otevření výroby pro externí klienty je jistě vítáný krok od Intelu, protože každá konkurence na trhu je dobrá, takže v tomto ohledu za mě palec nahoru.
Jak se podaří dodržovat termíny a dostupnost jednotlivých procesů je ovšem věc druhá, většina z původních pruduktů Intelu se totiž nakonec ( z časových důvodů ) bude vyrábět u TSMC, takže i pro potenciální klienetelu, která spěchá na novější proces může toto představovat jistý problém, na druhou stranu větší výběr přináši i větší cenovou variabilitu, takže ve výsledku to bude pro všechny strany plus.
Intelácké měrné jednotky....
Jasně, nedají se srovnávat s výrobním procesem konkurence, dokonce už ani nereprezentují velikost tranzistoru nebo čehokoliv jiného, jen nám říkají že produkt je vyroben něčím lepším než předchozí generace. Ale i tak je to směšné.
Uveďme si to do kontextu,
14++++++nm = později přejmenovaný na 10nm (později 10nm SuperFin) = a ten byl dále přejmenován na Intel 7
A právě Intel 7 je označován jako 7nm
Zajímavé jak bez jakéhokoliv výrazného pokroku dokáže jeden a ten samí proces skočit z 14nm na 7nm
Pokud tedy vezmu stejný postup a rozložím značení výrobních procesů, tak 14A --> ~2,5nm --> ~5nm
Ono by to tak i odpovídalo spotřebou ,
vemte si dnešní 14.gen CPU kolik žere a to je právě výše zmíněný Intel 7 proces (14900KS - 410W)
čistě teoreticky kdyby jste přetaktování 1-2 gen. Ryzenů na 6GHz tak vám taky budou žrát 400W
Intel se prostě od doby 14nm procesu pohl jen nepatrně a vše kompenzuje výškou uvolněné spotřeby a větším křemíkem s více jádry a roky laděnou architekturou, žádné inovace, žádné nové architektury jader, všechno je jen refresh