Názor k článku Problémy Intelu nekončí, 7nm proces má zpoždění 12 měsíců. 10nm fiasko v bledě modrém? od Radek Holeček - To jste si pane tynyt zase naběhl.V roce...

  • 25. 7. 2020 16:02

    Radek Holeček

    To jste si pane tynyt zase naběhl.
    V roce 2019 měl Intel 110200 zaměstnanců na 72 miliard tržeb, tedy asi 650 tisíc dolarů na zaměstnance. AMD mělo v témže roce 11400 zaměstnanců na 6,73 miliardy tržeb, tedy cca 590 tisíc na zaměstnance. Pokud to budeme počítat ne z tržeb, ale ze zisku, tak u Intelu to vychází na 190 tisíc na zaměstnance proti 30 tisícům u AMD. Tedy nevím jak vy, ale já vidím, že ten lidský kapitál dokáže zúročit lépe, než jeho konkurence. Je tedy efektivnějí.
    S tím 7nm procesem taky moc nechápu, o co vám jde. AMD nemá proces žádný. Co se výroby týče, nadpoloviční většinu svých procesorů dělala ještě začátkem roku (a asi se na tom moc nezměnilo) u GloFo (jestliže měla 16% podíl v noteboocích (ty mají cca 2/3 podíl na trhu všech PC), tak všechny notebookové čipy musely být 12/14nm, k tomu měli 18% podíl v desktopu, kde nezanedbatelné procento byly také 12/14nm čipy a navíc i u těch 7nm tvoří víc jak polovinu opět stará dobrá 12/14nm technologie). Ale tohle zaslepenec vašeho ražení samozřejmě nevidí.
    Ty technologické výsledky tedy srovnáváte s čím? S AMD těžko. Navíc i na poli té technologie má Intel produkty, na které se ještě konkurence nezmohla, ať už jsou to jednoduché EMIB můstky, nebo skládání čipů na sebe.
    Vy se prostě nemůžete smířit s tím, že Intel podniká pro zisk. Že si nekoupím jeho procesor a místo toho mám v počítači Ryzen 3900X, přeci neznamená, že podniká špatně.
    Když se ptáte, co bude za dva tři roky, tak to samozřejmě nevíme. Možná Intel nebude dělat u externích dodavatelů současných 20 % své produkce, ale 40 % své produkce. A je dost pravděpodobné, že bude mít větší tržby a taky je dost pravděpodobné, že bude mít menší marži. Při snaze prorazit s grafickými čipy určitě nenadsadí ceny tak, jak si může dovolit třeba u těch procesorů.