Otazka skôr znie ako je možne že niekto čo ma 2% penazi na vyvoj CPU dokazal dobehnuť niekoho kto ma na vyvoj 95% svetovych prostriedkov na vyvoj CPU a všetky patenty. Intel musi šafariť s peniazmi na vyvoj horšie ako naša vlada s peniazmi na dialnice! Tolko stovak miliard dolarov do vyvoja čo da intel a narast vykonu o 2-3% ročne? Architektura derava jak emental o zvyšku ani nehovorim. Intel proste zastavil vyvoj CPU na 12 rokov! Keby to bolo na intelu tak ešte v roku 2100 by sme mali v počitačoch 2 jadra 32nm! Už v 2018 sme mali mať uhlikove procesory na 500GHz ktore spoločne Intel vyvinul s IBM a prd 2019 a Intel furt žužle 14nm kremik! EU s Činou by mala americky Intel zažalovať za brzdenie vyvoja a sudne im odobrať patenty na CPU, to je fakt sila čo Intel predvadza.
No intel se sice zasekl na 14nm ale díky tomu, že si čipy vyrábí sám, tak si to dokáže vyladit. Vzorem je to, že na 14nm umí dosáhnout vysokých taktů. U 10nm jako by narazili na to, že čím menší čip, tím se hůř chladí a vyvstávají nové komplikace. Ostatně AMD Ryzen 3000 taky víc hřejí než předchozí generace. Odvádět teplo z malinkých 7mn čipletů začíná být problém. Třeba ten základní chladič k Ryzen 3600 je doslova vražda.
Ale kdo si naivně myslí, že Intel s tak obrovským finančním zázemím se zas nezvedne? Nyní byl nachytán na hruškách, když usnul na vavřínech. Už se ale ukazuje, že umí zvednou IPC. Takže kdyby ty nové čipy udělali na 14nm s nynějšími frekvencemi, tak jsou zas jinde.
Trochu vás opravím. Intel investuje přibližně 9x tolik, co AMD, v posledním kvartále 3438 milionů proti 373 milionům. Ale samozřejmě neinvestuje jen do CPU. Mimo to, že navrhuje CPU a grafiky, což je stejné jako u AMD, tak ještě navrhuje velké množství dalších čipů, od nějakých těch síťových, ať už pro ethernet nebo wifi a 4G, dále pak FPGA, paměťové čipy či nějaké další, třeba pro AI. Hlavní podíl investic však jde do výrobních technologií, tedy něčeho, co AMD nemá ve škatulce investic, ale platí to pouze zprostředkovaně ve vyšší výrobní ceně svých čipů. Tedy je jasné, že ty vaše 2 % na vývoj CPU, jsou naprostá kravina.
Pak tu máme další kec, kterým je, že Intel posledních 12 let zvyšuje výkon o 2-3 % ročně. Když se podíváte, tak před 12 lety bylo to nejlepší, co měl k dispozici šestijádro na 2,66 GHz (Xeon X7460), dneska má 56jádro (Xeon Platinum 9282) na stejné frekvenci (pokud bereme base a ne turbo). Tedy počet jader rostl o dvanáctou odmocninu z 56/6, což je 20 % ročně. Frekvence se nezměnila, ale IPC rostlo, takže to bude o něco víc, než těch 20 %. Takže jste se seknul "jen" řádově.
O patentech na CPU, co by se měli Intelu odebrat, melete naprosté kraviny. Jediné podstatné patenty jsou ty na instrukce (a to ještě jen na ty novější, na ty základní už patenty vypršely), které má AMD plně k dispozici a může je naprosto volně a bezplatně používat. Jinak moc nerozumím tomu, jak Intel brzdil či brzdí vývoj. Ony mimo x86 neexistují jiné architektury CPU? Dokonce s větším množstvím prodaných kusů?
Fakt jo? Možná to jen nevíš, ale AMD má sáhodlouhou řadu procesorů pro pasivní chlazení. Kdysi dávno to byly AMD Geode, dnes se běžně používají mírně podtaktované "kočkovité šelmy" - mám tu takových mrtě v terminálech WYSE (dnes už Dell).
Netbook si pořídí jen duševně slabší jedinec, to platilo před lety, platí to i dnes. Za stejnou cenu jde koupit refurbished firemní notes s roční zárukou, který vydrží fyzicky i morálně déle. A zcela upřímně, já jsem z i3-U (a dokonce částečně i i5-U) nadobro vyléčený, to jsou procesory tak na psaní mailů.
Ta otázka portování nové architektury na 14nm proces je hodně zajímavá, ale ono je taky možný, že by měla sice lepší IPC, ale i vyšší spotřebu (a možná i nižší frekvence, i když OC by to třeba stejný dalo), protože ty pokročilejší jádra můžou trochu na zlepšený proces spoléhat.
I když je klidně možné, že by to pořád byl nezanedbatelný čistý přínost.
J.O.: mě docela nadzvedlo, že "AMD neumí pasivně chlazené CPU" (když historicky zvládalo i APU). O tom, že Intel ty své "Traily" dotuje, netřeba diskutovat.
Jinak nevím, ale ve srovnání s tvou T100TA jasně vítězí Latitude E6230. ???? Když u baterky stáhneš slider na ekoprovoz, je ten notes zcela pasivní (byť ztratí část výkonu) a vydrží dlooooouho (nějakých 12 hodin). Pravda, je těžší a tlustší. Manželka používá 64GB analogii od Aceru, kromě toho, že se dá utrhnout displej a používat to jako tablet na ťapání, v tom nevidím jediný přínos.
" Možná to jen nevíš, ale AMD má sáhodlouhou řadu procesorů pro pasivní chlazení. Kdysi dávno to byly AMD Geode, dnes se běžně používají mírně podtaktované “kočkovité šelmy” – mám tu takových mrtě v terminálech WYSE (dnes už Dell)."
No jo, jenže to všechno skončilo, kočky naposled nahradil Excavator 2C na cca 8-15 W. A úplně v nejúspornějších zařízeních (tablet) se Kočky neusadily - asi i proto, že Intel holt mohl každému pomoct s tím, udělat tablet a ještě to dotoval, ale AMD ne. Každopádně tam ale Bay Trail a následníci fungovali líp.
"Netbook si pořídí jen duševně slabší jedinec, to platilo před lety, platí to i dnes."
Tak já se hlásím :) T100TA
" Za stejnou cenu jde koupit refurbished firemní notes s roční zárukou, který vydrží fyzicky i morálně déle."
To nevím, za ~7800 mi zatím vydržel pět let, byť 2GB RAM se stává větším a větším limitem. Ale baterka ještě pořád funguje a ta zařízení je na mobilitu a nošení sebou o dost lepší než velkej korporátní notebook. Taky třeba mělo IPS displej. Je 100% tichej, až tak, že člověk může slyšet cívky při nabíjení, když je v noci na vesnici ticho a špatná elektroinstalace :D
tynyte, oni se nezameruji na epicy kvuli marzim, ale kvuli tomu, ze v tomto segmentu muzou dobre konkurovat. je strasne hezky mit velkou marzi na prockau za $6000, kdyz se jich proda 10 000, a konec.
krome toho, na tom velekym epicu nemusi byt marze tak velka jak by to mohlo vypadat. 7nm proces je tak drahej, ze se mustky delaji na jinem.