No ja pockam na novy Ryzen a pak se uvidi. S AM4 mam dobre zkusenosti. Na me desce na tom jel Ryzen 1000.3000 a ted 5600x. Vydrzela dlouho a jeste chvilku vydrzi. Proctu recenze novych Intel i AMD s AM5 a pak se rozhodnu.
Dlouhy roky jsem mel Intel (Sandy Bridgwe i7@5gz, Ivy Bridge@ 4,8, Haswell@4,8, Kaby Lake@5,2-Delid cpu) protoze amd stalo za hovno. Pak se to otocilo a uz nejaky patek ficim na Ryzenech.
Je to fajn kdyz je z ceho vybirat. O AMD uz strach nemam, drzim Intelu palce at je poradna nabidka.
Nanometry me nezajimaji, dulezity je cpu vykon.
Uz ked ma procesor vykonne jadra a potrebuje pomoct s multi-thread zatazou, tak radsej by som bol keby sa pouzili tie male jadra z grafiky - nieco na styl OpenCL.
Keby sa urobil nejaky univerzalny prekladac co by vykonaval CPU kod na grafickych jadrach :) ...
Ked zacinalo OpenCL tak som mal velke ocakavania ako to bude kazdy sofware pouzivat no nejak to upadlo. Viem ze niektore antivirusy to pouzivali.
Desktopová CPU teď dle mého tak zajímavá nejsou, tam je dostatek výkonu už několik let. Zajímavý bude boj na poli laptopů v CPU, iGPU výkonu a spotřebě.
Já jsem zatím viděl nějaké prvotiny recenzí vyšších Ryzen 6000 modelů, které celkově nevypadaly zle, ale třeba u učůrávání recenzenta nad výdrží přehrávání youtube jsem se zasmál (moje M1 v tomto případě vydrží pětkrát tolik :-D). No uvidíme, vo předvede Intel.
šOdborníkom na procesy tu unikajú 2 detaily.
Intelov 10nm síce mal podľa Intelu lepšiu densitu ako ostatné 7nm, ale Intel 7 je 3x relaxovaný proces čo u Intelu znamená vyšší výkon ale za cenu nižšej density (aby mohli tranzistory "dýchať" :D) Čiže Intel 7 bude papierovo na úrovni 7.5-8 nm
Druhý detail je že Alder je pomerne veľký. 8+8 s malou grafikou má až 215 mm2, takže reálne dosahovaná densita bude ešte viac vzdialená papierovým hodnotám ako na 14nm.
V desktopoch mal Intel zvyčajne procesory okolo 120mm2 a cez 200 šli len "špeciality" ako napríklad Rocketlake. A fakt že je Alder taký veľký naznačuje, že Intel 7 je buď masívny downgrade 10nm, alebo dokonca masívny upgrade 14nm (pridané SAQP a podobne).
Ťažko uveriteľné, ale Intel pred rokom uviedol nový 22nm ktorý mal podobné vylepšenia.
Bohužiaľ oficiálne nič nevieme pretože Intel žiadne detaily neprezradil...
"počet velkých jader P-Core (které díky HT poskytují dvě vlákna) zůstane na osmi"
Z hovna bic neupletes. Protoze se jiz neda ziskavat prilis vykonu navic jen prechodem na lepsi vyrobni proces a protoze pocet vykonnych jader zustava stejny, nelze pomyslet na vice nez kosmeticke navysovani vykonu.
S hodnocenim oproti konkurenci bych ale radeji pockal na tu konkurenci. I AMD je na tom totiz podobne.
Stachuju:
intel 10nm = 100,76 milionů.
TSMC N7FF = 96,5 milionů.
Proč TSMC pojmenovala svůj proces 7nm ?
nastuduj si zdroje, než tu začneš někoho označovat za lháře, že přeznačil svou řadu aby někoho zmátl.
https://cs2.wiki/wiki/10_nm_process
https://cs2.wiki/wiki/7_nm_process
S OpenCL a akcelerací na GPU je to těžké - zátěž musí hodně sedět tomu, jak je procesor (tady GPU) strukturované, což znamená, že musíte mít hrozně moc threadů, které by ale ideálně měly dělat všechny totéž (aspoň v nějakých skupinách třeba 64) a pak ještě problémy s lokalitou dat, větvením.
