To Wi-Fi bych jim nevyčítal, AMD prostě Wi-Fi nedělá, v notesu musí být od nějakého externího výrobce. Proti tomu CNVi to může, ale ani nemusí být moc velký rozdíl. Nevím.
AV1: Renoir šel ven o půl roku dřív, Tiger Lake je o půlgeneraci novější věc. Takže renoiru bych to (ještě) nevyčítal. AMD je obecně pomalé v integrování nových kodeků (aspoň teda těch od Googlu), ale v tomhle případě to asi důvod není. Ta integrace do hardwaru chce čas a Renoir prostě byl před tím oknem, které přidání umožňovalo. V té době to měla jenom úplně první ARM vlaštovka (klobouk dolů MediaTek). Ale u Cezanne/příští generace už to bude jako červenej puntík do seznamu pro/proti na místě.
PCIe 4.0 je IMHO v notebooku o dost míň důležité než v desktopu, takže pokud jim zhoršovalo efektivitu... A pokud nezhoršovalo a prostě chtěli šetřit, tak to IMHO je standardní tradeoff, ne laps.
Ta L3 cache je jasnej případ snižování výrobních nákladů, tam se dá souhlasit (ale paradoxně výkonu IMHO zas tak moc neškodí, i když s 2*16 MB by byl aspoň někde o kousek lepší). Asi stejně jako to ořezané GPU je obětí toho, že kvůli tomu, aby to rozumě vydělávalo, museli ten čip zmenšit. Jenže to je BTW něco, co jste po nich tady v komentářích chtěl, že musí udělat levnější čip, aby něco vydělali, protože jinak to nemá smysl :)
Ad těch osm jader:
AMD si holt vybralo, že raději přidají jádra CPU a obětují grafiku. IMHO to nejspíš byla dobrá volba, nebo minimálně nebyla špatná. Protože: AMD zkoušelo X let získat pozice v noteboocích lepším iGPU. Nikdy to nevyšlo, výrobci notebooků tam stejně lifrujou lowend GPU protože se jim to v letácích víc líbí nebo co... Naopak osmijádro Renoir celkem získalo zájem, takže ta sázka IMHO vyšla.
Nepochybně by Renoir potřeboval ST výkon jako sůl a kdyby ho měl vyšší než Intel, nemusel soutěžit MT výkonem. Ale musíme si uvědomit, že s taktem 4,2-4,4 GHz Zen prostě nemohl porazit Tiger Lake v jednovláknovém výkon, a nemohl porazit ani Ice Lake ani Comet Lake. Takže kdyby tam dali jenom čtyři jádra, tak čím by byl Ryzen 4000U zajímavý? Efektivitou? Ta se v benchmarcích málo projevuje na to, aby tím něco vyhrál.
AMD rozhodně nemělo žádnou alternativní možnost, co udělat. Jádro s vyšším ST budou mít až nejdřív teď na přelomu roku se Zenem 3, o rok zpátky pro Renoir teda v úvahu připadat nemohlo.
Já souhlasím že to zmenšené iGPU nebylo dobře, ale nejspíš je to prostě výsledek kalkulace a když to udělali, tak věděli co dělají a proč. Z pohledu zákazníka mi to vadí, protože jsem na úkor jejich marže moh dostat víc.
Integrovat nějaký akcelerátor AI třeba od ARMu taky mohli, to je pravda. Nevím, jestli je pro ně ve Windows ekosystém, takže to klidně mohlo dopadnout tak, že by tam lidem k ničemu nebyl.
IMHO prostě AMD zahrálo ty karty, co mělo na ruce, stejně jako to udělal Intel, business as usual. Jako AMD zdaleka nemá dokonalou strategii a spoustě věcí nedává ten důraz nebo prioritu, jakou si může dovolit Intel (thunderbolt, nedávají tak výkonné enkodéry videa). Ale zrovna ty Ryzeny 4000 podle mě nejsou případ, kde by se to nějak výrazně projevovalo a dopadly dost dobře (proto ty jednotlivé věci tak okecávám, i když topic článku je Intel.) V tomhle případě jsou ty výhody Tiger Laka hlavně dané tím, co má Intel k dispozici za architekturu, ne tím, že AMD něco zblblo (s výjimkou toho iGPU, kde to podle mě byl kalkul, to IMHO nepodcenili a věděli, že je s touhle konfigurací Intel předběhne, tj. nemyslím, že by až teď s hrůzou zjistili).
To by se dalo říct, proč nedal Intel aspoň šest jader, aby AMD dorovnal nebo předhonil? Ten 10nm proces by je měl s přehledem unést. Holt taky proto, že chtěli ušetřit menší plochou křemíku a "nechtělo se jim dát zákazníkovi víc".
Edit: ježkovy zraky to je tapeta, škoda že tu nejde udělat spoiler.