Rozdil je asi v tom, jako ze v CR se mluvi cesky a v USA anglicky. Rozdil je prave v rozdilu cestina/anglictina. Jinak doporucuju udelat domaci ukol a precist:
https://www.root.cz/clanky/od-logickych-obvodu-k-mikroprocesorum/ -- rozcvicka
https://www.root.cz/clanky/cinnost-mikroprocesoru-aneb-jde-to-i-bez-trpasliku/ -- gro
Samozrejme. Proc by intel investoval do nekoho kdo se mu cpe do zeli? Naopak je potreba podporit ty kdo se do zeli cpou armu. Velmi dobry tah.
Jinak nevim jestli se to tady na tom webu psalo, ale intel planuje v roce 2022 uvest na trh vyvojovou platformu s jadry P550 od SiFive. P550 jsou dle marketingu asi na urovni Cortex A75. Cele to ma byt na procesu Intel 7. Intel pouzije P550 jadro a svoje vlastni bloky pro memory radice a pcie, takze to bude skutecny intel risc-v hard-core. Intel to dela jako reklamu pro svoje zakaznicke sluzby ve kterych planuje prodavat i cast sve vyrobni kapacity tretim stranam.
Cili to co se bude dit bude s pohledu zapasu Intel/ARM/RISC-V velmi zajimave...
Původně snad RISC měla být funkčně redukovaná instrukční sada, která bude většinu instrukcí vykonávat v jednom taktu s tím, že komplexnější instrukce budou v překladačem nahrazeny sadou jednodušších. Proti tomu CISC procesory snad poskytovaly komplexní instrukce z nichž pouze některé se vykonávaly v jednom taktu. V současnost je výkon v x86_64 na bedrech mikroinstrukcí (do nichž jsou CISC instrukce za běhu v CPU překládány). Na druhou stranu dnešní RISC CPU (např. ARM) poskytují i složité instrukce, které se nejspíš nevykonají za jeden takt. Takže rozdíl bych dnes viděl především v barevnosti propagačních materiálů.
X86 je v podstatě hybrid RISC a CISC. Rozdíl mezi RISC a CISC je asi jako mezi angličtinou a čínštinou (pomiňme nějaké dialekty). V angličtině vám stačí stačí znát znaky a až z ... tedy ani ne 30 znaků a dokážete s nimi utvořit jakékoli slovo, jakoukoli větu, doslova napsat román. CISC je v podstatě jako čínsština. Pro každé slovo máte zvláštní znak. A pokud chcete něco napsat, tak těch znaků musíte znát tisíce. A to je obrovský rozdíl. Na jedné straně velmi jednoduchá sada jednoduchých instrukcí, ze kterých postavíte v podstatě cokoli. Na straně druhé složité instrukce dělané na tělo pro specifickou funkci.
x86 svět je dnes kombinací CISC a RISC, kdy pracuje se složitými instrukcemi tedy jako CISC ... tak aby dokázal dělat prakticky cokoli, ale ty si nakonec stejně interně překládá do základních instrukcí jako RISC ... aby to dokázal dělat efektivně a neplýtval křemíkem.