Tak ono je celkem jasné, že Intel nepadne ze dne na den do červených čísel. Nicméně v každé firmě existuje nějaký inovační cyklus, kdy se jednotlivé produkty probíjejí postupně z nadějných hvězd a otazníků do dojných krav a končí jako prašiví psi (viz Bostonská matice). Problém Intelu je, že má možná ty otazníky (které mají sice potenciál, ale nemá je jak vyrábět), ale už ne hvězdy a jeho stádo dojnic nevyhnutelně míří do psího stadia. Vysoké zisky jsou dost možná posledními záchvěvy slávy aktuální generace.
Ten zlom může přijít kdykoli, následky pak budou poměrně drastické - minimálně pro Intelův core byznys.
10 % v dolarech (v čem to AMD nebo nějaký novinář měří, se špatně usuzuje, když to nenapíší), znamená nějakých 2,5 - 3 miliardy dolarů tržeb. Vloni jejich divize, kde má nejen Epyc, ale i konzole vykázala 2 miliardy tržeb. Letos celá AMD očekává růst obratu o 2 miliardy. Jaká je pravděpodobnost, že z těch 2 miliard růstu bude alespoň miliarda ze serverů, těžko říci. Osobně bych čekal, že největší nárůst bude hlavně u těch konzolí, mobilních čipů a nových grafik.
Možná to ale nemyslí v dolarech, ale v kusech, v počtu jader nebo bůhví čem. U počtu jader bych i věřil, že to bude výrazně víc, než 10 %.
Zdroj jasne uvadi podily na trhu tak jak je chape obchod, tedy prodeje. Abychom Souckovi nekrivdili, jedine lzi ktere se dopustil bylo tvrzeni ze redakce zvyseni prodeju na 20% v roce 2021 predpoklada, zatimco redakce pouze hypoteticky spekuluje co by se stalo kdyby amd udrzelo mezirocne zdvojnasobeni podilu na trhu serveru, coz vzhledem k aktualnim zpravam o prodejich epycu neni prilis pravdepoodobne. Takze zatimco Soucek z teto vody vari vydatny vyvar, puvodni zdroj uzavira s "Whether AMD can hold onto it, heaven only knows."
Ano, Intel takto usedave place
https://giphy.com/media/94EQmVHkveNck/200.webp
Jojo, Intel nedělá nic schválně, ty prachy mu tečou úplně náhodou. Úplnou náhodou rostou tržby skoro všech divizí, úplnou náhodou se zvyšuje jejich ziskovost, úplnou náhodou kupuje firmy, úplnou náhodou likviduje byznys, co mu nejde. Jediné, co nedělá úplnou náhodou, je to, že záměrně si špatně vyvíjí svůj 10nm proces, že?
Ten tržní podíl se bere v kusech/jednotkách procesorů. Kdyby to byla "revenue share" (teda podíl na tržbách), tak to by mělo AMD procenta ještě horší.
Jinak ten cíl ~10 % trhu AMD víceméně má, nebo říkají, že něco takového čekají, ale teď z hlavy nevím, v jakém horizontu to mělo být. Po dosažení toho by podíl IMHO měl dál stoupat, takže že *někdy* bude mít 15 %, IMHO fakt není nějaká šílenost
napsal: "Osobně se domnívám, že je celkem vysoká šance, aby AMD do pololetí 2021, tedy do 17 měsíců získala 15 % trhu serverů a dosáhla „černé vize Briana Krzanicha“ 3 roky od jejího vyslovení. S 20 % na konci roku 2021 si ale v tuto chvíli nejsem příliš jistý"
já myslím, že AMD bude rádo pokud se vůbec doškrábe na těch 10%, ale optimismu se meze nekladou .-))
Dysfunkcni je kompletne cely.
Nerozumis rozdilu mezi tim, co jsou odkazy na citace nekoho jineho, na jehoz zaklade je pak z toho udelany "osobni" nazor ve smyslu odhadu. Odhad neni tvrzeni, ze to tak je/bude. Odhad je odhad. Pro Tebe je to ale tvrzeni..coz je nesmysl. To pomijim tvuj tradicni vysmevacny ton, ktery sam o sobe je dysfunkcni.