Mylsím, že u většiny SW projektů se prostě přijde nebo už přišlo na to, že přiohýbat tu úlohu tak, aby to dobře fungovalo na GPU, stojí hrozně moc energie a pak se ještě dlouho řeší problémy s tím, aby to bylo stabilní a nemělo nějaké problémy. A problém je, že váš kód neběží přímo na železe, ale nejdřív prochází přes softwarovou vrstvu ovladače/překladače, takže je tu potenciál k tomu, že se to bude u uživatele chovat jinak, než má...
A často se tím ohýbáním ztratí část toho výkonu, který by to GPU přineslo. Takže to nakonec často moc nemá smyslu, protože to dá hrozně práce a získáte zrychlení, které dožene o generaci novější mnohovláknový procesor i bez komplikací s programováním GPU.
Někde ten charakter úlohy sedí GPU dobře a tam to smysl má a prosadilo se to: jednoduché, ale velmi masivní výpočty jako je těžba kryptoměn (...), filtrování obrázků a videa a Photoshopech a podobně. Jinde se to zkusilo a asi se tam ukázalok že to není dobrá cesta (enkódování/dekódování videa, kde to byla slepá ulička - smysl má to dělat buď na CPU, nebo na specializovaném obvodu).
Ne že by akcelerace na GPU zapadla a byla slepá ulička, ale asi nikdy nebude všude. Počet programů, kde se to bude dát využít, bych čekal, že bude růst spíš pomalu (tím tempem jako dosud?).
Přesto jde o původní 10nm proces, marketingově přejmenovaný. Intel přesně počítá s tím, že když 10nm proces pojmenuje Intel 7, že to jednodušší lidi pochopí jako 7nm. Kdyby to nazval Intel 3, tak by se o tom psalo jako o 3nm procesu. A o to tady jde - ať už jsou vlastnosti toho procesu jakékoli, je ho jméno je úmyslný vychcaný podvod.
Mimochodem, ty nanometry původně měly udávat tloušťku hradla tranzistoru. Jenže u různých nových tvarů hradel už to opravdu ztrácí smysl.
Ano, je to tak. Jsem blazen do hw. Tech cpu bylo i vic, nevypisoval jsem vsechny. A jedna se jen o moje PC. Jinak komentar dole to trefil. Mame doma 4x pc a z toho je jedno (moje) herni, kde potrebuji maximalni vykon.
Me strasne bavi zkouset nove veci a hledat jejich limity. Pokud mam penize, kupuji cpu kazdy refresh, nebo novou radu.
Pokud se redakce nebude zlobit, uvedu zde odkaz na to co me bavi a povedlo se mi to i vydat:
https://pctuning.cz/article/amd-ryzen-1700-pretaktovani-a-rychlejsi-ram-v-praxi
Ale venuji se i upravam grafickych karet. Dosud moje NEJ "maso" :)
https://pctuning.cz/article/titan-x-12gb-projekt-maximalni-vykon-povolen?chapter=10
Radek Holeček a spol. je mi jedno jestli je proces Intel 7 lepší než 7nm u TSMC ve skutečnosti je to prostě přeznačený 10nm a o to mi jde.
https://www.cnews.cz/intel-plan-vyrobni-procesy-7nm-4nm-3nm-20a-18a-technologie-precislovani-ribbonfet-powervia
https://www.cnews.cz/intel-pry-chysta-preznaceni-vyrobni-procesy-nanometry-prumyslovy-standard/
tak to dopada kdyz lide chteji pc za 15-20k neuvedomuji si ze za dalsi rok dva bude treba opet upgrade, pri vetsi investici zase pc vydrzi dele... ted mam pc 3 roky a stale v pohode a hadam ze jeste dlouho v pohode bude ano bylo to I9 + 64GB ram, a pak jeste grafika, ale neni treba zatim nikde pridavat.
Vyrobni proces Intel 7 je pojmenovany podle jejich nejvetsiho konkurenta TSMC, nebot proces Intel 7 je velmi podobny jako TSMC 7nm!
