-cores), kdy byla přidána nějaká logika a ta má neadekvátní charakteristiky napětí.