Klesající marže Intelu je jen takový folklór AMDčkářů. Ono připustit, že stále má o 15 % větší marži (45 vs 60), není tak populární, jako napsat, že Intelu marže klesá a AMD marže roste. Navíc už se taktně mlčí o tom, že Intelu marže klesá hlavně z důvodu, že roste jeho alternativní byznys. Hádejte, jaká by byla marže, kdyby se vyřadily třeba paměťové čipy, které tvoří 6 % příjmů a jsou ve ztrátě?
gogo1963:
Vzhledem k tomu, že v Izraeli nikdy 14nm linka nebyla, tak tam je to naprosto jasné.
A o tom, jak stavěli v Oregonu novou fabriku na 10nm si určitě snadno najdete.
S těmi skenery (v češtině to evokuje úplně jinou funkci, než to má) vám moc nerozumím. Když už se někde přestavuje stará linka (minimálně ob jednu výrobní technologii), tak se samozřejmě nevyužívají ty staré stroje, ale postaví se kompletně nová.
I když Intel přijde se 7nm procesem, tak 10nm bude dále funkční. Navíc těch 10nm linek mají tak málo, že opravdu nehrozí, že by je chtěli předělávat na 7nm. A ani druhá část není moc jasná. To, že EUV stroje budou využívány na 7nm procesu vůbec neznamená, že tam nebudou využívány ty neEUV (jen UV) stroje. TSMC taky neplánuje, že by používala jen a pouze EUV. Už jen proto, že jejich výkon je bídný a jejich dostupnost omezená. Tedy využijí je jen na ty nejdůležitější osvity, zbytek bude dělán dále klasicky.
ale no ... to jsou zase srovnání :D stačí si přečíst název toho článku a kromě vás dvou nemůže být nikdo na pochybách, jak to autor při opisování těch bludů myslí ... to, že na závěr zpochybňuje sám sebe, aby jako ukázal, že je reklama na objektivitu, je už jen k smíchu ... semínko zasel a je to vidět v diskuzi ...
jen příklad "CEO AMD, Lisa Su, plně potvrdila tento výhled" ... ještě že nenapsal "plně úplně plně maximálně na full po dekl" ... taková trapárna hodna "tiletého" ...
jfb:
Jak vidíte na výsledcích, hrubá marže klesá. Jestli výrazně nebo ne, nechám na vás. A jak vidíte na výsledcích, Intel dokáže tu klesající hrubou marži kompenzovat natolik, že mu zisk neklesá. A stagnující zisk dokáže akcionářům kompenzovat tak, že klesá počet akcií a zisk na akcii tak roste.
Že je v paměťovém byznyse ve ztrátě, je samozřejmě jeho volba. A celkem rozumná volba, když všechny velké paměťové firmy za rok 2019 klesaly, kdežto on v tomto segmentu rostl (byť jen o jedno procento). To o tom dodávání jsem nepochopil.
gogo1963:
S klesajícím ziskem trochu přehání, ale defakto má pravdu. Intel za rok 2019 vygeneroval asi o 100 milionů menší čistý zisk, než za rok 2018. Ovšem díky tomu, že snížil o 5 % množství akcií, zisk na akcii rostl.
U AMD to bylo přesně opačně. Dokázali vydělat o 4 miliony čistého zisku víc, ale díky vyššímu počtu akcií jim zisk na akcii meziročně klesl.
gogo1963:
Dramatické to není v žádném případě a ve finančních výsledcích najdete potvrzení pro jakýkoliv výklad.
Čistý zisk non-GAAP rostl, čistý zisk GAAP klesal. Provozní zisk klesal v obou metodikách. Zisk na akcii zase rostl v obou metodikách.
Každý si v tom může najít to svoje.
V každém případě je na tom Intel výborně, nikdy v minulosti na tom nebyl lépe, a výhled je taky optimistický.