Protoze zaroven je Intel 7 shodny se starsim Intelovym procesem Intel 10nm, rozhodl se Intel a nutno podotknout, ze zcela spravne, ze prestane jednotky uvadet, bylo by to matouci.
Kdyby nanometry měly udávat tloušťku hradla tranzistoru, tak Intelovský nebo Samsungovský 14nm proces by se měly označovat jako 8nm a TSMC by svým 7nm procesům měla říkat 6nm. A to nemluvím o tom, že před FinFET tranzistory byla ta hradla ještě užší, třeba Intelovský 65nm proces je měl jen 1,2 nm široká.
Ale chápu, že známý pomlouvač Intelu musel něco vyblít, co by znělo alespoň trochu věrohodně, že?
nemáte pravdu (pety, Nitram), intel 7 je rozměrově lepší, než tsmc 7, že to intel přejmenoval nebylo proto, aby to chápali ti "jednodušší", dotlačila je k tomu odborná veřejnost právě kůli tomu, že ti "jednodušší" si mysleli, že ten Intel 10 je horší, než tsmc 7 ... když ti vadí tohle, proč ti nevadí, že tsmc nazývá svůj proces 7nm, když je parametrově horší, než Intel "10"?
Když to napíšou na krabici, tak tomu ti pomatení jedinci uvěří, reálné hodnoty nikoho nezajímají. Intel to umí marketingově prodat tak, že se pak tato individua jsou schopna hádat do krve, ampermetr je fake, throtlující tavící se cpu je fake, 10 nezávislých měření je fake, oni to četli v letáku od intelu a na krabici je to taky uvedeno, takže to je pravda. Se divím, že intel rovnou nepíše +300% výkonu, by některým praskl vývod.
Aha, vás nezajímá, jestli je něco lepší, ale vadí vám, že Intel přejmenoval svůj proces a to dřív, než na něm vydal nějaký čip. Proč ho přejmenoval si může každý vykládat po svém. Buď proto, že chtěl číslování srovnat s konkurencí, anebo prostě proto, že viděl, že proces Intel 7 je úplně jiný, než byly ty počáteční varianty 10nm procesu. Když se podíváte na ty první varianty a frekvence, kterých byly schopny dosahovat, je proces Intel 7 evidentně úplně jiný. Cannon Lake se doplazil na 3,2 GHz, Ice Lake s vypětím všech sil na 4,1 GHz. No a teď dá Alder Lake 5,5 GHz. Opravdu se vám ty procesy zdají stejné, že vám tak vadí to přejmenování? A znovu podotýkám, přejmenování předtím, než na daném procesu vůbec vyšel nějaký čip. Prostě to berte tak, že původně tomu Intel interně říkal 10ESF a ještě předtím, než s tím vyrukoval na trh to začal označovat jako Intel 7.
Já bych chápal, kdyby vám vadilo, že Intel vezme stávající proces, který je horší, než ten konkurenční a přejmenováním se snaží konkurenci dohnat. Ale on jednak ten proces je evidentně jiný, než jeho předchůdci a i evidentně není horší, než ten podobně označený konkurencí. Tak o co jde?
intel udělá něco dobře: "fuj! hnusnej intel, zas vymejšlí kraviny, AMD to zavádět nebude!"
intel udělá něco špatně: "fuj! hnusnej intel, zas to celé posral, kéž by zkrachoval, neumí vyrobit ani jeden čip dobře a má málo jader, vláken a výkonu a strašně moc TDP! fuuuujjj!!! "
AMD udělá něco dobře: "jupí super, AMD jede, je to špička na trhu, technologický leader, bez něj by jsme se nikam neposunuli, je úplně nejlepčejší firma na světě, která to dělá pro své zákazníky!"
AMD udělá něco špatně: "jupí super, AMD jede, je to špička na trhu, technologický leader, bez něj by jsme se nikam neposunuli, je úplně nejlepčejší firma na světě, která to dělá pro své zákazníky!"
Vy si ale mylite dojmy s pojmami, tu sa nejedna o to, ze by danny uzivatel musel upgradovat kazdy rok novy HW alebo ze by na to nemal...prave naopak, meni to zo zistneho dovodu, ze ho to bavi atd. niektori ludia nemaju pochopenie :D i9 fajn, ale stale je to 8-jadro, ja som napr. potreboval viac...podobnu zostavu vasej (s najlepsou 2080 Ti) som skladal znamemu zo SVK asi tak pred cca 3 rokmi za skoro 3000€, no nakoniec i tak skoncila rok a pol na to na bazare za +- 1520€ :D
A hold nemyslim si, ze mibfox potrebuje update kazde 2 roky...
ty rozměry jsou pořád k dohledání, v podstatě jsou všechny ty prosecy největších výrobců plus mínus podobné ... jak by je měli přejmenovat? Podle nejmenšího rozměru v tranzistoru, nebo podle největšího? Nejlepší by asi bylo podle "area", plochy jednoho tranzistoru, to se ale dostáváme zpátky k densitě a námítkám některých, že tranzistory mají rozměry 3, ne 2 ... pořád dokola ...
Ale to snad nemyslíte vážně "dotlačila je k tomu odborná veřejnost ". Tím říkáte, že už jsou na tom u Intelu tak špatně že se nerozhodují sami ale jsou ve vleku těch co označujete jako "odborná veřejnost". Intel to udělal sám a o své vůli protože to pro něho bylo výhodné.
Hlavně se ale mýlíte v tomhle. Právě ti lidé které označujete s despektem jako „jednodušší“ dokopali nepřímo Intel že neudává značení ale přejímá značení od TSMC. Inu už v Intelu nevedou ale jsou vedeni.
Ach jo nechápete, já jen upozornil na to že redakce označila proces Intel 7 za 7nm kterým není ale je 10nm++ jasně je stejně výkonný nebo lepší než 7nm od TSMC ale není prostě vyráběn 7nm ale jen 10nm++ . To že jsem napsal že je mi jedno že je výkonnější není myšleno jako celek procesoru za výkon jsem rád osobně mi je jedno jaký procesor mám v pc ale vadí mi že je špatně uváděn (označen) výrobní proces nic jiného v tom proboha nehledejte jde pouze o proces nic jiného.
Intel má všechno nejlepší, nejlepší nanometry, nejlepší výkon, nejlepší spotřebu, čím více tím lépe přece, takže 200W žeroucí TDP65W cpu je taky jen marketing pro jednoduší. Prostě to intel přeznačil, abychom to měli jednodušší. Sice chladiče pro 65W to nedávají, ale who cares, intel to má lepší, stačilo to napsat na krabici. Kupte si co chcete, ale je neuvěřitelné kolik "lidí" si dobrovolně vyhlazuje mozek, protože jim to nějaký marketing řekl.
Hřibe, pokud se já v tomhle mýlím, ty se mýlíš v každém slově, cos kdy řekl ... zbytečně se pouštíš do debat, o kterých nemáš ani páru ... děláš ze sebe hlupáka ... anebo neděláš ...
a teď povykládej o té výhodnosti, kvůli které to prý Intel sám udělal :D :D asi jim chyběly ty přimrdlé kecy, kterými tady vládneš ty a ve světě tobě podobni ... co si pamatuji, měl jsi plnou hubu keců kvůli značení 14nm, 14+, 14++, 14++++
@Radek Holeček
"Jste schopen pochopit, že neexistuje nic jako 7nm nebo 10nm proces?"
Proces s názvem 7nm samozřejmě existuje. Označuje jej tak jeho výrobce - TSMC.
Proces s názvem 10nm také existuje. Označuje jej tak jeho výrobce - Intel.
"Že oboje je jen a pouze marketingové označení?"
Není to jen marketingové označení, je to oficiální název a identifikátor. Stejně jako "Intel 7" a já osobně také nechápu, proč má autor potřebu vymýšlet nějaký svůj další.
Čímž se nezastávám Nitrama, protože jeho 1. příspěvek mi přišel, také jako vyhraňující se proti číselné změně v novém názvu u Intelího procesu, což předpokládám vyxvolalo následný flame.
P.S. Třeba je ten flame cílem. Normální zpráva a jak se tu pěkně rozjela diskuze :-(
@Simi nechtěl jsem vyvolat flame jen jsem napsal že redakce označila v tomto článku proces Intel 7 za 7nm a já napsal že to je špatně protože je to stále 10nm++ a ne 7nm no a už se to vezlo.
Jen sem přihodím toto ve spodní části článku je přesně napsáno to co jsem psal já o tom přeznačení a TOTO PROSÍM NENÍ POKUS O FLAME díky http://www.ddworld.cz/aktuality/procesory-cpu/intel-slibuje-velke-veci-na-poli-procesoru-meteor-arrow-a-lunar-lake.-splni-alespon-neco.html
@gogo1963 moc vtipné až na to že co je v tom článku je pravda psalo se o tom i jinde sleduji cca 15 webových stránek které čtu a na několika z nich to bylo čtu české i zahraniční a to neznamená že když zrovna ddworld často přehání neznamená to že nemůže mít pravdu jo a ten odkaz jsem poslal sám náhodou jsem to ráno pročítal a on to tam nahodil tak jsem to sem dal vložil jsem sem i článek z cnews.cz kde se o přeznačování také píše ale jak to tady čtu lidi evidentně nepřesvědčím i když mám pravdu a dodal jsem k tomu i potřebný materiál proto už končím protože se nemá cenu vyjadřovat k něčemu co ostatní popírají i když je to fakt takže ode mne je toto poslední komentář k tomuto článku.
Ano máš pravdu. Žádný výrobní proces Intel 7nm neexistuje. Pouze Intel 7.
Ano, toto by mělo být napsáno jinak aby to bylo správně.
Nicméně:
V podstatě toho se chtělo dosáhnout, aby se ty technologie srovnávaly jedna s druhou. Čili jsou to srovnatelné technologie, tak se udělalo srovnatelné pojmenování. Kdyby to pojmenovali intel 7fg, bylo by to to stejné jako intel 7 nebo intel 7nm, nebo intel 7xq.
S tím já samozřejmě souhlasím a myslím, že i valná většina včetně nitram. Problém je v tom, že to tak označil Intel ve svých materiálech. Původně to bylo značeno jako intel 10nm (++?) Což už tak není, a je to intel 7. Ono je to tak v pořádku to přeznačení. Já nejsem proti a vidím v tom naopak tu logiku. Nicméně je potřeba říci, že intel 7nm neexistuje. Pouze intel 7. Nehledejme za tím nějaké zlo. Jen nazývejme věci tak, jak se opravdu JMENUJÍ. (to, jestli to je 7nm, 10nm nebo 3nm nebo jak se na to číslo došlo je nepodstatné. )
Já tedy úplně nevím, ale každý solidní výrobce uvádí max. hodnoty. Což tedy nedělá ani AMD, ani Intel a ani nVidia. No a z této trojice lže AMD nejméně.... Když si třeba půjdu koupit značkovou hi-fi sestavu, tak si u ní můžu přečíst jak maximální výkon, tak i maximální příkon (a myslím opravdu kvalitní značku, a ne někoho, kdo uvádí RPMS). To samé s pračkou, myčkou, televizí, miktovlnkou, rychlovarnou konvicí, s cirkulárkou, a pod.... Prostě téměř vždy a všude.... Když si však půjdu koupit procesor nebo GK, tak u intelu a nVidie vím úplný prd. U AMD je to o něco lepší, trošku menší prd...
ono stačí trochu číst ... možná ne on konkrétně, často ale čteš, jaký je Intel lhář a podvodník, když přeznačil ... přeznačují všichni, akorát někteří to dělají rafinovaněji ... jako třeba samsung s jeho 10 vs 8nm ... Intel šel cestou plusek u čísla, taky mohl psát 14, 13, 12, 10, 8 a 7 ... vylo to přeznačeno jen! proto, aby se to srovnalo s konkurencí ... proto svůj další označuje i4, protože je v densitě lepší, než tsmc5 ... spousta lidí za tím hledá to, co tam není a zbytečně vysírá ...
konkrétně tady to roztočil "nitram" svým v podstatě idiotským prvním postem o tom, jak je v článku údajně chyba ... že to není intel 7nm, ale Intel 10nm ... na základě čeho on a podle něj dalších 20 webů přišel na to, že to je 10nm? Vždyť je to úplně stejný nesmysl jako 7nm posunutý o tři číselné jednotky ... stejný problém platí pro tsmc, samsung, glofo, smic a další ...